En ağır Linux dağıtımı hangisidir?

Gördüğüm sistem gereksinimlerinde en fazla Ubuntu istiyordu yüksek bir sistem olmasını ancak bence Linux dağıtımları arasında çok da bir ram/cpu ve GPU kullanım farkı olmuyor. Masaüstü ortamları daha çok etki ediyor bu duruma.

Sistemin düşükse: Xfce masaüstü ortamı öneririm. Pencere yöneticisi olarak i3 güzel ve basit bence.

Sistemin yüksekse: GNOME ve KDE.

Bu arada GNOME ve KDE için çok RAM tüketir derler ancak 2 GB RAM'li sistemde bile KDE Neon dağıtımını rahatça kullandım. KDE'nin kendi araçları harika. En sevdiğim KDE connect. Bir denemeni öneririm.

Temelini öğrenince Linux dağıtımları pek fark etmiyor. Asıl fark yaratanlar masaüstü ortamları. Her Linux dağıtımına da her masaüstü ortamını kurabilirsin zaten.

Apt-Fast kullanıp daha hızlı indirme yaptığım için Ubuntu tabanlı dağıtımlar seviyorum ancak "çok zor" denip abartılan Arch bile basit aslında.

Şu ana kadar en fazla kaynak tüketen yagın masaüstü GNOME...
Bir zamanlar Sabayon GNOME denemiştim. Ciddi anlamda zorluyordu. Sonra ne oldu bilmem, bir daha denemedim.
Tam masaüstü deneyimi için GNOME, KDE masaüstleri veya bunların modifiyeli halleri, Cinnamon, Trinity, MATE masaüstlerinden aşağısını kurmayın.

Gördüğüm sistem gereksinimlerinde en fazla Ubuntu istiyordu yüksek bir sistem olmasını ancak bence Linux dağıtımları arasında çok da bir ram/cpu ve GPU kullanım farkı olmuyor. Masaüstü ortamları daha çok etki ediyor bu duruma.

Sistemin düşükse: Xfce masaüstü ortamı öneririm. Pencere yöneticisi olarak i3 güzel ve basit bence.

Sistemin yüksekse: GNOME ve KDE.

Bu arada GNOME ve KDE için çok RAM tüketir derler ancak 2 GB RAM'li sistemde bile KDE Neon dağıtımını rahatça kullandım. KDE'nin kendi araçları harika. En sevdiğim KDE connect. Bir denemeni öneririm.

Temelini öğrenince Linux dağıtımları pek fark etmiyor. Asıl fark yaratanlar masaüstü ortamları. Her Linux dağıtımına da her masaüstü ortamını kurabilirsin zaten.

Apt-Fast kullanıp daha hızlı indirme yaptığım için Ubuntu tabanlı dağıtımlar seviyorum ancak "çok zor" denip abartılan Arch bile basit aslında.
hocam T5 V20.1 var yani i7-10750H 16 GB RAM var bana sıkıntı olmuyor ne kullandığı ben yeni başlıyorum şimdilik linux mint kullanacağım gibi duruyor

Merak ettim Linuxa yeni giriş yapacağım Ubuntu hatalar çıkarıp durdu sistemim T5 V20.1, benim için sıkıntı olmaz ne kadar kaynak kullanacağı bana hata çıkarmayan, modern bir Linux dağıtımı önerir misin?

Zaten Linux kurarken çok sorun çıkaran bir işletim sistemi. Bende bir zamanlar Linux kısmına girdiğim için biliyorum. Mint dene istersen ama Mint'te daha çok sorun yaşarsın büyük ihtimalle. Benden söylemesi...

Geri
Yukarı