Elementary OS'a geçtîm

YusufO

Centipat
Bu aralar Windows beni ve bilgisayarımı yordu ben çok fazla uğraşmıyorum bilgisayar ile sadece CS:GO oynar ve ders çalışırım internette gezerim bu yüzden yeni bir işletim sistemi arayışına geçtim macOS kullanmak isterdim fakat Ryzen 3200U kullanıyorum. Bende macOS benzeri ama macOS kopyası olmaması sebebi ile elementryos'a geçtim fakat birkaç sorum var.
1-USB tethering ile telefonumun internetini bilgisayara bağladım (laptop'da ethernet girişi yok.) 2 NVIDIA bir de Realtek Wi-Fi kart sürücüsü kurdum yeniden başlatınca Wi-Fi kullanılabilir halde idi ama 5GHz görmedi nasıl yapabilirim? (Ağ kartım destekliyor.)
2-Aşağıdaki MSI Afterburner gibi sıcaklık ve kullanım göstergesini nasıl yapabilirim?

2020-06-12 15-01-46 ekran görüntüsü.png

3-Steam kuruldu sadece CS:GO oynayacağım.
4-Aşağıdaki fotoğrafda gördüğünüz gibi hani saat ve tarih yazan bir çubuk var onu ben mouse oraya gelince açılmasını istiyorum nasıl yapabilirim?
5-Sürücüler indirildi fakat kurulum yapacak mıyım eğer yapacaksam nasıl olacak.
6-.Deb dosyalarını açmak için deppy yüklendi çalıştı.
7-GeForce exprience kurabilir miyim?
8-MacOS'da uygulamayı kapatma değil de arka plana alma vardır ya sarı tuş bunu nasıl ekleyebilirim tarayıcı arka plana almak için küçültüp bir de arka plana basmak istemiyorum.
9-Başka hangi sürücüleri kurmalıyım?
10-En önemlisi ben bu işletim sistemini Windows yanına kurdum Windows'u silip artık diskimi bu işletim sisteminde kullanmak istiyorum nasıl yapabilirim?
Not: Herhangi bir fan ses sorunu ve benzeri sorunlar yok.
Moderetör arkadaşa not: Klavye sorunları nedeni ile yazım yanlışları olabilir kusura bakmayınız.
Saygılarımla.

Dosya Ekleri

• 2020-06-12 15-01-46 ekran görüntüsü.png
    2020-06-12 15-01-46 ekran görüntüsü.png
    32,7 KB · Görüntüleme: 114
  • 2020-06-12 14-59-44 ekran görüntüsü.png
    2020-06-12 14-59-44 ekran görüntüsü.png
    116,7 KB · Görüntüleme: 99
  • 2020-06-12 15-13-25 ekran görüntüsü.png
    2020-06-12 15-13-25 ekran görüntüsü.png
    26,3 KB · Görüntüleme: 120
Son düzenleme:
Öncelikle hoş geldiniz. Umarım ki Linux'tan memnun kalırsınız. Öncelikle şunu söyleyim ElementaryOS her ne kadar güzel olsa da kişiselleştirme anlamında en kötü dağıtımlardan biri. Olduğu gibi hoşunuza gitmediyse kişiselleştirme seçenekleriniz biraz kısıtlı. Tavsiyem ElementaryOS yerine sürücüleri çok daha kolay yükleyebileceğiniz Manjaro KDE sürümünü yüklemenizdir. KDE masaüstü ortamını da macOS görünümü verebilirsiniz. Örneğin Arch Linux'ta ben öyle kullanıyorum
Screenshot_20200612_212841.png

ElementaryOS ile devam etmek isterseniz sorularınızı cevaplayım:
1- Wifi kartınızın modelini söyleyebilir misiniz? Sürücü sorunu gibi duruyor.
2- Sadece FPS için istiyorsanız şöyle bir şey ararıyorsunuzdur flightlessmango/MangoHud . ElementaryOS üzerine bunu yüklemesi çok zor olmayacaktır çünkü geliştirici Ubuntu tabanlı dağıtımlar için otomatik dayanak paket yükleyicisi oluşturmuş. Sayfadaki rehberi takip ederseniz sorunsuz bir şekilde çalışır.
3- CSGO Linux üzerinde Windows'a göre ben ve birçok kişi için daha iyi performans veriyor. Bir sıkıntı yaşamazsınız
NOT: Faceit ve Esea gibi servislerin Linux desteği yoktur!
4- ElementaryOS'in panelindeki saatten mi bahsediyorsunuz? Eğer öyle diyorsanız mağlesef bu mümkün değil. Şahsen yapmanızı da tavsiye etmem, yanlışlıkla farenizi üzerine getirebilirsiniz.
5- Nvidia sürücülerini ElementaryOS mağazasından yükleyebilirsiniz. En son sürümü değil fakat en stabil sürümüdür.
6- (Bunu geçiyorum)
7- Nvidia'nın Linux için Geforce Experience gibi bir yazılımı yoktur. Fakat Nvidia Denetim Masasının yerine geçebilecek Nvidia Xorg Denetim yazılımı sürücü ile birlikte yüklenir.
8- Bunun için Elementary Tweaks kurmanız lazım. Kurmak için
Kod:
sudo apt install software-properties-common
sudo add-apt-repository ppa:philip.scott/elementary-tweaks
sudo apt install elementary-tweaks
komutlarını sırasıyla girin. Program üzerinden aşağı alma butonunu ekleyebilirsiniz hatta düğmeleri macOS gibi sola da alabilirsiniz.
9- Çalışmayan bir cihazınız yoksa bir sürücü kurmanıza gerek yok.
10- Windows bölümünü gparted gibi uygulama ile silmeniz lazım. Sonrasında Gparted başlatılabilir USB'si oluşturup sisteminizdeki Linux bölümünü genişletmeniz lazım.

A işlemcili,
B ekran kartlı,
Bir PC var ve Windows'ta oyunları 30 FPS oynatıyor (LoL, CS:GO, Darksouls Remastered gibi).
Arch Linux'ta, oyunlar Windows ortamında ki gibi oynanabilir mi?

A işlemcili,
B ekran kartlı,
Bir PC var ve Windows'ta oyunları 30 FPS oynatıyor (LoL, CS:GO, Darksouls Remastered gibi).
Arch Linux'ta, oyunlar Windows ortamında ki gibi oynanabilir mi?
Bence yeni bir konu açıp sisteminizi belirtirseniz daha iyi olur. A, B falan ne? Matematik sorusu gibi.

Geri
Yukarı