En etkili sıkıştırma yöntemi

Mor

Hectopat
Çok yüksek boyutta dosyalarım var ve artık 2TB harddiskime sığdıramıyorum. Dosyalarımı sıkıştırmak istiyorum ama sıkıştırdığımda 263 GB'lik bir dosyamın boyutu 260'a falan düşüyor. Acaba sıkıştırmayı mı yanlış yapıyorum? WinRAR kullanıyorum. Dosyaları çok yüksek miktarlarda sıkıştırmak için önerdiğiniz program veya yöntem var mı?

7-Zip ile Compression Level'i "Ultra", Solid Block Size'ı ise "Solid" olarak ayarlayıp sıkıştırın. Sıkıştırma işlemi dosyaya göre farklılık gösterebilir. Eğer dosya hâli hazırda sıkıştırılmış ise (örneğin video dosyaları) onlardan pek ümitli olmayın.

Videolar zaten sıkıştırılmış dosyalar olduğu için maalesef daha da sıkıştıramazsınız. Boyutunu azaltmak istiyorsanız da görüntü kalitesinden ödün vermeniz gerekiyor.

Eğer videolar H.264 Codec kullanıyorlarsa H.265'e çevirip minimum kalite kaybı ile %40-50 civarında yer tasarrufu yapabilirsiniz.

Çok yüksek boyutta dosyalarım var ve artık 2TB harddiskime sığdıramıyorum. Dosyalarımı sıkıştırmak istiyorum ama sıkıştırdığımda 263 GB'lik bir dosyamın boyutu 260'a falan düşüyor. Acaba sıkıştırmayı mı yanlış yapıyorum? WinRAR kullanıyorum. Dosyaları çok yüksek miktarlarda sıkıştırmak için önerdiğiniz program veya yöntem var mı?

KGB Archiver´ı denediniz mi?

@16986'in de dediği gibi, videolar için fazla bir sıkıştırma beklemeyin. Metin tabanlı dosyalar ciddi şekilde sıkıştırılabilirken sizde olduğu gibi zaten sıkıştırılmış olan verilerde maalesef daha fazla sıkıştırma yapmak pek de mümkün olmuyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı