Elektrik gidip geldikten sonra sistem tekrar açılmalı mı?

Salvatorio

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar yaklaşık 1 saat önce elektrik gitti. Şimdi tekrar geldi. Kocaeli'de yaşıyorum. Eğer planlı bir kesinti olacaksa söyler misiniz? Bugün hiç planlı kesinti haberi görmedim yaşadığım yerde. Sizce tekrar gider mi? Bilgisayar şu an açık durumda kapatayım mı? Bir de kasanın PSU'su 650W GameGaraj PSU'su. Kasam GameGaraj aquarius mesh kasa. Anakartım ASUS Prime H610-M k. Şu an bilgisayarı açtım her zamanki gibi çalışıyor. Hangi testleri yapayım? Sizce zarar gelmiş midir? Bilgisayarın fişlerini taktığım priz biraz eski ondan panik oldum. Yakın zamanda akım korumalı priz alacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar yaklaşık 1 saat önce elektrik gitti. Şimdi tekrar geldi. Kocaeli'de yaşıyorum. Eğer planlı bir kesinti olacaksa söyler misiniz? Bugün hiç planlı kesinti haberi görmedim yaşadığım yerde. Sizce tekrar gider mi? Bilgisayar şu an açık durumda kapatayım mı? Bir de kasanın PSU'su 650W GameGaraj PSU'su. Kasam GameGaraj aquarius mesh kasa. Anakartım ASUS Prime H610-M k. Şu an bilgisayarı açtım her zamanki gibi çalışıyor. Hangi testleri yapayım? Sizce zarar gelmiş midir? Bilgisayarın fişlerini taktığım priz biraz eski ondan panik oldum. Yakın zamanda akım korumalı priz alacağım.

1 kereden bir şey olmaz hocam.

Bolge elektrik internet saglayicinizin sitesine girerek planli kesinti kontrol edebilirsiniz. Acildiysa, her şey normalse; zarar gelmemistir. İlla patlak verecek diye bir şey yok.

Bir de GameGaraj'ın PSU'ları kaliteli midir sizce?

Modele gore degisebilir. Bir ureticinin PSU'suna etiket basiliyordur ya da para verilip uretiliyordur. O modeli kimin urettigine ve icerisindeki seylerin kalitesine gore degisir ama gerekli korumalari varsa cok problem etmeyin.

Saydığın hiçbir şey bilgisayarın&PSU'nun pat diye bozulmasına neden olacak şeyler değil. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsin sistemi. Elektrik giderse, elektrik gitmiş olur. Bu kadar.
PSU'ya zarar verecek asıl şey aşırı akım, saliselik elektrik gidip gelmeleri, gerilim dalgalanmaları.

Bilgisayar çalışırken veya kapalıyken elektrik gitmesi bilgisayara zarar vermez fakat elektrik gelirken yüksek voltajdan dolayı PSU'nun zarar görebilme ihtimali var bir daha ki sefer böyle bir durum olduğunda bilgisayarın fişini çekmenizi öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı