Elden Ring hakkında ne düşünüyorsunuz?

Soulslar bana oyun konusunda beceriksiz hissettirip saç baş yoldurmasa denemek isteyeceğim bir oyun olurdu tasarımı çok hoş duruyor. İndirime girerse sırf boss tasarımları için Cheat Engine açıp bitirmeyi düşünüyorum.

Yani şimdi birisine de zorla bir oyun türünü sevdiremezsin. Bazı insanlar hikayeyi oyundan da istiyor. Hatta direk hikayesel anlatımı olup neredeyse oynanışı olmayan oyunlar da var. Bu bir tercih meselesidir. Oyuna kötü demiyoruz ama hitap etmiyor diyoruz açıkça. O zaman herkes gidip sadece oynanışı olan multiplayer oyunlara yönelsin senin mantığınla
Evet ve biz o ürünlere oyun bile demiyoruz, bir deneyim diyoruz. Oynanışı olmayan bir ürün, oyun sayılamaz. Journey, GRIS gibi ürünler oyundan çok bir deneyimlerdir. Bir insanın hikayeli bir ürün istiyor olması bir oyunun en önemli etkeninin oynanış olduğu gerçeğini değiştirmez. Oyunlar oynanışı için oynanmalıdırlar, geri kalanlar işin ekstrası.

Oyun dediğin şeyin çıkışında hikaye denen bir şey bile yok zaten, sonradan bu noktaya evrildi oyunlar. İçeriğine sonradan eklenmiş bir şeyin oyunun odak noktası olmasını beklemek saçmalıktan başka bir şey değil. Hiçbir oyunda hikaye olmak zorunda değil, en başından beri bu böyleydi.

Söylediğim şey de hikayeli oyunlar oynanmaz, hikayesiz oyunlar oynanmalıdır da değil. Sadece hikaye yok diye bir oyuna burun kıvırmamanız gerektiği söylediklerimi yanlış anlamışsın. Hikayeli oyun da oynayın hikayesiz oyunu da oynayın. Sırf hikayesi yok diye bir oyunu çöplemenize hiç gerek yok demek istediğim budur. "Sevmiyorum çünkü hikayesi yok" demek ile "çöp oyun doğru düzgün hikayesi bile yok" demek çok farklı şeylerdir, biri kendi fikrini söylemekken diğeri eleştiri yapmaktır. Hikayesinin olmayışı onu çöp bir oyun yapmaz çünkü.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı