En iyi Osmanlı padişahı size göre hangisi?

En iyi padişah

• Oy verenlerin toplamı
    232
Ciddi misiniz?

İnsan merak etmiyor değil. 8 seneye bunları sığdıran bir padişah, oğlunun yarısı kadar hüküm sürseydi neler olurdu acaba.

Çok dallı budaklı bir tarihimiz var. Başarıların ve yenilgilerin yanında, bir sürü de "acaba" faktörü var. :)

Bu anketin sonu gelmez. Mesela Hüdavendigar, şehit olmuş tek padişah.

Bana göre padişahlardan çok devlet kültürü önemli. Zira 36 padişahtan 12'si bir şekilde darbe görmüş, tahttan indirilmiş ya da zapt edilmiş. Bunların dışında bazı kilit padişahlar var. Devlet yönetimini belirleyen, devlet kültürünü ve ahlakını belirleyen, bunlar gösterilebilir belki.

Mesela tek başına Süleymaniye Camii ve Vakfiyeleri dahi Kanuni'nin devlet anlayışını özümsemek için yeterli olabiliyor.

Olaylara nereden baktığımız önemli, tarihte birçok acabamız mevcut. En bilindiklerinden, Viyana'yı alsak ne olurdu? II. Mehmed 10 sene daha yaşasa ne olurdu? I. Selim yüzünü batıya çevirmişken saltanatı daha uzun sürse ne olurdu? Gibi. Bunları hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz.

Evet, 46 yıl boyunca aktif yararlılığı yükselme dönemine ait diğer padişahlara nazaran çok zayıf. Kaç küsur yıl bir anlaşma için Viyana'yı kuşatmamış birisi. Bana göre diğer yükselme dönemi padişahlarının hazırını yemiş; yaptığı fetihler ve yenilikler diğerlerinin yanında sönük kalmıştır. Belki 2. viyana kuşatması olsaydı tarihimiz daha farklı şekillenebilirdi. Bana göre en başarılısı Fatih'tir. Akıl ve mantıkla İstanbul'u fethetmiştir. Tecrübe olmadan çok başarılı işlere el atmıştır, adam viking tarihi okumuş boş zamanında :D . Günümüzdeki padişah için de bir konu açabiliriz aslında. Onun da ilkleri var!

Her ne kadar diğer Padişahlara oranla tahta çıkışı çok daha sorunsuz olsa da, devlet hazinesinde devletin kuruluşundan beri görülmemiş zenginliğe sahip olunsa da Kanuni'nin işi hiç kolay değildi.
Zaten 46 yıl böyle bir imparaorluğun başında durmak başlı başına bir başarıdır. Zaten I. Selim ile aşırı genişlemişti Osmanlı. Kanuni'nin fetih için çok seçeneği kalmamıştı ataları gibi. Batı da Kutsal Roma, Kuzeyde Rus Çarlığı Doğuda İran bataklığı ve Güneyde Verimsiz topraklar. Ama Macaristan gibi döneminin en iyi 3-5 ordusundan birini 2 saatte imha edecek bilgi birikimi ve zekası vardı.
Yaptığı yanlışlar buradan köye yol olur, ama o kadar da gömülmesi pek doğru değil. Attığı çoğu temel Cumhuriyet dönemine ve günümüze kadar ulaşmıştır.

Hiçbir padişah 4.Murad'ın karşısında duramaz. En güçlü kuvvetli padişahtır. Lakin konudaki iyi faktörü neyi belirtiyor en çok fetih yapan mı? En başarılı fetih yapan mı? En adil yöneten mi? Duygusal ve ahlak olarak en iyi olan mı? Ben güç, kuvvet, kudret olarak en iyiyi söyledim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Olaylara nereden baktığımız önemli, tarihte birçok acabamız mevcut. En bilindiklerinden, Viyana'yı alsak ne olurdu? II. Mehmed 10 sene daha yaşasa ne olurdu? I. Selim yüzünü batıya çevirmişken saltanatı daha uzun sürse ne olurdu? Gibi. Bunları hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz.

Her ne kadar diğer Padişahlara oranla tahta çıkışı çok daha sorunsuz olsa da, devlet hazinesinde devletin kuruluşundan beri görülmemiş zenginliğe sahip olunsa da Kanuni'nin işi hiç kolay değildi.
Zaten 46 yıl böyle bir imparaorluğun başında durmak başlı başına bir başarıdır. Zaten I. Selim ile aşırı genişlemişti Osmanlı. Kanuni'nin fetih için çok seçeneği kalmamıştı ataları gibi. Batı da Kutsal Roma, Kuzeyde Rus Çarlığı Doğuda İran bataklığı ve Güneyde Verimsiz topraklar. Ama Macaristan gibi döneminin en iyi 3-5 ordusundan birini 2 saatte imha edecek bilgi birikimi ve zekası vardı.
Yaptığı yanlışlar buradan köye yol olur, ama o kadar da gömülmesi pek doğru değil. Attığı çoğu temel Cumhuriyet dönemine ve günümüze kadar ulaşmıştır.
Görüşüne saygılıyım ama katılmıyorum maalesef.

Görüşüne saygılıyım ama katılmıyorum maalesef.

@NewDAYI Üveys vardı.
IV Murad yerine Murad Hudavendigar ya da Yıldırım Bayezid de olabilir.
Yıldırım Beyazıt o da çok iyi padişahtır. Timur haricinde kaybettiği savaş yoktur.

IV.Murad öyle bir zamanda tahtta geldiği için onunda listede hakkı olduğunu düşünüyorum. Yaptıkları ön görülemez. Zira gördüğünüz gibi ona oy veren var yani en iyi olarak gösteriliyor.
Liste düzeltilmeli 2. Abdulhamid'in yeri yok Fatih Sultan Mehmet varken.
Hocam, oy verenler var olduğuna göre en iyi olarak görülüyor herkesin kendi seçimi.

Yeni konular

Geri
Yukarı