Yerli ve milli makineli tüfek SAR 762 MT seri üretimde

Sarsılmaz Silah Sanayi tarafından tasarlanan SAR 762 MT, bütün testleri başarıyla geçmesinin ardından Sarsılmaz'ın Düzce'deki fabrikasından seri üretimde olacak.

0.jpg

Hızlı değiştirilebilir namlusu sayesinde kesintisiz atış yapabiliyor. Personel, ısınan namluyu hızlı ve emniyetli bir şekilde değiştirerek muharebeden geri kalmamış oluyor.

Hızlıca değiştirilebilen namluların atım ömrü 25.000 atım. SAR 762'nin gövdesi ise 50.000 atıma kadar elverişli.

-52 ve +72 ˚C aralığındaki sıcaklıklarda çalışabilen silahın menzili 1200 metre, azami menzili ise 3725 metre. Ağırlığı ise 12 kilogram.

SAR 762, Altay Tankı'nda ana silah ile eş eksenli makineli tüfek olarak kullanılabilecek.

Teknik Özellikleri​

• Kalibre: 7.62x51mm
  • Uzunluk: 120cm
  • Namlu Uzunluğu: 52cm
  • Yükseklik: 25cm
  • Çalışma Prensibi: Gaz Tahrikli
  • Besleme Tipi: Şerit
  • Boş Kovan Atımı: Alttan
  • Namlu Çıkış Hızı: 850 m/sn

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok iyi çok iyi güzel. Ne kadarı milli olduğundan bir haber var mı acaba? Tamamen mi yerli üretim? MPT 76 silahımızı da sanırım bunlar yapmıştı.

Çok iyi çok iyi güzel. Ne kadarı milli olduğundan bir haber var mı acaba? Tamamen mi yerli üretim? MPT 76 silahımızı da sanırım bunlar yapmıştı.
%100 yerli. Zaten silahlar üretilirken "şurasını Almanya'dan, şurasını Çin'den çalayım" tarzında bir şey olmuyor. Sadece yapı ve mekanizma olarak birbirlerine benzer oluyorlar. Örneğin SAR 9 ile Glock 17'nin tetik tertibat mekanizması aynı, ama SAR 9 tamamen yerli üretim. Yani şekilleri aynı ama üretim yerleri farklı.
Buda mı 2023'te çıkacak?
" Yerli ve Milli " 2023 sloganı gibi..
Keşke bu yorumları yapmadan önce biraz araştırma yapsaydınız. Sarsılmaz 1880 yılında Osmanlı döneminde kuruldu ve o zamandan beri Türkiye dahil 76 ülkeye ihracat yapıyor. Sarsılmaz, Türkiye için silah üretmiyor, devlete bağlı bir marka değil. Kendi fabrikalarında kendi silahlarını üreten yerli bir marka. Bazı silahları kolluk kuvvetlerine verirken bazılarını da vermiyor. Babasının hayrına silah üretmiyor yani.

Sarsılmaz SAR 9, 2020 yılının en iyi tabancası seçildi. SAS, Navy SEALs ve Delta Force da dahil olmak üzere dünyanın bir çok özel kuvvet birliğinde aktif olarak kullanılan bir tabanca. TOGG ya da Milli Uzay Projesi tarzında bir şey değil bu.

%100 yerli. Zaten silahlar üretilirken "şurasını Almanya'dan, şurasını Çin'den çalayım" tarzında bir şey olmuyor. Sadece yapı ve mekanizma olarak birbirlerine benzer oluyorlar. Örneğin SAR 9 ile Glock 17'nin tetik tertibat mekanizması aynı, ama SAR 9 tamamen yerli üretim. Yani şekilleri aynı ama üretim yerleri farklı.

Keşke bu yorumları yapmadan önce biraz araştırma yapsaydınız. Sarsılmaz 1880 yılında Osmanlı döneminde kuruldu ve o zamandan beri Türkiye dahil 76 ülkeye ihracat yapıyor. Sarsılmaz, Türkiye için silah üretmiyor, devlete bağlı bir marka değil. Kendi fabrikalarında kendi silahlarını üreten yerli bir marka. Bazı silahları kolluk kuvvetlerine verirken bazılarını da vermiyor. Babasının hayrına silah üretmiyor yani.

Sarsılmaz SAR 9, 2020 yılının en iyi tabancası seçildi. SAS, Navy SEALs ve Delta Force da dahil olmak üzere dünyanın bir çok özel kuvvet birliğinde aktif olarak kullanılan bir tabanca. TOGG ya da Milli Uzay Projesi tarzında bir şey değil bu.

Bilgiler için teşekkür ederim. Önemli bir yapım seri üretime geçerse güzel olur.

Hepsi birbirine bağlı ve devletin temel unsurlarını oluşturur. Bu unsurları ayrı ayrı ele alamazsınız. Bir zincirin halkaları olarak betimlemeyi uygun görüyorum. Ayrı ayrı aldığınız zaman çelişkiler ortaya çıkıyor. Örnek vermek gerekirse ordunuzu beslemek için stabil ve güçlü bir ekonomiye sahip olmalısınız ki ordunuzu yürütebilesiniz. Ekonomi denklemi işin içinde çıkınca insanlar sorar "Hangi parayla?" diye.
Alakası yok. Kuzey Kore'nin halkı bizimkinden de beter. Ekonomileri çöp ama ABD'ye bile kafa tutacak güçleri var. Neden? Çünkü ellerinde tüm ABD'yi yok edecek güçte bir bomba var. Yani askeri anlamda çok güçlüler.

Yerli silahlarımızı sadece yerli oyunlarda görmek can sıkıcı. CS:GO'da kullandığını hayal etsene.

Alakası yok. Kuzey Kore'nin halkı bizimkinden de beter. Ekonomileri çöp ama ABD'ye bile kafa tutacak güçleri var. Neden? Çünkü ellerinde tüm ABD'yi yok edecek güçte bir bomba var. Yani askeri anlamda çok güçlüler.

Noldu da Amerika'yla barıştı. Amerika isteseydi Kuzey Kore'yi haritadan silerdi. Daha Kuzey Kore'de aspirinden öte ilaç yok. 2 bomba ile olacak iş değil.

Geri
Yukarı