Elektrikli motor vs. benzinli motor

Bende TK03 vardı. Yanında 125 cc kit vermişlerdi. Dişli değişimi de yapılmıştı. Scooter grubu ise 50'nin yanında genelde 80 kit ile geliyor.

Yorumunuz için teşekkürler. Sanırım 50CC ama 80CC'ye dönüştürülmüş bir motosiklet alacağım. Veya 100CC, 125CC tarzında bir şey düşünüyorum.
50cc alırken düz şanzıman olmasına dikkat edin (bknz. KUBA XBOSS), scootera hiç bulaşmayın. Ya da iyisi mi 50cc CG bakın derim. Onların bloklar 100cc'den downsize edilmiş oluyor. 100cc'ye çok rahat çıkarılıyor, 150cc'ye kadar yolu var. Tabi bunların bir kısmında ön freni kampana olanlar var, onları tercih etmeyin. Ben size birkaç örnek sunayım.
Kuba Motor | Türkiye'nin Motosiklet Üreticisi (en mantıklı model)
Kuba Motor | Türkiye'nin Motosiklet Üreticisi (alt motoru en çok bilinen ve hacim yükseltmesi kolay model)
Kuba Motor | Türkiye'nin Motosiklet Üreticisi (bisiklet niyetine almalık model)
MASTER 50 (yatık blok olmasına rağmen 135cc'ye çıkan tek model ve kit yanında geliyor)

Cub modellerde RKS Sniper Pro X de 135cc kit ile geliyor. X-Boss ise Cub modelin debriyaj olan hali ama yapısı ise CG gibi. Zaten 50'lik motor alıp da 50 olarak kullanan çok çok az.

Alınabilir, CUB motor gerçekten az yakıyor. Bendeki Yuki Gusto 1lt ile 50 km yol yapabiliyor. Bunların deposu ufak. 3 lt alıyor.

Alınır, CUB güzel ya, manuel olduğu için daha kontrollü ama debriyaj olmadığı için de daha rahat. 110cc yapıldıysa çok ölü de olmaz. Scooter alma yeter kafasındayım. Onların CVT şanzımanı motoru sürekli yüksek devire zorladığı için alt motor çok sıkıntı çektiriyor. En hafif sıkıntısı bile kayış patlatıyor. Bir tanıdığın motoru kol çıkarttı. Manuel şanzıman her zaman iş görür.

Bütçem 32, 33K ya kadar çıkar. Okula gitmek için motor alacağım. Yaşım 16. ehliyetim şu an yok. Elektrikli motor alırsam arora ZR5 veya RKS MT3 Pro alacağım. Benzinli alırsam ise ehliyet almam gerekecek. Yani 25k ya kadar olan motorlara bakabileceğim. Geri kalanını da A1 ehliyete vereceğim. Hız tutkunu değilim. Okula götürsün yeter. Kafasında alacağım. Elektrikli alırsam plakalığa e bisiklet plakası takacağım. Kask aldıktan sonra çevirmede sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Okula git gel yapmam 15km yapıyor. Elektrikli mi alayım yoksa benzinli alıp ehliyet mi çekeyim?

Hocam eğer motor hala almadıysanız bence elektrikli motor öneririm. Ben şu anda Yuki YK 29 kullanıyorum. 50 km rahat gidiyor, 50 km hız yapıyor, 50 kmh limitör var. İstersen kaldırırsın. Yuki Windyler var onlar da çok iyi motor ama şu anki kullandıgım motor Yuki YK 29 bambaşka. Benzinli motor almak dahi istemiyorum. Benzinliyi aratmıyor. Hem benzin masrafın yok. Elektrik te ayda 100 lira fazla geliyor. Bence elektrikli öneririm.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı