Elektrik Devresi- Seri ve Paralellik

sofy

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Yazılımcı
Arkadaşlar merhaba, üniversite 2. sınıf öğrencisiyim. Bir devrenin elemanlarının akımını ve gerilimini kanıtlamam gerek. Ek'te bulunan devreyi basit bir seri ve paralel hale nasıl getirebilirim?

Dosya Ekleri

• 2.jpg
    2.jpg
    87 KB · Görüntüleme: 102
Harflendirme yöneti diye bir şey vardı lise de öğretilen onu kullanabilirsin.
Örnek:
Bu resimde gördüğün aynı renkler uçlara sahip devre elemanları paraleldir. O yuvarlaklar içinde yazan değerler bir devre elemanı mı yoksa o kolda ki akımı göstermek için konulmuş bilgi kutucuğu mu anlamadığımdan böyle yaptım.

Dosya Ekleri

• 2.jpg
    2.jpg
    85 KB · Görüntüleme: 123
Pratik yöntemlerden harflendirme ile devrenin eşdeğer direncini bulup tek bir direnç ile basit devreye indirgemeni istiyorlar sanırım.

Basit bir devre deyince ben paralellik ve serilik ilişkilerini ortaya çıkartıp ardından hesap yapmalılar diye düşündüm. Yanlış düşünüyor da olabilirim.

Örnek:
Bu resimde gördüğün aynı renkler uçlara sahip devre elemanları paraleldir. O yuvarlaklar içinde yazan değerler bir devre elemanı mı yoksa o kolda ki akımı göstermek için konulmuş bilgi kutucuğu mu anlamadığımdan böyle yaptım.
Bu görsel doğru.

Oradaki içinde ekran olan elemanlar ölçü aletini simgeliyor. Onları görmezden gel. Devreye seri olan akım ölçer, paralel olan gerilim ölçer. Akım ölçeri görme, üzerini düz kablo yap. Gerilim ölçeri görme, sil gitsin. Daha sonra @DjKedi'nin yaptığı gibi renklendirme ya da harflendirme yöntemi ile düğümleri işaretle. Düğüm: Tek bir gerilime sahip, arada eleman olmayan kablo.

Örnek:

Evet aslında tam olarak bunu kastetmiştim, daire içinde yazan değerler o elemanın gerilim değeri veya telin üzerindeki akım.

Pratik yöntemlerden harflendirme ile devrenin eşdeğer direncini bulup tek bir direnç ile basit devreye indirgemeni istiyorlar sanırım.

Bir araştırıp bakayım.

LT Spice mı bu? Bir de tam soruyu atabilir misin, Lab sorusu mu bu?

Yani üniversite 2'de devre basitleştirmeyi göstermezler diye düşünüyorum. Çok farklı bir şey de istemiş olabilirler.

1. sınıf 2. dönem Fizik 2 dersinde gösteriyorlar. Daha doğrusu göstermeleri gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı