En iyi Osmanlı padişahı size göre hangisi?

En iyi padişah

• Oy verenlerin toplamı
    232
Çoğunluk Fatih Sultan Mehmet demiş iyide Bizans'ı surlara hapseden ataları olmasaydı İstanbul'u fethedebilir miydi şüpheliyim? Ben yükselme dönemi padişahı Kanuni Sultan Süleyman diyorum.
Bizans'ı koruyan duvarlar aynı zamanda içten içe sonunu getiriyordu, özellikle de büyük kuşatmalarda. Fatih bunu iyi biliyordu ve gerekli yıldırma önlemleriyle Bizans'ın gücünü ciddi anlamda kırmıştı. Zaten Yıldırım dönemindeki kuşatmada da Timur olmasaydı, istanbul daha da önce bize geçebilirdi. Yani Bizans'ın bu zayıf noktası bilinen ve yeri geldiğinde çok iyi kullanılmış bir durumdu.
O koca imparatorluk halka nasıl yansımış, saray kadar halkı da zenginmiydi?

Çoğu imparatorluk sisteminde böyle değil midir zaten? Eşit dağılım beklenirse de imparatorluk olmaz, başka bir durum olur.

Ancak yine de halka verilen değer, imar ve yaşatma konusunda iyi bir noktada olduklarını söyleyebilirim. Özellikle Balkan şehirlerini ve İstanbul dışı şehirleri ziyaret ettikten sonra bu fikrim iyice kuvvetlenmişti.

Osmanlı imparatorluğunu kastetmiştim.
Osmanlı imparatorluğunda Kanuni Sultan Süleyman döneminde padişahla köylü eşitliği gelmiştir.

Bir köylü koskoca padişaha dava açabiliyordu. Bir zaman bir tane köylü Kanuni'ye dava açar köylü kadı tarafından haklı bulunup bütün masrafları vs. Her şeyini Kanuni kendi hazinesinden karşılamak suretiyle Kanuni davayı kaybeder.

Kanuni kadıya eğer benim aleyhime haksız olduğum halde haklı cikartsaydin senin kelleni anında alirdim der kadıya öyle bir yüce padişahtır.
Şu anda siz bir Cumhurbaşkanına dava açamazsiniz.

Osmanlı imparatorluğunda Kanuni Sultan Süleyman döneminde padişahla köylü eşitliği gelmiştir.

Bir köylü koskoca padişaha dava açabiliyordu. Bir zaman bir tane köylü Kanuni'ye dava açar köylü kadı tarafından haklı bulunup bütün masrafları vs. Her şeyini Kanuni kendi hazinesinden karşılamak suretiyle Kanuni davayı kaybeder.

Kanuni kadıya eğer benim aleyhime haksız olduğum halde haklı cikartsaydin senin kelleni anında alirdim der öyle bir yüce padişahtır.
Şu anda siz bir Cumhurbaşkanına dava açamazsiniz.

Verdiğiniz örnek sadece bir olay, imparatorluk gibi halkın da zengin olduğunu göstermiyor.
Ayrıca çelişki içeriyor.
Hani tarihi pek bilen biri değilim, sadece merak ettiğim için soruyorum.
İmparatorluk aynı zamanda feodal bir sistem, feodal sistemde sarayın bahşettiği sayılı kişiler dışında halkın toprağı olmaz. Toprağı olmayan bir halkın da varlıklı olması mümkün değil.
Yani bana öyle geliyor ki, bütün zenginlik sadece saray ve efradıyla sınırlı gibi görünüyor.

Verdiğiniz örnek sadece bir olay, imparatorluk gibi halkın da zengin olduğunu göstermiyor.
Ayrıca çelişki içeriyor.
Hani tarihi pek bilen biri değilim, sadece merak ettiğim için soruyorum.
İmparatorluk aynı zamanda feodal bir sistem, feodal sistemde sarayın bahşettiği sayılı kişiler dışında halkın toprağı olmaz. Toprağı olmayan bir halkın da varlıklı olması mümkün değil.
Yani bana öyle geliyor ki, bütün zenginlik sadece saray ve efradıyla sınırlı gibi görünüyor.
Şu anda da 2020'de öyle değil mi zaten aynı olay. Halk ile padişahın gelirleri aynı olması gibi bir durum söz konusu değil zira o zaman adam her şeyi halka versin o zamanlar monarşi tarafından yönetiliyor o zaman mutlak güç padişahındir.

Eşit dağıtım gibi bir şeyin olması mümkün değil o zaman padişahın bir hükmü kalmaz.

@illedelinux Osmanlı'da tarım ve toprak sistemine bakmanızı öneririm. Çiftçilerin tarlalarını sürmesi teşvik edilir ve sürmeyenlerin elinden alınabilir. Bunun dışında Timar sistemi de Askeri amaçlı olsa, hazineye ve bireylere katkısı dolayısıyla örnek verilebilir. Yine toplumsal ve kültürel yapının durumu hakkında izlenimler kazanmak için vakıf sistemlerine bakabilirsiniz.

Hepsinin de ötesinde, Osmanlı'da feodal bir yapı ya da feodalite yoktu. Zaten İmparatorluk sisteminde eşit bir dağıtım beklenemez de. Eşit dağıtım üzerine kurulu olduğu söylenen sistemler bile pratikte bunu başaramamıştır.

Şu anda da 2020'de öyle değil mi zaten aynı olay. Halk ile padişahın gelirleri aynı olması gibi bir durum söz konusu değil zira o zaman adam her şeyi halka versin o zamanlar monarşi tarafından yönetiliyor o zaman mutlak güç padişahındir.

Kusura bakma ben tam olarak anlatamıyorum, sarayla halk eşit olsun anlamında demedim.
Sarayın zenginliği oranında halka da yansıması gerekir ama bu imkansız çünkü halk toprak sahibi değil.
Hepsinin de ötesinde, Osmanlı'da feodal bir yapı ya da feodalite yoktu.

Cevabınız için teşekkürler.
Bir sistemde toplumun toprağı yoksa o sistem feodal diye biliyorum ve Osmanlı'da toplumun toprağı yoktur, saray adına işletirlerdi.

Geri
Yukarı