En iyi işlemciye sahip bilgisayar toplama

i9 900K modeline baktım fakat kendisi ucuz değil evet ama onun 10 katı fiyatı olan işlemciler mevcut. Neden bu daha iyi bilgi verebilir misiniz rica etsem?
Bir de İntel olması konusunda kararlıyım.

Geliştiriciden kastınız dediğim şeyler mi? Bir de niçin AMD?
AMD çoklu çekirdek performansında iyi,sizin işinizi daha rahat görür.

i9 900K modeline baktım fakat kendisi ucuz değil evet ama onun 10 katı fiyatı olan işlemciler mevcut. Neden bu daha iyi bilgi verebilir misiniz rica etsem?
Bir de İntel olması konusunda kararlıyım.

Geliştiriciden kastınız dediğim şeyler mi? Bir de niçin AMD?
Örneğin ; Visual Studio,Java tarzı şeyler için söyledim.Ama oyun için AMD'de güzel olur.

Daha pahalı olanları var mesela 5 kat fiyat farkı var bu fark neyden kaynaklı acaba? Bir de X Series’te de i9900K var hangisi iyi acaba?
Oyun odaklı olarak en güçlü işlemci kendisi. Çok daha güçlü işlemciler bulunmakta ancak sizin için bence 9900k bile fazla.
Düzenleme: Fiyata bakmaksızın en iyisini istemişsiniz sonradan gördüm kusura bakmayın. Şu işlemciyi bekleyebilirsiniz isterseniz. İntel bazında en güçlü işlemci bildiğim kadarıyla.

En iyi kelimesi yerine güçlü denseydi Dual Xeon 8180 önerirdim. İyi kişiden kişiye değişir. Kimisi Ryzen iyi kimisi Coffee Lake iyi der.
O zaman ben en güçlü demek istemiştim kusura bakmayın. bu Xenon'lar için sunucu işlemcisi diyorlar ya normal bir PC'ye takıldığında i9 işlemcilerden daha iyi şekilde mi çalışır yoksa sunucu işlemcisi sunucuda, masaüstü işlemcisi masaüstünde mi iyidir?

Server işlemcileri varken İ9 9900K'ya İntel tarafında en iyi veya güçlü demek saçma. Tam emin değilim ama Xeon işlemci vardı yeni çıkan yanlış hatırlamıyorsam 48 çekirdekti.

Bence en iyi işlemci en iyi bilgisayarı elde ettirir mantığını bir yere bırakmak lazım. Dediğin işler için çoklu çekirdek lazım ki birçok testte de ortaya çıktığı üzere AMD çoklu çekirdek performansında Inteldeki rakibini geçiyor. En güçlü işlemci derseniz sunucular için olan işlemcilerde önerilebilir ama gereksiz bir harcama olur. Geliştirme yapacağınız için işlemcinin yanı sıra size sağlam ve yüksek kapasiteli bir SDD , yüksek seviyede RAM ve bunları çalıştırabilecek bir anakart vs gerekir. Kısacası en güçlü işlemciye odaklanmak yerine sizin istediğinizi elde etmenizi sağlayacak bir işlemci bulmanızda fayda var. Sonuçta yapacağınız işler bir sunucununki kadar yük yapmayacak ve boşuna bir harcama yapmış olacaksınız. Bu işler için I7 7700K bile(!) iş görür. Önemli olan sistemin hangi parçasını nasıl toplamak gerektiğini bilmekte. (!) koydum çünkü I7 7700K da güçlü bir işlemci, bile derken küçümsemiş gibi anlaşılmamak için ekledim.

Çok ufak belki saniyelik bir araştırma ile şu işlemciyi buldum Intel platformunda: Intel Core i9-7980XE. Kıyaslama sitelerinde en güçlü olarak nitelendirilmiş ama fiyatı 17 bin TL. Gerçekten buna ihtiyacınız var mı mesela ? Sözün özü önce kafanızda bir aralık dahilinde bütçe daha sonra geleceğe dönük hangi amaçlarla kullanabileceğinizi belirleyin. Daha sonra buradan yine bizlere sorabilirsiniz bizde bütçenize ve isteklerinize uygun bir sistem toplamaya çalışırız - fikir veririz. Ama böyle en iyi işlemcili bilgisayar toplamak diyince iş biraz yavan oluyor :). Mesela yukarıda yazdığım I9 ile sistem toplamak için 20 belkide 25 bin TL gözden çıkarmalısınız ama gerçekten buna ihtiyacınız var mı :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı