El yazım neden kötü?

Levy905

Femtopat
Küçükken sanırsam ilkokulumda gerçekleşen müfredat ile ilgili bazı karmaşalar sebebi ile üstünden kaç yıl geçmesine rağmen el yazım berbat bir durumda. Bakıyorum arkadaşların hepsi daktilo gibi yazıyor. Ailem de çizgisiz kağıda bile çok düzgün yazar. Fakat benim yazılarım felaket. Hani bazı insanlar doktor gibi yazar onun bile bir havası olur. Benimki çivi yazısına benziyor, anaokulu çocuğu yazmış gibi. Bazen birine yazı yazıp verecekken utanıyorum yahu. Şaka bir yana sorunum şunlar:

1- Yazdığım harfler birbirine benzemiyor. Örneğin bir kelimede B harfini yazmışımdır fakat bir sonraki kelimede yazdığım B'nin onunla alakası yoktur.

2- Çizmeye alttan başlıyorum. Yazısı güzel olan her arkadaşa sorduğumda üstten başlıyorum diyor. Fakat ben buna bir türlü alışamıyorum. Deniyorum 15 saniye sonra bir bakıyorum yine alttan başlıyorum.

3- Yazılarımın boyutu dengesiz. Bir satırda küçücük olan kelimeler öbür bir satırda onun 3 katı olabiliyor.

4- Çok özensiz yazsam bile çok yavaş yazıyorum.

5- Küçük E (e) yazamıyorum. Ne yaparsam yapayım "C"ye benziyor.

6- Ortaokuldayken yuvarlak bir yazı stiline alışmışım. Harflerimin sert köşeleri yoktur. Bu sebepten zaten kötü olan yazı simetrim iyice batıyor.

7- 6'da dediğim gibi yazılarımda simetri de yok. Örneğin bir kelimede L harfinin çubuğu sola yatık oluyor bir diğrrinde sağa.

8- Alttan başladığımdan çoğu harfi çizerken alttan üste kadar gidiyorum, sonra muhtemelen yamuk olduğu için tekrar aşağı iniyorum. Örneğin "C" yazarken alttan başlayıp üste gidiyorum, yamuk oluyor, iniyorum. Bu sefer de sanki 2 kere üst üste yazmışım gibi oluyor.

Tüm bu dediğim saçmalıklar tek bir yazıda birleşince yazıyı sanki bir anaokulu çocuğu yazmış gibi gözüküyor. Şekli yamuk, simetrisiz ve çirkin bir yazı. Bunları düzeltmek için ne yapmam lazım inanın bilmiyorum. Aslında çoğu muhtemelen tek bir sebepten ötürü ortaya çıkıyor ne bileyim kalemi yanlış veya sert tutmak olabilir bilmiyorum ama bu sorunu çeken hiç kimseyle karşılaşmadığımdan garip karşılıyorlar. Fikrinizi merak ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı