Elementary OS 6 hakkında

6 sürümü çıkınca ben de denemek isterim.
Kimse beğenmiyor ancak başka hangi dağıtım her şeyini kendi yapıyor? Dağıtımdan bahsediyorum, masaüstü ortamı değil.

Dosya yöneticisi kendilerine ait, metin editörü onların, masaüstü ortamı onların, kendilerine ait çok modern ve hoş bildirim paneli var, kendilerine ait takvim uygulaması, mağaza uygulaması, ayarlar menüsü, ekran görüntüsü alma aracı, terminal yazılımı, video oynatıcısı, fotoğraf görüntüleyicisi, mail istemcisi var.

Ve daha da sayabilirsin baktığın zaman, adamlar sadece masaüstü ortamını oturtup bırakmamışlar yani anlatmak istediğim bu. Deepin de böyle ama Deepin bunu optimize edilmiş bir şekilde yapamıyor, ikisi de GNOME3 çatallamalı masaüstü ortamı kullanmasına rağmen ElementaryOS çok ama çok daha performanslı çalışıyor.

Biraz fanboy gibi konuşmuş olabilirim ama inanın çok uzun zamandır elementaryOS kullanmıyorum bile, sadece yaptıkları işe saygı duyuyorum, yalnızca macOS vari tema koyup biz dağıtım yaptık demek yerine her geçen gün daha da geliştiriyorlar.

Kimse beğenmiyor ancak başka hangi dağıtım her şeyini kendi yapıyor? Dağıtımdan bahsediyorum, masaüstü ortamı değil.

Dosya yöneticisi kendilerine ait, metin editörü onların, masaüstü ortamı onların, kendilerine ait çok modern ve hoş bildirim paneli var, kendilerine ait takvim uygulaması, mağaza uygulaması, ayarlar menüsü, ekran görüntüsü alma aracı, terminal yazılımı, video oynatıcısı, fotoğraf görüntüleyicisi, mail istemcisi var.

Ve daha da sayabilirsin baktığın zaman, adamlar sadece masaüstü ortamını oturtup bırakmamışlar yani anlatmak istediğim bu. Deepin de böyle ama Deepin bunu optimize edilmiş bir şekilde yapamıyor, ikisi de GNOME3 çatallamalı masaüstü ortamı kullanmasına rağmen ElementaryOS çok ama çok daha performanslı çalışıyor.

Biraz fanboy gibi konuşmuş olabilirim ama inanın çok uzun zamandır elementaryOS kullanmıyorum bile, sadece yaptıkları işe saygı duyuyorum, yalnızca macOS vari tema koyup biz dağıtım yaptık demek yerine her geçen gün daha da geliştiriyorlar.
Fanı olmaya değer. Elementary OS çok güzel çünkü.

Linux Mint ekibi de kendi masaüstü ortamını, EOS ve Deepin'den daha önce geliştirmeye başladı. Linux Mint'in de kendine ait bir dolu yazılımı var. Bunların bir kısmı tamamen Linux Mint'e özgüyken, bazıları da EOS ve Deepin'deki gibi Gnome araçlarının çatallamaları.

ikisi de GNOME3 çatallamalı masaüstü ortamı kullanmasına rağmen ElementaryOS çok ama çok daha performanslı çalışıyor.

Deepin artık QT tabanına geçti, yani Kwin'i çatalladı. Gnome'da (Gala WM çatalında) kullandığı Blur efekt eklentisi sanırım çok sorun çıkartıyordu. Bu geçişi Kwin'deki hazır Blur efekti sebebiyle yapmış olabilirler. İlginç bir Blur efekt takıntısı var bu dağıtımda. Bu onların ilk yaptığı masaüstü geçişi de değil. Ayrıca Ubuntu tabanından Debian Sid tabanına geçtiler. Olmayınca Debian kararlı sürüme geçiş yaptılar.

Bunların arasında Linux Mint daha ayakları yere basan ve düzenli bir yayın anlayışı sunuyor. Geliştirici ekibi de topluluk ile daha fazla ilgili ve içli dışlı. Her ay muhakkak bir bülten yayınlıyorlar ve bunun vasıtası ile topluluk bildirimi alıyorlar.

Son düzenleme:
Bunların arasında Linux Mint daha ayakları yere basan ve düzenli bir yayın anlayışı sunuyor. Geliştirici ekibi de topluluk ile daha fazla ilgili ve içli dışlı. Her ay muhakkak bir bülten yayınlıyorlar ve bunun vasıtası ile topluluk bildirimi alıyorlar.

İşte burayı anlatamıyoruz, eğer ayakları yere sağlam basan bir dağıtım aranıyorsa bunlardan biri Linux Mint'tir.
Ancak ben sonradan şunun farkına vardım, gençlerin çoğu sağlam dağıtımdan ziyade macera yaşayacağı dağıtım peşindeler. Yani bir dağıtımda görsellik ve macera olsun da gerisi önemli değil düşüncesindeler.
Aslında bu düşünce gençliğe aykırı bir durum değil, önce macera yaşayacaklar sonra zaman içinde sağlam dağıtıma geçecekler. Bu nedenle normal karşılıyorum ama biz yine de bildiğimiz doğruları anlatacağız.

İşte burayı anlatamıyoruz, eğer ayakları yere sağlam basan bir dağıtım aranıyorsa bunlardan biri Linux Mint'tir.
Ancak ben sonradan şunun farkına vardım, gençlerin çoğu sağlam dağıtımdan ziyade macera yaşayacağı dağıtım peşindeler. Yani bir dağıtımda görsellik ve macera olsun da gerisi önemli değil düşüncesindeler.
Aslında bu düşünce gençliğe aykırı bir durum değil, önce macera yaşayacaklar sonra zaman içinde sağlam dağıtıma geçecekler. Bu nedenle normal karşılıyorum ama biz yine de bildiğimiz doğruları anlatacağız.
Yani bu durumda elementaryOS sağlam bir dağıtım olmamış mı oluyor? Linux Mint'in yapabildiği ancak elementaryOS'in yapamadığı hiçbir şey yok. Hatta Cinnamon elementaryOS'in masaüstü ortamından çok daha fazla bellek tüketiyor. Zaman zaman GNOME3'den bile fazla bellek tüketen bir masaüstü ortamı Cinnamon. Uygulama konusuna gelirsek Cinnamon'a özel yazılmış uygulamalar bir elin parmağını geçmiyor.

PantheonDE oldukça stabil çalışıyor, 2GB RAM'li sistemimde aylarca sorunsuz kullandım ben bu dağıtımı. Linux Mint ise kasma hissi uyandırmıştı, sizin için ayağı yere basan dağıtım ne demektir bilmiyorum ancak bence elementaryOS'in ayağı gayet güzel yere basıyor. Ayağı yere basamayan bir dağıtım arıyorsanız Deepin'e bakın derim.

Ek olarak şunu da eklemek isterim, Linux Mint'in çıkış tarihi 2006, elementaryOS'in ise 2011. Linux Mint ilk çıktığında bu kadar kitleye hitap etmiyordu elbette. ElementaryOS daha şimdiden birçok kitlenin duyduğu, test ettiği ve kullandığı bir dağıtım ve önü açık gibi görünüyor. Kısıtlı geliştirici ekibine rağmen çok iyi şeyler başardılar.

Elementary OS nasıl sizce? Düşük sistemde çok sıkıntı çıkartır mı?
Yanlış hatırlamıyorsam elementaryOS 2 sürümünü, senin sistemine çok benzer bir sistemde aylarca kullandım. Hiç sıkıntı yaşadığımı hatırlamıyorum. İşlemcim E5700, ekran kartım ise HD4650 idi. Muhtemelen sorunsuz kullanırsın denemeni tavsiye ederim.

Yanlış hatırlamıyorsam elementaryOS 2 sürümünü, senin sistemine çok benzer bir sistemde aylarca kullandım. Hiç sıkıntı yaşadığımı hatırlamıyorum. İşlemcim E5700, ekran kartım ise HD4650 idi. Muhtemelen sorunsuz kullanırsın denemeni tavsiye ederim.
Mint XFCE'yi sorunsuz kullanıyorum, muhtemelen eOS'ta sıkıntı çıkartmaz. Teşekkürler.

Debian 10 Buster ve Ubuntu 18.10'un şu an ki sürümü ile tüm yazılımlarını destekliyor. Geliştiricileri; performans, şıklık, güvenlik ve gizlilik vadediyor. Niye sağlam değil ki?

Elementary Os 6'da Ubuntu 20.04'ü taban alacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı