Emin Çapa: “TOGG'un parçaları yerli ve milli değil"

Eğer devletin değilse nasıl gideri senin benim cebimden oluyor? Devletin değilse aynı zamanda neden her yerde Erdoğan "bizim arabamız, Türkiye'nin arabası" vesaire diye bağırıyor?

Devletin değil ama devlet desteği alıyor, bunu söylemek istemiştim aklımı okudunuz.
Şurada benzer ve detaylı bir konu var:

Orada her mesajımda çarpıklıkları ortaya koydum. Sürekli aynı şeyleri yazmayayım.

Şunu da anlamıyorum, araba yapılıyor parasını halk ödüyormuş köprü yapılıyor parasını halk ödüyormuş, havaalanı yapılıyor parasını halk ödüyormuş. E başka ne olacaktı gökten para yağacak da onunla mı ödeyeceklerdi ? Herhalde halkın vergisiyle yapılacak. Ben o vergiyi niye ödüyorum ? Erdoğan cebinden çıkarıp mı ödeyecek ?

Proje devlete ait değil zaten. Bunu herkes biliyor. Devlet destekli bir proje. TOGG bir Türk markası ve sahibi de birkaç firmadan oluşan bir şirket. Bu şirket de devlet desteğiyle oluştu. Devletin markası yada fabrikası olmaz. Devlet destek verir. Hükümetin bundan kendine pay çıkarması elbette normal birşey. Hazmedemeyenlerin karın ağrısı bundan. Örneğin Baykar da devlet desteğiyle bu kadar başarılara imza attı. Aselsan Havelsan gibi nice devlet desteği alan firmalarımız var. Bunlar devletin malı değil, devletin destek verdiği firmalar. Bu firmaların ürettikleri ürünler hem ordumuza güç katıyor hem de ihraç edilip ekonomimize katkı sağlıyor. Yok soygunmuş, yok bilmem neymiş istediğiniz kadar yırtın bir taraflarınızı. Bu ülke gelişiyor ve size rağmen gelişmeye devam edecek.

Çekemeyen bi lale daha.

Yerli ve milli zaten değil de asıl sorun, bu projeyi senin benim paramla yapıyorlar ama yandaş firmalar ihya ediliyor.
2019'da tek kalemde 3.8 milyar dolar destek açıklanıyor. Beraberinde 9 kalem destek de cabası.
Reis'in imzası ile yayınlanan kararı, Resmi Gazete arşivinden herkes görebilir. Resmi Gazete'deki karar linki:

Memlekette fabrika bırakmayanların, Tuzla Jip Fabrikası'nı anlamsız bir şekilde kapatanların, kamu kurumlarını peşkeş çekenlerin bu çakma proje aşkı nedir? Halkın parasını yandaşlara akıtma hırsına alkış mı tutacağız? Dünyanın her yerinde buna soygun denir. İktidar değiştiğinde hukuk gereğini yapar ve ilk olarak proje tümüyle kamulaştırılır. Kamuyu zarara uğratanlar aktardığı milli servetimizin hesabını vermeleri gerekir.
Tr 30 senekinden daha güçlü her alanda n çünkü dar kafalara rağmen özel sektörün önü açıldı. Ben olsaydım daha çok satardım devletin 60 senede yapamadığını özel 10 senede yaptırır.

Arkadaşlar şunu bir türlü anlamadınız veya anlamak istemiyorsunuz. Bu araba ilk duyurulduğu günden beri %100 yerli ve milli diye algı yapıldı. Hükümet bu algıyı yapar ve siyasi malzeme haline getirirse muhalif insanlarında bunu sorgulama hakkı doğar. Şimdi boşuna kıvırmayın her şeyi kendimiz üretmek zorunda değiliz diye. En baştam sadece kendi markamız olacak deseydiniz olay büyümezdi. İthal parçalara bakacak olursak kendi yerli ve milli(!) markamızın sadece montajcılığını yapıyoruz.

Şunu da anlamıyorum, araba yapılıyor parasını halk ödüyormuş köprü yapılıyor parasını halk ödüyormuş, havaalanı yapılıyor parasını halk ödüyormuş. E başka ne olacaktı gökten para yağacak da onunla mı ödeyeceklerdi? Herhalde halkın vergisiyle yapılacak. Ben o vergiyi niye ödüyorum? Erdoğan cebinden çıkarıp mı ödeyecek?

Proje devlete ait değil zaten. Bunu herkes biliyor. Devlet destekli bir proje. TOGG bir Türk markası ve sahibi de birkaç firmadan oluşan bir şirket. Bu şirket de devlet desteğiyle oluştu. Devletin markası ya da fabrikası olmaz. Devlet destek verir. Hükümetin bundan kendine pay çıkarması elbette normal bir şey. Hazmedemeyenlerin karın ağrısı bundan. Örneğin baykar da devlet desteğiyle bu kadar başarılara imza attı. ASELSAN HAVELSAN gibi nice devlet desteği alan firmalarımız var. Bunlar devletin malı değil, devletin destek verdiği firmalar. Bu firmaların ürettikleri ürünler hem ordumuza güç katıyor hem de ihraç edilip ekonomimize katkı sağlıyor. Yok soygunmuş, yok bilmem neymiş istediğiniz kadar yırtın bir taraflarınızı. Bu ülke gelişiyor ve size rağmen gelişmeye devam edecek.

Havaalanı, yol, köprü yap işlet devret ile yapıldığı için millet karşı çıkıyor. Milletin parasını alıp yapsa daha ucuza belki yarıdan bile ucuza mâl edeceği projeleri bu şekilde yaparak hem milletten daha fazla para alınıyor hem de yapılan projeyi kullanabilmek için milletten para isteniyor üzerine millet kullanmazsa taahhüt edilen sayıya ulaşamadığı için yine vergilerden aradaki fark ödeniyor. Anlayacağını sanmıyorum ama yazmak istedim.

Arkadaşlar şunu bir türlü anlamadınız veya anlamak istemiyorsunuz. Bu araba ilk duyurulduğu günden beri %100 yerli ve milli diye algı yapıldı. Hükümet bu algıyı yapar ve siyasi malzeme haline getirirse muhalif insanlarında bunu sorgulama hakkı doğar. Şimdi boşuna kıvırmayın her şeyi kendimiz üretmek zorunda değiliz diye. En baştam sadece kendi markamız olacak deseydiniz olay büyümezdi. İthal parçalara bakacak olursak kendi yerli ve milli(!) markamızın sadece montajcılığını yapıyoruz.

Havaalanı, yol, köprü yap işlet devret ile yapıldığı için millet karşı çıkıyor. Milletin parasını alıp yapsa daha ucuza belki yarıdan bile ucuza mâl edeceği projeleri bu şekilde yaparak hem milletten daha fazla para alınıyor hem de yapılan projeyi kullanabilmek için milletten para isteniyor üzerine millet kullanmazsa taahhüt edilen sayıya ulaşamadığı için yine vergilerden aradaki fark ödeniyor. Anlayacağını sanmıyorum ama yazmak istedim.

Yarıdan bile ucuza yapılacağını nereden biliyorsun, içeriden haber alıyorsun sanırım :D Anlayacağını sanmıyorum ama şuraya bir link bırakıyorum. Fondaş medyadan başka takip ettiğiniz bir yer olmadığı için ne verirlerse onu alıyorsunuz. At gözlüklerini çıkarın.

BMW, Mercedes ile TOGG'u kıyaslayamazsınız. Aynı zamanda o zaman her yerde bas bas bağırmayacaklardı "yerli milli %100 Türk yapımı" diye. Bir de BMW, Mercedes gibi şirketler ile TOGG arasında fark var. TOGG devletin. Bu kadar çok imkana sahipken ve o kadar çok parayla, o kadar çok reklamla %100 Türk yapımı yapmalı arabayı.
Bana söyler misin, hangi ülke veya marka %100 yerli ve milli araç üretti şimdiye kadar? Kıyaslayamayız ama yerlilik oranı daha yüksek TOGG'un. Kıskançlık çok kötü bir şey. Sırf iktidarın projesi diye ülkeni desteklemiyorsun.

%100 yerli malı sadece savunma sanayisi için söz konusu olmalıdır. Bir şeyin %100 yerli olması onu daha karlı ya da daha faydalı olmasını sağlamıyor.

TOGG için elektronik donanım hariç tamamen yerli üretim yapılabilirdi ancak bu maliyetleri uçurur. Ölçek ekonomisi, hammaddeye yakınlık, ucuz işgücü, enerji maliyetleri vs. birçok etmen değerlendirilir ona göre yerli ya da yabancı üretim tercih edilir.

Satamayacağın ya da kar bırakmayacak bir araba üretmenin kimseye faydası yok.

Bunun dışında TOGG benim gereksiz gördüğüm bir proje, o sermaye ile daha karlı işler yapılabilirdi.

Adidas ve sayısız marka da farklı ülkede üretip satıyor. Malın kendisi yerli olmasa da olur. Marka yerli ve başarılı olsun ama gelin görün ki ak partinin, yalan sloganları sebebiyle bunlarla uğraşıyoruz. Yerli pinpon topu yaptınız da araba kaldı...

Yeni konular

Geri
Yukarı