En hafif ve güzel arayüzü olan Linux dağıtımı

Mergen Tengri

Hectopat
Makaleler
8
Daha fazla  
Meslek
Tekno-Lokum
Uzun süredir ChromeOS(Cloudready) kullanıyorum. Ancak Linux uygulamalarında performans kayıpları olmaya başladı.
Arayüzü güzel, hafif, hızlı ve son kullanıcı için bir dağatım arıyorum.
ChromeOS'un arayüzünden çok memnundum ancak Linux uygulamaları sorun çıkartıyordu.

Sistemim:
İşlemci: AMD A12 970-p
Ekran Kartı: AMD Radeon R7 4GB
RAM: 8GB
HDD: 1TB
Ana Kart: Asus X510QR

Arkadaşlar lütfen Linux Mint önermeyin çünkü arayüzü berbat çok kötü. Masaüstü kurunca ise performans kaybı oluyor.

Cloudready yerine Linux Mint üzerine script ile kurulan ChromeOS kurarsan Linux uygulamaları sorunsuz çalışacaktır. Linux Mint üzerine deme sebebim de tüm rehberlerin onunla yapması, tahminim; diğer Ubuntu tabanlılarda da sorun olmaz.

Cloudready yerine Linux Mint üzerine script ile kurulan ChromeOS kurarsan Linux uygulamaları sorunsuz çalışacaktır. Linux Mint üzerine deme sebebim de tüm rehberlerin onunla yapması, tahminim; diğer Ubuntu tabanlılarda da sorun olmaz.
Brunch ile kurunca (senin dediğin yöntem) bilgisayar çok yavaş açılıyor. Ve pil çok yiyiyor. Ben hafif bir Linux'a geçmek istiyorum.

Brunch ile kurunca (senin dediğin yöntem) bilgisayar çok yavaş açılıyor. Ve pil çok yiyiyor. Ben hafif bir Linux'a geçmek istiyorum.
Linux'lar arasında hafif veya hızlı olarak ayrım pek yok. Bazı amaca yönelikler var. Performans odaklı olanlar da işlemci-disk kullanımı gibi şeylere etki etmekten ziyade RAM kullanımına odaklı olduğundan hızda düşüş oluyor. O yüzden önce altyapıyı belirlemen gerekli.

Arch-Ubuntu-Fedora-Debian arasından seçim yapmalısın. Sonra arayüz olarak Gnome-KDE-XFCE arasından seçebilirsin, Deepin veya i3wm gibi sürümler biraz daha kararsız oluyor. Senin yerinde olsam eğer sadelik arıyorsam Fedora kullanırdım. Flathub oldukça verimli deneyim sunuyor ama kişiselleştirme az, Gnome'u tam olarak kullandırtıyor.

Uzun süredir ChromeOS(Cloudready) kullanıyorum. Ancak Linux uygulamalarında performans kayıpları olmaya başladı.
Arayüzü güzel, hafif, hızlı ve son kullanıcı için bir dağatım arıyorum.
ChromeOS'un arayüzünden çok memnundum ancak Linux uygulamaları sorun çıkartıyordu.

Sistemim:
İşlemci: AMD A12 970-p
Ekran Kartı: AMD Radeon R7 4GB
RAM: 8GB
HDD: 1TB
Ana Kart: Asus X510QR

Arkadaşlar lütfen Linux Mint önermeyin çünkü arayüzü berbat çok kötü. Masaüstü kurunca ise performans kaybı oluyor.
Zorin OS 16 Lite sürümüne bakabilirsin.

Geri
Yukarı