Elektronik ürünlerde cayma hakkı bu sene kalkmış

Makaleler
1
Arkadaşlar benim yeni haberim oldu. Bilmeyenler vardır belki; gelen elektronik ürünün kutusunu açmasanız dahi iade olmuyor.

Amazon.com'dan falan alışveriş yapıyorsanız genelde müşteri memnuniyeti adına iade alıyorlar çoğu zaman ama diğerleri almıyor. Ha zaten diğerlerinden genelde uzak durun. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ee iki kere bu karar yüzünden iadem gerçekleşmedi benim. Alışveriş siteleri şimdiden koymuş uygulamaya?

Trendyol mesela elektronik ürünleri bozuk değilse kesinlikle almıyor.

Paketine geri satışa konulamayacak kadar zarar vermişseniz iade gerçekleşmez. Eğer bu durum söz konusu değilse tüketici haklarına başvurun.

Paketine geri satışa konulamayacak kadar zarar vermişseniz iade gerçekleşmez. Eğer bu durum söz konusu değilse tüketici haklarına başvurun.

Hayır. Zaten paketi jelatinli veya mühürlü değildi. Sadece kutuyu açtım baktım ve aynen paketledim. Servise göndermişler serviste kullanılmış ürün demiş. (aynı gün iade ettim bu arada :) ) Fakat ne değişim ne iade hiçbir şey yapmıyorlar. 28 gün bekleyecekmişim. Belki o zaman değişim olabilirmiş.

Önce 8-10 gün dediler. 15 gün sonra sorduğumda yasal süre 28 gün dediler. Bir ay olduğunda sorduğumda 28 günün iş günü olduğu ve resmi tatiller vs. sayılmadığını söyleyip daha var dediler. Bunlar trendyolun mesajları. Satıcı zaten dalga geçiyor artık mesajlarımla :) Şikayetvar'a yazdım ama sonuç yok.

Ee iki kere bu karar yüzünden iadem gerçekleşmedi benim. Alışveriş siteleri şimdiden koymuş uygulamaya?

Trendyol mesela elektronik ürünleri bozuk değilse kesinlikle almıyor.
Elinize ulaştıktan sonraki ilk 14 günü geçirdiyseniz ya da Umut'un dediği gibi tekrar satışına engel olacak kadar hasar verildiyse almazlar. Hijyen kapsamındaki kulaklık gibi ürünlerde de sorun çıkarabiliyorlar. Bu üç şart sağlandığı halde almıyorlarsa çare THH.

Zaten doğru düzgün ürün göndermiyorlardı şimdi tam oldu. Niye tüketici aleyhine karar almışlar ki.

Ya zaten eskiden çakal esnaf denen tiplerle uğraşıyorduk, ama en azından uğraşabiliyorduk. Şimdi araya trendyol vb. gibi siteler girince ee haklarımız korunur bizim yerimize onlar uğraşır diyorsunuz ama tam tersi. Bu sefer o çakal esnafın kendisine bile ulaşamıyorsunuz çünkü arada trendyol duruyor ve bilgilerini gizliyor. Ayrıca trendyol satıcıya sorulan soru kısmında otosansür uyguluyor. tel nosu veremiyorsunuz. ekşisözlük, şikayetvar yazıncada otomatik red oluyor. Son olarak satıcı bir ürün üzerinden olan mesajlarınıza engel koyabiliyor üstte hata oluştu diyor. Ama trendyol engel koyamadıklarını iddia ediyor.

Yani bunlar anlayacağınız müşteriye tecavüz edilirken tutan kişi konumundalar, ki satıcı daha rahat zorluk çekmeden işini görsün. bu esnada gözünüzüde kapatıyorlar ki size kim tecavüz etmiş göremeyin. Hukuksal birşey olursada "biz tutmadık ayırmaya çalıştık" diyip çıkarlar işte :)

Ürün sorunlu muydu ve 14 günü geçmiş miydi kardeşim?

Hayır. Kargo paketini açtıktan 1 saat sonra iade talebi oluşturdum akşam. Ertesi gün sabah gelip aldı kargo.

Bu arada trendyol inatla cayma hakkı olmadığını söylüyor elektronik ürünlerde.

Ha bende hata büyük. Amazon varken neden...

Yeni konular

Geri
Yukarı