Ülkemiz neden kötü?

Din > cahillik

Din cahilliğe sebep oluyor. Evrim bile "yeterli kanıt olmadığı" gerekçesi ile eğitim öğretimden kaldırıldıysa bunun sebebi cahil halktır. Sırf bir kitapta birkaç satır bir şeyler yazıyor diye on yıllarca araştırılan, öğrenilebilmesi için milyonlarca saat çalışılmış şeylere din yüzünden inanmayanlar var. Bu din meselesi de coğrafyaya bağlı aslında.
Seninkisi de cahillik, dinin ne olduğunu bilmeden onu yargılayıp komik duruma düşüyorsun.

Mesele 40 milyon 80 milyon karşılaştırmasıysa mesele sayı değil kalitedir. Ülke olarak kaliteyle alakamız yoktur. Bu sadece futbol için değil her alanda böyleyiz. O yüzden çok görmemek lazım.

Seninkisi de cahillik, dinin ne olduğunu bilmeden onu yargılayıp komik duruma düşüyorsun.
Hadi ya? 1400 yıllık şeylere inanmak cahillik değil de bilime inanmak mı cahillik? Din denilen şey toplumun kanseridir. Örnek olarak sadece Türkiye değil onlarca ülke gösterebilirim.

Ülkenin durumunu zincirleme aktörler bozuyor, dinin kişisel yorumlanması, her işe din olgusunun karıştırılması, hacılar-hoca efendiler, din alimleri, ekonomiye nas-felak girmesi gibi gibi. O kötü bu kötü diyoruz, neden kötü bunlar? Diye bir soru sorduğumuz zaman direkt olmasa bile yan yollar hep din başlığına çıkıyor ülkemizde. Din ve devlet işleri ayrılması ilkesinin önemi buradan çıkıyor. Camiye giden namaz kılan kendini Müslüman sanıyor, önce insan olmayı öğrenin. İslam'ı bitiren de bu kavramlar. Diyorlar kanaat getirmiyorlar, yetinmiyorlar, isteyen geçinir vs gibi kavramları kullananlar var, bu kavramları kullanan fakirdir. Paran yok ki elindekini kendine yetirmeye çalışıyorsun, evde kaşar bitince yenisini hemen almamak için tüketeceğin gıdayı azaltıyorsun.
Starbucks diyorlar dolu vs, ulan lüks burada oturmak? Orada oturmayı lüks kılan nedir? Çifte vatandaşım çok yurt dışına çıktım Starbucks'ta oturmak istemezlerdi kuzenlerim, oraya herkes gidiyordu, onların ülkesinde klasik bir mekandı farklı yerlere gidelim derlerdi. Gibi gibi, halka bir pizzayı, bir hamburgeri, bir kahveyi çok gördüler bu yüzden bu durumdayız. Evde soğan ekmek yesen yeterli havasını oluşturdular. Bu yüzden insanlarımızda günlük yaşıyor, hayaller yok, hedefler yok. Yen, üniversite mezunu oldum yazın, bir ev nasıl alıcam diye düşünüyorum. İstanbul'da adı sayılır bir firmada çalıştığım halde, kredi çekmeye korkuyorum.

Cehalet ve din.

Cehalet, cunku cahil insani kandirmak kolaydir. Cehalet, hele ki toplu halde en tehlikeli seydir.

Din, cunku din cehalete yol acar. Ilk emir "oku" falan diye zirvalayacaklar soylesin neden bir tane "Manyetizma teorisi uydurmadir" diyen musluman yokken sifir biyoloji bilgisiyle "Evrim Teorisi yalandir" diyen tonla liseli bebe var? X teorisine hic muhalefet etmeyen kitle neden Y teorisine hic bilgisi olmadan muhalefet eder? -> Cunku din boyledir. Kendi emri ile celisen neyse, dusman odur :)

Bu iki buyuk etkene ek olarak bulundugumuz cografyanin getirdigi dezavantajlar da var ama ayni cografyanin getirdigi avantajlar da oldugu icin onlar hakkinda konusmak yanlis olur.

Geri
Yukarı