En Gelişmiş GNU/Linux dağıtımı

User not found

Decipat
Makaleler
1
En gelişmiş GNU/Linux dağıtımı nedir? Neden gelişmişdir? Tabii bunların öncesinde "En gelişmiş GNU/Linux dağıtımı." diye bir şey var mıdır?

Son düzenleme:
Linux kullanım alanlarına göre gelişmiştir.

Sunuculara özel CentOS, diğerlerine göre iyiymiş ki, çoğu insan sunucu için CentOS tercih ediyor.
RedHat Linux var sunucular için ama eski diyorlar.

Ya da Kali Linux, güvenlik açıklarını bulmakta iyi. Eskiden onun yerine Backtrack Linux varmış.

Free BSD ile CentOS karşılaştırılabilir mesela. İkisi farklı işletim sistemleri ve sunucu olarak yaygınlar.

Doğrudan şu üstündür denebileceğini düşünmüyorum. Amaca göre kullanılacak dağıtım değişir ancak bence en iyiler şunlar.
Hack: BlackArch.
Server: Debian , CentOS.
Günlük kullanım : Arco veya Debian.
Oyun: Arco *güncel olduğu için sadece tahmin.
Depolama: Debian
Proxy: Eskiden Kodachi derdim ama artık diyemiyorum.

Doğrudan şu üstündür denebileceğini düşünmüyorum. Amaca göre kullanılacak dağıtım değişir ancak bence en iyiler şunlar.
Hack: BlackArch.
Server: Debian , CentOS.
Günlük kullanım : Arco veya Debian.
Oyun: Arco *güncel olduğu için sadece tahmin.
Depolama: Debian
Proxy: Eskiden Kodachi derdim ama artık diyemiyorum.
Hack Kali daha iyi bence, BlackArch'da tonla tool var eyvallah da, toolu her zaman kendin yazman en iyisi bence.

Ben de böyle düşünüyorum, fakat merak ettim.

Hepsi farklı amaç ile geliştirildiği için en gelişmiş şeklinde değerlendirmek mümkün değil. Ancak son kullanıcı için geliştirilen kategorideki dağıtımların hangileri genele hitap ediyor şeklinde sorabiliriz. Çünkü son kullanıcı için geliştirilen her dağıtım genele hitap etmez. Kimisi belirli bir dil için, kimisi belirli bir ülke için geliştirilir.
Şu anda son kullanıcı için geliştirilen ve genele hitap eden ortalama 50 dağıtım var. Bu elli dağıtım da taban, masaüstü ve prensip olarak farklıdırlar, herkes hangisinde rahat ediyorsa onu tercih eder.
Örneğin ben ilk sıralar hangi dağıtımda çok sorun olursa veya kullanımı zor ise onu tercih ederdim.

Geri
Yukarı