En çok boy uzatan spor dalı hangisi?

Boy uzunluğunu göz rengi gibi düşünme sadece. Kısa ve öz olarak anlatabilmişimdir sanırım. Ve evet genelde yakın olması lazım.

Nasıl yani aileden alakasız olabilir mi yani çok farklı boy genetiği ile gelebilir mi bunu mu demek istediniz?
Gayet mümkündür. Bunlara istisna diyoruz. 2 sağlıklı insandan da down sendromuna sahip insanlar doğabiliyor mesela.

Doğru diyorsunuz. Yine de sporun boy uzattığını düşünüyorum illakine 2 metre veya 1.90 olmasa da uzatıyor.

Nasıl yani aileden alakasız olabilir mi yani çok farklı boy genetiği ile gelebilir mi bunu mu demek istediniz?
Annesi babası yeşil gözlü o zaman çocuk da yeşil gözlüdür gibi değil de çocukta uzun ya da kısa boy geni baskınsa uzun ya da kısa olabilir annesinin ve babasının boyundan bağımsız. Sonuçta gende sadece uzun boylu olduğu kodlanmış. 1.80 ve ya 1.90 olacağı değil. Çok basitçe bu şekilde anlatılabilir sanırım.

Kardeşim boy uzatmak diye bir şey yoktur boy genetiktir. Kaş rengi göz rengi gibi.

Ama bu söylediğiniz çok saçma geliyor kas göz rengi ile gelişme çağındaki esnek bir kemik kıyaslanamaz ki evet genetik sınır vardır bunu iyi beslenme ve spor ile tam potansiyeline çıkarabiliriz ve tam tersi olarak olması gerekenin altında da olabilir.
Annesi babası yeşil gözlü o zaman çocuk da yeşil gözlüdür gibi değil de çocukta uzun ya da kısa boy geni baskınsa uzun ya da kısa olabilir annesinin ve babasının boyundan bağımsız. Sonuçta gende sadece uzun boylu olduğu kodlanmış. 1.80 veya 1.90 olacağı değil. Çok basitçe bu şekilde anlatılabilir sanırım.

Yani buna istisnalar olabilir mi diyorsunuz kısaca.

Yediğimiz ve içtiğimiz çoğu besinin yararı olduğu kadar zararı da var aksini iddia etmiyorum. Eğer annesi babası kısayken kendisi uzun olan veya tam tersi olan bir şey varsa genetik de yalan o zaman örnek vereyim will smith 1.88 oğlu 1.75 nedeninin oğlunun basketbol oynamadığı için böyle olduğunu düşünüyorum.

Babam 168 annem 155 boyunda ama ben 195'im abimse 206cm. Bu nasıl olacak? Anne baba boyu uzun olacaksa çocuğuda uzun boylu olur diye bir kaide yoktur. Kime çektiğine kalmış bir şey.

Gözün bozuksa kaç numaraya kadar bozulacağına da vücudun karar verir mesela. 4 numara olacaksa ne yaparsan yap o göz 4 numara olur ve orada durur. Çok fazla değişken var.

Doğru diyorsunuz. Yine de sporun boy uzattığını düşünüyorum illakine 2 metre veya 1.90 olmasa da uzatıyor.

Düşünce meselesi değil hocam bu. Doğru cevabı arıyorsanız; hayır, spor normalde olacağınızdan daha uzun boylu olmanızı sağlamaz. Ama sadece sizi tatmin edecek bir cevap arıyorsanız boşa konuşuyoruz zaten.

Basketbolun boy üzerindeki etkisi üzerine bir kanıt yok. Basketbol sizi uzun yapmıyor, insanda boyu belirleyen şeyler bellidir.

Basketbolcular uzun çünkü uzunlar basketbol oynuyor, basketbol oynadıkları için uzun değiller. Basketbolda uzunluk size büyük bir avantaj verdiği için kısalar basketbolu tercih etmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı