Elektrikli cross motor toplama

emir unl

Centipat
Daha fazla  
Uzun süredir cross motorlara merakım var. Normal naked motor almayı düşünüyordum da şu an elektrikli toplamak istiyorum. İskeletini yapıp tekerdir, süspansiyondur, bataryadır falan... Sizce bu iş yürür mü? Ama motor gaz sesi çıkmaması da beni bir taraftan soğutuyor. Sonuçta zevk veren şey gaz sesi. Ne diyosunuz? Bir öneri var mi? Nerede nasıl yaparım? En ucuz şekilde kaça mal olur? Yardimci olursaniz cok sevinirim.

Uzun süredir cross motorlara merakım var. Normal naked motor almayı düşünüyordum da şu an elektrikli toplamak istiyorum. İskeletini yapıp tekerdir, süspansiyondur, bataryadır falan... Sizce bu iş yürür mü? Ama motor gaz sesi çıkmaması da beni bir taraftan soğutuyor. Sonuçta zevk veren şey gaz sesi. Ne diyosunuz? Bir öneri var mi? Nerede nasıl yaparım? En ucuz şekilde kaça mal olur? Yardimci olursaniz cok sevinirim.

Merhaba, bunu asla tavsiye etmem çünkü siz iskeletini yaptığınızda kaynak yerlerinin kırılması söz konusu olur ve kumlama gibi özel işlemler gerektirir, iskeleti yapmak basit gibi görünsede arge isteyen bir iştir ve aerodinamik bilgisi ister.

Motorun ağırlık dengesini oluşturamazsanız her an ölüm ile dans etmiş olursunuz, elektrikli motorlar ile yeterince tork ve ivme elde edemeyeceğiniz için yaptığınız motordan sıkılmanız an meselesi olur.

Gidonun ve tekerlerin yerleştirilmesi milimetrik hesaplar ile yapıldığı için yüksek hızlarda gidon ve teker titremesi & gidonun başka bir yöne çekmesi gibi sorunlar ile hayati bir tehlike yaşarsınız ve bu tarz el yapımı bir araç ile trafiğe çıkamazsınız.

Cross bir motorda sadece elektrikli motor kiti ile işler bitmez, ön ve arka aktarıcı ve CVT ya da benzeri bir şanzıman gerekir, tekerin boyutu büyük olduğu için ayrıca güç kaybı yaşarsınız.

İyi Sosyaller dilerim.

Son düzenleme:
Merhaba, bunu asla tavsiye etmem çünkü siz iskeletini yaptığınızda kaynak yerlerinin kırılması söz konusu olur ve kumlama gibi özel işlemler gerektirir, iskeleti yapmak basit gibi görünsede arge isteyen bir iştir ve aerodinamik bilgisi ister.

Motorun ağırlık dengesini oluşturamazsanız her an ölüm ile dans etmiş olursunuz, elektrikli motorlar ile yeterince tork ve ivme elde edemeyeceğiniz için yaptığınız motordan sıkılmanız an meselesi olur.

Gidonun ve tekerlerin yerleştirilmesi milimetrik hesaplar ile yapıldığı için yüksek hızlarda gidon ve teker titremesi & gidonun başka bir yöne çekmesi gibi sorunlar ile hayati bir tehlike yaşarsınız ve bu tarz el yapımı bir araç ile trafiğe çıkamazsınız.

Cross bir motorda sadece elektrikli motor kiti ile işler bitmez, ön ve arka aktarıcı ve CVT'ya da benzeri bir şanzıman gerekir, tekerin boyutu büyük olduğu için ayrıca güç kaybı yaşarsınız.

İyi sosyaller dilerim.

Çok teşekkür ederim her şeyi detaylı anlatmışınız peki normal bir naked motor alsam MH125 tarzı cross tekeri takssm bir de mümkünse ölçüsü dogru olacak sekilde suspansiyon vb. taksam is gorur mu cok merakim var bu islere ama vallahi bu ekonomide cok zor bir care bulmaya calisiyom.

Çok teşekkür ederim her şeyi detaylı anlatmışınız peki normal bir naked motor alsam MH125 tarzı cross tekeri takssm bir de mümkünse ölçüsü dogru olacak sekilde suspansiyon vb. taksam is gorur mu cok merakim var bu islere ama vallahi bu ekonomide cok zor bir care bulmaya calisiyom.

MH125 tarzı bir motorun arka kısmı tekere çok yakın olduğu için cross tekerinin hiçbir etkisi olmaz, cross tekeri ile iskelet arasında biraz boşluk olması gerekiyor.

Ön tarafa müdahale edebilirsin ama arka tarafı kesip uzatman gerekebilir ve bu tarz bir durumda araç trafikten men edilir. Yaptığın işlemi ve projeyi onaylattığın zaman trafiğe çıkabilirsin.

Ön süspansiyon agresif bir kullanımda patlayabilir, buna göre tasarlanmış çıkma ya da yedek bir parça ile değiştirilmesi gerekebilir.

@emir unl bu tarz bir parça arka tekeri uzatma ve alan açma konusunda yardımcı olabilir.
1688079358511.png

Son düzenleme:
O zaman en iyisi ne yapabilirim abi bir çare bulamadim evde oturmaya devam galiba.

Parayı döviz ya da altın gibi bir alanda tutup biriktirmen şimdilik daha iyi, bugün kısmet olmadı ama ileride daha iyi bir şans elde edebilirsin. 😌

Eğer ki bir bisikletin var ise ucuz 2.el bir benzinli testere ile bisikleti Moped'e çevirebilirsin :)

Testere üzerindeki gaz telini uzatıp bir motor gaz kolu alıp bisiklete takman lazım ve testereden güçü arka tekere aktarmak için ufak çaplı bir dişliye ihtiyacın var. Zincirine ek yaparak yeni zincir masrafından kaçabilirsin.

1688079770344.png

Parayı döviz ya da altın gibi bir alanda tutup biriktirmen şimdilik daha iyi, bugün kısmet olmadı ama ileride daha iyi bir şans elde edebilirsin. 😌

Eğer ki bir bisikletin var ise ucuz 2.el bir benzinli testere ile bisikleti Moped'e çevirebilirsin :)

Testere üzerindeki gaz telini uzatıp bir motor gaz kolu alıp bisiklete takman lazım ve testereden güçü arka tekere aktarmak için ufak çaplı bir dişliye ihtiyacın var. Zincirine ek yaparak yeni zincir masrafından kaçabilirsin.

Eki Görüntüle 1841311

Bisiklet gecen ay çalindi kilitte vardida para zaten Full dolar bozdurup alacaktim neyse oturmaya devam...

Bir araç alırken dövizi bozdurma, döviz alış ve satış fiyatlarından etkilenme. Satıcıya direkt olarak döviz ile ödeme yaparsın, bu onların daha çok işine gelir.

İyi sosyaller.
Abi peki 20k zorlasan 25 30k civarı hicbisey yapmam mumkun degil mi acayip bi enduro bekliyom.dagda tasta gitsen ufak bayır tirmansin bide belli ufak rampadan ziplasa yeter istiyosan abi insta emiraaq

Abi peki 20k zorlasan 25 30k civarı hiçbir şey yapmam mumkun degil mi acayip bir enduro bekliyorum. Dagda tasta gitsen ufak bayır tirmansin bir de belli ufak rampadan ziplasa yeter istiyorsan abi Instagram emiraaq.

Benim tavsiyem eski bir cin malı motor alman, aşağıdaki resimdeki motor 150'lik CG'ler ile aynı motor bloğunu kullanıyor ve bugün CG için alt üst silindir seti alsan 250CC motorun olur. Biraz temizlik ve yeni bujiler ile motoru resmen sıfırlamış olursun.

Silindir seti ile zaten neredeyse motoru yeniliyorsun, isteğe göre krank değiştirebilirsin, yeni buji ve yeni motor yağı ile aleti canavar hale getirirsin.

Silindir setini işin ehli bir usta taksın, tornaya girmesi gerekir. Silindir seti şart değil ama performans arttırmak için iyi olur.

1688082819675.png

1688082775217.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı