Elektrogitar amfisi tavsiyesi

Amfi amfi diye tutturmayın.

Düzgün bir ses kartı ve simülasyondan giriş seviyesi o amfilerden kat kat daha iyi ses alırsınız. Solid amfiler için Fender MetalHead gibi bir kafa yoksa tavsiye edemem.

Blackstar ID:Core 10 V3 iyidir, rahatça alabilirsiniz. 20 V3 alabilirseniz ama çok daha iyi olacaktır, Blackstar ID:Core 20 V3 bence ideal başlangıç amfisi bu ekonomide.

Ses kartı öyle dendiği gibi değil. Öncelikle düzgün bir ses kartı almanız lazım ki (Bir Scarlett Gen3 filan) zaten en ucuzu bu amfiyle aynı fiyata, daha ucuzları kıyasen o kadar işe yaramaz. Ayrıca güzel bir referans monitör de almanız lazım ki (Bir Eris en azından) en ucuzu bile dediğiniz amfiden daha pahalı. Sonra yazılımlar gerekli, onlar da $20 gibi fiyatlardan başlıyorlar, iyileri$100. ID:Core'dan daha iyi olacak ses kartı sistemi ancak 5000TL'ye kurulur.

"Ayrıca güzel bir referans monitör de almanız lazım ki"
Monitör neden gerekiyor? Notebook ekranı olmuyor mu?
ID:Core'dan daha iyi olacak ses kartı sistemi ancak 5000TL'ye kurulur.
İyi çaldığımı düşünürsem ve bırakmamış olursam alırım ilerde. Elektro gitarım hep köşede duruyordu 5-6 yıldır. Hiç çalmıyordum. Ondan önce 2 sene clasic ve akustik gitar çalmıştım.

Monitör neden gerekiyor? Notebook ekranı olmuyor mu?
Referans monitörü, adından da anlaşılacağı gibi müziği ya da oluşturulan sesi size yani dinleyiciye refere eden monitör hoparlör tipidir. Genelde stüdyolarda kullanılan referans monitörleri kaliteli ses ürettiğinden dolayı evde, işyerinde ya da benzeri yerlerde müzik dinlemek amacı ile de kullanılabilmektedir.
Yani sesi makyajlamaz, en doğal haliyle duyurur.

@triachd
Alıntı yapamadım, mesajınızdaki şu satır sizin yazdığınız bir şey ise bilgi tamamiyle hatalı.
"referans monitörleri kaliteli ses ürettiğinden dolayı evde, işyerinde ya da benzeri yerlerde müzik dinlemek amacı ile de kullanılabilmektedir."

Bunlar kayıt aracıdır.
Referans monitörleri ile müzik dinlenmez. Ayrıca kaliteli ses üretmek gibi bir misyonu yoktur. Kaliteli müzik dinleyecekseniz Hi-End sistemler tercih etmelisiniz.
Tek özelliği Flat EQ özelliğine sahip olmasıdır. Bu sebeple Müzik dinlerseniz dinlediğiniz şey hacimsiz ve hissiyatsız duyulur.

@triachd
Alıntı yapamadım, mesajınızdaki şu satır sizin yazdığınız bir şey ise bilgi tamamiyle hatalı.

Bunlar kayıt aracıdır.
Referans monitörleri ile müzik dinlenmez. Ayrıca kaliteli ses üretmek gibi bir misyonu yoktur. Kaliteli müzik dinleyecekseniz Hi-End sistemler tercih etmelisiniz.
Tek özelliği Flat EQ özelliğine sahip olmasıdır. Bu sebeple Müzik dinlerseniz dinlediğiniz şey hacimsiz ve hissiyatsız duyulur.
1. Yazı benim değil, Google'da ararsanız görürsünüz.
2. Kaliteden ne anladığınıza göre değişir. "Sesi en doğal..." diye özellikle belirttim.
3. Hi-Fi sistemler sesi makyajlar; ancak Hi-Fi hoparlör bile prodüksiyonda kullanılabilir. Sterling Sound'un yıllarca B&W kullanması gibi.
4. Milletin yazdıklarını hece hece didiklemek yerine ortaya faydalı bir şey koymayı denersek gelişiriz.

Geri
Yukarı