Elden Ring hakkında ne düşünüyorsunuz?

@Fatalis Sadece merak ettim. Her hangi bir iddam yok bu oyun türünde. Beğenilen alternatifler varsa deneyimlemek isterim.
TITANFALL 2'yi şiddetle tavsiye ederim, sadece ama sadece 5 saat sürüyor olmasına rağmen oyunun barındırdığı çeşitlilik şaşırtıcı derecede fazla. Tüm oyun boyunca Call of Duty'deki gibi aynı şeyleri yapmıyorsun oyun kendini hep geliştirip hep farklı aksiyonlara sokuyor oyuncuyu. Hem atmosfer olarak, hem oynanış çeşitliliği olarak.

Ayrıca hikaye ve hikaye sunumu olarak da hiç fena sayılmaz, Call of Duty'lerden çok daha farklı bir hikaye anlatıyor tabii konsept farkından dolayı.

Yukarıda yazdım zaten TITANFALL denen bir gerçek var. Belki tam muadili değil ama DOOM denen bir şey var yani. Hiç mi duymadınız arkadaş bunları? Sen bir FPS oyunu oynayıp da vuruş hissini hiçe sayamazsın dostum. Vuruş hissi dediğimiz olay bir FPS oyununun en ama en önemli noktasıdır. Call of Duty'de ise yıllardır vuruş hissi denen bir şey yok.

Hele ki Call of Duty: Ghosts aman Allahım o neydi öyle. Öldürdüğüm düşmanların ölüp ölmediğinden hiçbir zaman emin olamıyordum, bir oyun bu kadar mı tepkisiz olur ya rezalet bildiğin. 2 saat bile dayanamadım o vuruş hissi yoksunluğuna. Ama TITANFALL 2'ye adımımı attığım an "işte bu" dedim. İşte oyuncuların yaptığı hata bu ve ben buna çok kızıyorum artık.

Sırf bir hikayesi var ve yaşınız ufak olduğu için (sana demiyorum ama genel Call of Duty kitlesi böyledir) sizi etkiliyor diye oyunun teknik veya oynanış kısımlarını hiçe sayamazsınız arkadaş. Call of Duty'nin hikayesini sil at geriye hiçbir şey kalmıyor çünkü. Son çıkan oyunlardan hariç konuşuyorum yine, çünkü orada işin teknik tarafları epey bir geliştirildi eskisinden çok daha tepkisel o oyunlar artık ama işte oyunun ün kazandığı oyunlar zaten eski oyunlar o yüzden eski oyunlara binaen konuşuyorum ben hep.

Bir oyun tek bir noktaya bakarak eleştirilmez arkadaşlar, bunu öğrenin. Call of Duty'nin hikayesinde Ghost öldü abi hiçbir oyunda böyle ağlamamıştım diyerek aslında alttan alttan rezalet olan bir oyunu başyapıt yapamazsınız o sizin ergenliğiniz.

Senin imzana göre konuşuyorum dostum veya yaşın doğruysa ağabeyim, sen müzik prodüktörü olduğunu iddia ediyorsun değil mi? Bu işten anlıyorsun, ama ben sana gelip desem ki pop müzikler synth ağırlıklı olur, lead guitar'lar hakimdir tüm müziğe, drum fill zaten Allah'ın emri deyip atıp tutsam, sen bana demez misin "hadi len ordan ne anlatıyosun sen?" dersin tabi çünkü ben işten anlamadığım halde boş atıp tutuyor olurum böyle bir durumda. İşte Call of Duty taş gibidir dendiğinde de ben aynı tepkiyi veririm, "hadi ya ordan siz ne anlatıyorsunuz abi?" Call of Duty taş gibi bir oyun falan olamaz çünkü. Oyun eleştirmeyi bilmeyenler lütfen oyun eleştirmesinler söyleyeceklerim bu kadar.
Dostum Call of Duty'i 4 5 saatlik hikayesi için övmüyoruz zaten. ha hikayesini de severim çünkü sonuçta karakterlerle bir bağ kuruyorsun ve ölünce üzülmek normal. Benim warzone'da 600 saatim var multiplayerinden keyif alıyorum oynuyorum yani neden gelip burada siz ergensiniz o yüzden call of duty seviyorsunuz benim gibi yüce elit insanlar titanfall oynar diyorsun anlamadım. Sonuçta bunlar kişiden kişiye değişen göreceli şeyler. Bir oyunu benim için iyi yapan iyi vakit geçirmem ya da hissettirdikleridir. İşin teknik detaylarıyla çok ilgilenmiyorum. Baktığın zaman 2D basit bir oyun bile AAA oyundan daha çok keyif verebiliyor. Bu arada doom eternal oynadım ama farklı oyunlar vaat ettikleri farklı bir kere.

Dostum Call of Duty'i 4 5 saatlik hikayesi için övmüyoruz zaten. ha hikayesini de severim çünkü sonuçta karakterlerle bir bağ kuruyorsun ve ölünce üzülmek normal. Benim warzone'da 600 saatim var multiplayerinden keyif alıyorum oynuyorum yani neden gelip burada siz ergensiniz o yüzden call of duty seviyorsunuz benim gibi yüce elit insanlar titanfall oynar diyorsun anlamadım. Sonuçta bunlar kişiden kişiye değişen göreceli şeyler. Bir oyunu benim için iyi yapan iyi vakit geçirmem ya da hissettirdikleridir. İşin teknik detaylarıyla çok ilgilenmiyorum. Baktığın zaman 2D basit bir oyun bile AAA oyundan daha çok keyif verebiliyor.
Call of Duty şu an 4-5 saatlik hikayeleri için övülmüyor, bundan 7-8 yıl önce bu durum böyle değildi. Call of Duty senin bildiğin gibi bir oyun serisi değil, bu seri hikayesiyle ön plana çıkmıştı hep. Taa ki son dönemlere kadar, artık herkes multiplayer'ı için oynuyor. Bir oyundan keyif alıp almıyor oluşun beni zerre ilgilendirmez.

Zevk, istek, keyif, şehvet, arzu bunlar kişiden kişiye değişir. Ama bir oyunun iyi veya kötü oluşu işte bunlar kişiden kişiye değişmez. Örneğin, Red Dead Redemption 2 bile çöpleyen insan var, o insanların Red Dead Redemption 2'yi çöplüyor oluşu RDR2'nin kalitesini bir gram aşağıya çekmez. Senin Call of Duty'ye taş gibi demen de o oyunu taş gibi yapmaz söylemek istediğim bu.

Herkes istediği oyunu sevmekte özgür, ama eleştiri, inceleme öyle bir şey değil. Senin yaptığın inceleme başka insanların fikirlerini etkileyebilir. Bu nedenle yaptığın şeyin ne olduğunu iyi bilerek yapman gerekir. Sen mesela Elden Ring'den bir gram anlamamışsın ama geldin burada eleştiri yaptın. Gören bir oyuncu gerçekten de Elden Ring'in ölme simülasyonu tarzı bir şey olduğunu sanar, ama öyle bir durum söz konusu değil. Kimsenin oynadığı oyuna karışmıyorum ben, yaptıkları eleştirilere karışıyorum. Doğru, mantıklı olan eleştiriye de hiçbir şekilde karışmadım.

Gelse şu an bir arkadaş TITANFALL 2'nin boss savaşları rezaletti, normal düşmanlardan farksızdı dese, evet derim. Evet öyleydi.

@RobloxOyuncusu Zaten bu söylediklerimi eski Call of Duty'ler için söylüyorum, yenileri çok daha iyi eskilerine kıyasla, en azından tepkisellik var yeni oyunlarında. Sen de güzel bir nokta söyledin mesela, neden Call of Duty'nin multiplayer modunda eğleniyorsun? Yukarıda "oyunda hikaye olmasa da olur" dediğim için bana "beğenmedim" ifadesi atmıştın ama?

Şimdi hikayesiz bir oyunu 600 saat oynadığını dile getiriyorsun? Demek ki bu işler hikayeyle olmuyor dostum, bir oyun mekanik anlamında tatmin ediciyse her türlü eğlenebiliyorsun demek ki. Hikayesiz oyun olmaz demek tamamen zırvalıktır, bir oyun hikayesiz de çok rahat başyapıt olabilir.

Son düzenleme:
Ama bir oyunun iyi veya kötü oluşu işte bunlar kişiden kişiye değişmez.
Hayır işte bu çok değişen bir şey anlamıyorsun ki mesela sen call of duty oyunları çöp diyorsun ama ben girip direk aksiyona girebildiğim çok kafa yormama gerek olmayan eğlenceli bir oyun olarak görüyorum. Sen elden ringi çok beğenmişsin ama ben saatlerce stat ve build üzerine düşünmek istemediğimden çok sevmedim. bunlar kişiden kişiye değişiyor. Ben zaten burada inceleme ya da eleştiri yaptığımı söylemedim çünkü yeterince oynamadım . Sadece konu ne düşünüyorsunuz olduğu için fikirlerimi söyledim bunu okuyup oynamaktan vazgeçecek insan olduğunu sanmıyorum. İnsanların eleştirisine bile karışıyorsun sanki bir dergide yazıyoruz sen de yayın yönetmenisin. "Hayır , call of duty çöp , titanfall efsane , witcher çöp divinity mükemmel half life çöp skyrim şaheser" bunları dayatmaya çalışıyorsun insanlara.

Şimdi hikayesiz bir oyunu 600 saat oynadığını dile getiriyorsun? Demek ki bu işler hikayeyle olmuyor dostum, bir oyun mekanik anlamında tatmin ediciyse her türlü eğlenebiliyorsun demek ki. Hikayesiz oyun olmaz demek tamamen zırvalıktır, bir oyun hikayesiz de çok rahat başyapıt olabilir.
Hikaye olmazsa olmaz diye düşünen biri değilim zaten. Çoğu zaman oynanış benim için daha önemli ingilizcem yetmiyor hızlı diyaloglara. Ana konuyu anlasam yeterli gerisi grafik ve oynanıştır benim için.

Hayır işte bu çok değişen bir şey anlamıyorsun ki mesela sen call of duty oyunları çöp diyorsun ama ben girip direk aksiyona girebildiğim çok kafa yormama gerek olmayan eğlenceli bir oyun olarak görüyorum. Sen elden ringi çok beğenmişsin ama ben saatlerce stat ve build üzerine düşünmek istemediğimden çok sevmedim. bunlar kişiden kişiye değişiyor. Ben zaten burada inceleme ya da eleştiri yaptığımı söylemedim çünkü yeterince oynamadım . Sadece konu ne düşünüyorsunuz olduğu için fikirlerimi söyledim bunu okuyup oynamaktan vazgeçecek insan olduğunu sanmıyorum. İnsanların eleştirisine bile karışıyorsun sanki bir dergide yazıyoruz sen de yayın yönetmenisin. "Hayır , call of duty çöp , titanfall efsane , witcher çöp divinity mükemmel half life çöp skyrim şaheser" bunları dayatmaya çalışıyorsun insanlara.

Hikaye olmazsa olmaz diye düşünen biri değilim zaten. Çoğu zaman oynanış benim için daha önemli ingilizcem yetmiyor hızlı diyaloglara. Ana konuyu anlasam yeterli gerisi grafik ve oynanıştır benim için.
Eleştiri veya inceleme yapmış olduğunu belirtmene gerek yok, yaptığın şey bir eleştiri. Sevmedim deyip geçebilirsin buna kimsenin lafı olmaz ki? Ayrıca ben Call of Duty dışında hiçbir yapımı çöplemedim burada. Sadece bahsi geçen oyunların daha iyi alternatiflerini söylüyorum ki onları da deneyim edin. The Witcher 3'ü ben çok severim yoksa, ama kötü noktalarını da bilir, kabul ederim. Sırf çok sevdim diye bir oyuna başyapıt demem asla, ben bir oyuna başyapıt diyorsam sebebi vardır sebeplerini de çok rahat açıklarım zaten.

Call of Duty çöp diyorsam bile oynama demiyorum zaten, oyna istediğini. Ama sen de Call of Duty başyapıt diye diretmeye çalışma :)

Neyse efendim, bu tartışmayı burada sonlandırmak istiyorum çünkü konu, esas konudan çok uzaklaştı. Elden Ring konusu ama biz hala başka oyunları tartışıyoruz, hiç gereği yok.

Valla yorumlarda gömülmüş ama bu ara bana aksiyon verecek tek şey call of duty gibi aksiyon oyunları. Kütüphanede elden ring var sarmadığı için bekletiyorum. Kişilerin zevkleri tartışmak anlamsız.

Hissediyorum. Birazdan @Fatalis isimli arkadaş 55 satır yazı yazıp sizi haksız çıkartıcak.
Hayır, okuduğunu anlamıyorsun galiba. 50 kere söyledim, isteyen istediği oyunla eğlenebilir ama bu o oyunu kaliteli bir iş yapmaz. Kimsenin Call of Duty oynarken eğlenmesine laf etmedim, Call of Duty iyi bir oyun serisi değil dedim.

Söylediğimi dahi anlamamışsın atıp tutuyorsun, yapma. Önce yazdıklarımı 100 kere tekrar oku sonra hakkımda atıp tutarsın, çünkü anlamıyorsun. Bir oyunda eğlenmekle, o oyunun kalitesi ölçülmez. Bir insan iyi olmayan bir oyunda da eğlenebilir. Call of Duty'de de eğlenebilir yani, ama Call of Duty iyi bir oyun değildir.

Sürekli aynı örneği veriyorum ama anlayın artık arkadaş, bir kullanıcının Rampage marka ürünlerde sorun yaşamamış olması o markayı sorunsuz, kaliteli bir marka yapmıyorsa bir oyuncunun bir oyunda eğlenmiş olması da o oyunu kaliteli, iyi bir iş yapmıyor. İkisi aynı örnek, gidip de yapay zekası rezalet olan bir oyuna, açık dünyası rezalet olan bir oyuna sırf eğlendiğin için başyapıt diyemezsin.

Bu dünyada, dünyanın en kötü yapımında bile eğlenen bir kitle bulabilirsin, ee o zaman bu mantıkla hiç kötü oyun yoktur? Tüm oyunlar iyidir, o zaman bu puanlamalar neden yapılıyor, eleştiriler neden yapılıyor? En kötü oyunun bile seveni, eğleneni var hiçbir oyuna kötü demeyelim o zaman. Hey Allahım ya bu sana mantıklı geliyor mu Allah aşkına :D

Son düzenleme:

Geri
Yukarı