Elektronik gümrük (Instagram) güvenilir mi?

215 bin takipçili bir sayfa (@elektronikgumruk). Gümrükten tasiş ihalesi ile aldıkları ürünleri uygun fiyata sattıklarını beyan ediyorlar. "marka tescil belgesi" ve "satış sonrası hizmetleri yeterlilik belgesi" fotoğraflarını da hesaba koymuşlar. İlk belgeyi sorgulayamadım ancak ikinci belgeyi sorguladığımda bir sonuca ulaşamadım belki de ben berecemedim bilmiyorum. Telefon ve tablet satışlarında kapıda ödeme imkanı sunuyorlar. Sizce güvenilirlik durumu nedir? Kapıda ödemede problem yaşanır mı?

Hocam öyle şey olur mu ya, kıtlığın ortasında RTX 2060 laptopu adam neden 4500TL'ye satsın.

Bu arkadaşı takip ettikten bi' süre sonra bazı kişiler DM üzerinden dolandırıcı olduğunu söylemeye başladılar.

Bu arkadaşı takip ettikten bi' süre sonra bazı kişiler DM üzerinden dolandırıcı olduğunu söylemeye başladılar.
Instagram sayfalarına koydukları satış sonrası hizmetleri yeterlilik belgesini bu siteden sorgulamaya çalıştığımda hiçbir sonuca ulaşamadım.

Güncelleme:
CİMER üzerinden Ticaret Bakanlığı'na bir yazı yazdım. Dosya eklerine de instagram sayfalarında yayınlamış oldukları belgeleri yükledim. Şirketin ve marka sahibi olduğunu iddia eden gerçek kişinin güvenilirliği hakkında "Bilgi Edinme Hakkı" kapsamında bilgi almak için başvurumu tamamladım. Sonucu yine buradan bildiririm. Şirketin ve markanın doğruluğunu ve yasallığını umarım en kısa sürede gün yüzüne çıkarırız.

Son düzenleme:
Instagram sayfalarına koydukları satış sonrası hizmetleri yeterlilik belgesini bu siteden sorgulamaya çalıştığımda hiçbir sonuca ulaşamadım.

Güncelleme:
CİMER üzerinden Ticaret Bakanlığı'na bir yazı yazdım. Dosya eklerine de instagram sayfalarında yayınlamış oldukları belgeleri yükledim. Şirketin ve marka sahibi olduğunu iddia eden gerçek kişinin güvenilirliği hakkında "Bilgi Edinme Hakkı" kapsamında bilgi almak için başvurumu tamamladım. Sonucu yine buradan bildiririm. Şirketin ve markanın doğruluğunu ve yasallığını umarım en kısa sürede gün yüzüne çıkarırız.
Bir gelişme var mı?

Henüz dönüş yapılmadı tarafıma. CİMER biraz yavaş cevaplıyor sanırım.
Ustam hala yok mu sonuç
Bu arada sayfa hakkında ben de bişey söylemek istedim iyi bir instagram kullanıcısıyım fake olan bir hesabı yüksek oranda tanırım sayfayı detaylı inceledim ilk olarak tanıttığı laptoplardaki videoda laptopların masaüstü arkaplanlarında kendi amblemini koymuş bu bir inandırıcılık katıyo olaya tabi o laptoplardan gerçekten birden fazla olup olmadıgını bilemeyiz belkide ödünc alıp yapıyodur ikinci olarak gönderilerin altındaki yorumlar dikkat çekici fake olmayan gerçek kullanıcılar gerçekten de aldıklarını belirtmişler hiç biriyle iletişime geçmedim ancak o yorumların bot olmadıgını biliyorum yani ya gerçekten almışlar ya da suça ortaklık ediyolar özellikle bir yorum vardı laptop alan bir çocuk yazmış aldım geldi diye cocugun profilini inceledim cocuk gerçekten de aldıgı laptopun açılış videosunu çekip paylasmıs bu da çok ilgimi çekti toparlayacak olursak sayfa gerçekten aşırı inandırıcı arkadaşlar yani ya bu adamlar instagramı iyi bilen profesyonel bir teşkilatlar gerçekten başarılı dolandırıcılar ya da sayfa dolandırıcı değil ama eğer dolandırıcılarsa gerçekten başarılı olduklarını belirtmek isterim

Son düzenleme:
Güncelleme!!! :

CİMER'den tarafıma geri dönüş bugün yapıldı. Cevabı ekliyorum.

@merhome @emre9505 hocam sizler geri dönüş sormuştunuz.

Ekran Alıntısı.PNG

Arkadaşlar, @elektronikgumruk Instagram hesabi dolandiricidir. Kendisinin IBAN ismi Dilan Sülün'dür. Muhtemelen Amerika'da yaşıyor. Ayrıca yorumlarında "iPhone telefonum geldi teşekkürler!" gibi yazı yazan hesapları incelediğim zaman hesapların gönderileri hep aynı şekilde yapılmış ve farklı hesapların profillerini kopyalamışlardır. Kesinlikle güvenmeyin. En yakında suç duyurusunda bulunun. Bir yakınım buradan alışveriş yaptı, 4200 TL civarı dolandırıldı. Kendileri vergi numaralarını da vermiyorlar. Avukat olan falan varsa bir şeyler yapsın, daha çok hesap dolandırmadan banka hesabı bloke olsun.

Arkadaşlar, @elektronikgumruk Instagram hesabi dolandiricidir. Kendisinin IBAN ismi Dilan Sülün'dür. Muhtemelen Amerika'da yaşıyor. Ayrıca yorumlarında "iPhone telefonum geldi teşekkürler!" gibi yazı yazan hesapları incelediğim zaman hesapların gönderileri hep aynı şekilde yapılmış ve farklı hesapların profillerini kopyalamışlardır. Kesinlikle güvenmeyin. En yakında suç duyurusunda bulunun. Bir yakınım buradan alışveriş yaptı, 4200 TL civarı dolandırıldı. Kendileri vergi numaralarını da vermiyorlar. Avukat olan falan varsa bir şeyler yapsın, daha çok hesap dolandırmadan banka hesabı bloke olsun.
Yorumları incelerken dolandırıldığını söyleyen birisine DM'den ulaştım ve biraz sohbet ettik. Kendisi savcılığa vermiş ve hukuki süreci başlatmış. Bayağı da üzgün görünüyordu 3-4 bin lira kadar para kaybetmiş. Dikkatli olun arkadaşlar.

Geri
Yukarı