Elden Ring Build önerisi

diocletian

Picopat
Arkadaşlar Elden Ring'e başladım 7 saat falan oldu ilk ana bossu(margit) kestim, açık dünyada gezdim falan bayağı bir rune birikmişti aklıma ne Build yapsam sorusu takıldı(oyun hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Multiplayer girmem şu anlık sadece hikaye odaklı PvE Build'i arıyorum oyunun daha başlarındayım. Son olarak margiti kestikten sonra ne yapmam gerek hikayeyi ilerletemedim kale içinde gezdim Full.

Buna senin karar vermen gerekiyor aslında, ne tarz silahlar kullanmaktan hoşlanıyorsun mesela? Ağır silahlarla sarsıcı darbeler indirmek mi hoşuna gider yoksa nispeten daha hafif silahlarla hızlı saldırılar yapmak mı? Veya sadece büyü fırlatmak mı istersin yoksa bir yandan büyü fırlatıp bir yandan da silahınla rakipleri biçmeyi mi? Yoksa kanama veya frostbite durum etkisiyle rakiplerini tuzla buz etmek mi istersin?

Önce bunda karar kılman gerekiyor ki ben sana silah ve istatistik dağılımı önereyim. Yukarıda saydığım ve benim saymadığım ancak oyunun izin verdiği tüm buildler tamamen viable, yani hepsi oyunu bitirebilmen için yeterli. Oyuna başladığın silahla bile oyunu bitirebilmen mümkün zaten.

Sırf saf gücüne bakarak bir build de önerebilirim ancak senin oynamaktan keyif alacağın bir build söylemek çok daha iyi olacaktır.

Buna senin karar vermen gerekiyor aslında, ne tarz silahlar kullanmaktan hoşlanıyorsun mesela? Ağır silahlarla sarsıcı darbeler indirmek mi hoşuna gider yoksa nispeten daha hafif silahlarla hızlı saldırılar yapmak mı? Veya sadece büyü fırlatmak mı istersin yoksa bir yandan büyü fırlatıp bir yandan da silahınla rakipleri biçmeyi mi? Yoksa kanama veya frostbite durum etkisiyle rakiplerini tuzla buz etmek mi istersin?

Önce bunda karar kılman gerekiyor ki ben sana silah ve istatistik dağılımı önereyim. Yukarıda saydığım ve benim saymadığım ancak oyunun izin verdiği tüm Build'ler tamamen viable, yani hepsi oyunu bitirebilmen için yeterli. Oyuna başladığın silahla bile oyunu bitirebilmen mümkün zaten.

Hocam katana kullanmak istiyorum. Katanayla büyü hasarı da verebilirim fark etmez. Şu videodaki gibi bir şey lazım: Video. Sizin daha önce önerdiğiniz Build'lere baktım genelde büyüyle karışık ağır silah öneriyorsunuz ama genelde ağır silah kullanıcısı yavaş olduğu(yanlışım varsa düzeltin, çünkü mesela yaptığımız saldırılar bossları sarsmıyor ya atıyorum boss atak yaparken siz de atak yaparsanız bossun saldırısı bozulmuyor diye biliyorum. O hasarı her türlü yiyorsunuz o yüzden hafif bir şeyle dodgelayarak oynamak istiyorum ama her türlü öneriye açığım. Siz galiba 16 Build mi ne yapmıştınız o yüzden size güveniyorum) için ben o stile gelemiyorum. Yani aslında daha hafif silahlarla hızlı saldırılar. Rivers of blood kullanmak istiyordum başta duymuştum önceden fakat onun için hikaye de ilerlemek gerekiyormuş.

Ağır silahlarla yaptığınız her saldırı bossların¹ saldırısını yarıda kesmez ancak ağır silahlarla yapılan saldırıların düşmanın stance'ine olan hasarı çok daha ciddi olacaktır. Elden Ring'de stance kırma bir hayli önemli, düşmanlarınıza saldırı yapmakta ısrarcı olduğunuz takdirde veya kritik saldırılar yaptığınız takdirde (örneğin şarjlı güçlü saldırı) düşmanın stance'ini kırabilir ve onun yere çökmesini sağlayabilirsin.

Katana kullanacaksanız önceliğiniz Dexterity istatistiği olmalı, Rivers of Blood epey geç alınıyor evet o yüzden başlangıçta Uchigatana ile idare edip daha sonra Nagakiba geçilebilir. Nagakiba saldırı hasarı olarak Uchigatana ile neredeyse aynı ancak Uchigatana'dan çok daha uzun bir silah, bu da silahınızın daha fazla menzile sahip olacağı anlamına geliyor. Bu nedenle Uchi yerine Nagakiba öneririm her zaman.

¹ Ana bossların saldırılarını yarıda kesmez ancak mağaralarda, zindanlarda karşılaştığınız mini-bossların ciddi bir çoğunluğunun saldırı yapmasına engel olabilir ağır silahlar. Onların hyper armor'u yok çünkü.

Ağır silahlarla yaptığınız her saldırı bossların¹ saldırısını yarıda kesmez ancak ağır silahlarla yapılan saldırıların düşmanın stance'ine olan hasarı çok daha ciddi olacaktır. Elden Ring'de stance kırma bir hayli önemli, düşmanlarınıza saldırı yapmakta ısrarcı olduğunuz takdirde veya kritik saldırılar yaptığınız takdirde (örneğin şarjlı güçlü saldırı) düşmanın Stance'ini kırabilir ve onun yere çökmesini sağlayabilirsin.

Katana kullanacaksanız önceliğiniz dexterity istatistiği olmalı, rivers of blood epey geç alınıyor evet o yüzden başlangıçta uchigatana ile idare edip daha sonra nagakiba geçilebilir. Nagakiba saldırı hasarı olarak uchigatana ile neredeyse aynı ancak Uchigatana'dan çok daha uzun bir silah, bu da silahınızın daha fazla menzile sahip olacağı anlamına geliyor. Bu nedenle uchi yerine nagakiba öneririm her zaman.

¹ ana bossların saldırılarını yarıda kesmez ancak mağaralarda, zindanlarda karşılaştığınız mini-bossların ciddi birçoğunluğunun saldırı yapmasına engel olabilir ağır silahlar. Onların Hyper Armor'u yok çünkü.

Tamam sağ olun hocam peki ağır Build olarak ne önerirsiniz ve ben şu an 21 level (vagabondum) civarlarındayım 17k ruh şeysi var neye vereyim ikisine göre açıklar mısınız eğer ağır Build kasacaksam str ve int ya da faith diye biliyorum ama hızlı Build kasacaksam DeX sizin dediğiniz gibi. Doğru muyum?

Tamam sağ olun hocam peki ağır Build olarak ne önerirsiniz ve ben şu an 21 level (vagabondum) civarlarındayım 17k ruh şeysi var neye vereyim ikisine göre açıklar mısınız eğer ağır Build kasacaksam str ve int ya da faith diye biliyorum ama hızlı Build kasacaksam Dex sizin dediğiniz gibi. Doğru muyum?
İstatistik dağılımı sabit değil aslında Strength silahlar arasında da çok hızlı saldırılar yapan silahlar mevcut örneğin Cleanrot Knight's Sword (power stance ile epey tatlı oluyor) veya Great Epee, bunlar Strength ile gayet güçlü silahlar olmalarına rağmen çok hızlı saldırılar yapıyorlar mesela ancak rakiplere verdiği stance hasarı da pek yüksek olmuyor.

Bu nedenle istatistik dağılımını elindeki silaha göre yapmak en mantıklısı, elindeki silah Int istemiyorsa ve Int'ten scale almıyorsa Int istatistiği dağıtmanın bir manası yok. Elindeki silahı analiz edip en iyi hangi istatistikten scale alıyor, en iyi hangi şekilde sonuç veriyor onu anlamak en iyisi olacaktır.

Saf ağır build için tekli hasarı en yüksek olan silah muhtemelen Giant Crusher'dır ancak kuşanabilmek için bile 60 Strength ister, onu kuşanacak duruma gelene kadar Caelid'e rushlayıp Greatsword'u almak en iyisi.

Geri
Yukarı