En İyi RX 5700XT Modeli hangisi?

Forumun düştüğü hale bak içler acısı. 2013'den beri üyeyim, hiç böyleleriyle karşılaşmamıştım. Şu 2019, 2020 üyeleri seviyeyi iyice alta çektiler. Bir de ekip oluşturmuş kendi aralarında eğleniyorlar. Hakaretler, tahrik edici saygısız cümleler havada uçuşuyor. Şuraya yazdığım satırlara, farklı bir bakış açısı sunmak için harcadığım zamana yazık diyorum. Merak etme @FurErg umarım en kısa zamanda gereği yapılacak.
Aynı şekilde 2015'den beri üyeyim ve çok saygılı, eğlenceli tartışma ortamları olurdu bir zamanlar, kimse kimseyi kırmaz, kimse kimseyi aşağılama çabası içerisine girmezdi. Bu forumunda en beğendiğim noktalarından biriydi bu. İnsanlar bir birlerine yardım eder, bilen bilmeyeni aydınlatırdı. Şu hale bak ya yazıklar olsun cidden denilecek bi'şey bulamıyorum. Dediklerinize tamamen katılıyorum ve evet umarım gereği yapılacaktır.

@XanthiN ve @NITRO üyelerinin söylediklerine katılıyorum. En iyi RX 5700 XT kartları Sapphire Nitro+ ve PowerColor Red Devil. Hem yerli hem yabancı inceleme ve kıyaslama videolarından bu sonucu çıkardım. XFX ve MSI Gaming X de fena sayılmaz ama birinci sırada Sapphire Nitro+ koyarım. Çünkü en son baktığımda Red Devil nispeten pahalıydı. Ben de sözünü ettiğim Sapphire karta sahibim. Gerçekten iyi iş çıkarmışlar.

Fakat göz önüne alınması gereken iki durum daha var. 2-3 ay önce olsa yukarıdaki söylediklerime dayanarak kesinlikle Sapphire Nitro+ alınmasını tavsiye ederdim. Alınabilir düzeydeki 2070s modelleri ile iyi bir RX 5700 XT modeli arasında ortalama 1000₺ fark vardı. Şahsen ışın izlemeyi umursamıyorum. Hali hazırda oynadığım ve oynamayı düşündüğüm oyunlardan yalnızca 2-3 tanesi destekliyor bu teknolojiyi. Oyunlarda ciddi bir fps farkı da yok 2070s ile. Bu sebeple tercih ettim. Kartımı 3200 liraya almıştım sistem toplarken. Kara cuma zamanı daha da aşağı alan oldu. Şimdi 3500 liradan aşağıya yok. Öte yandan önceki iletilerden birisinde Gigabyte'ın 2070s kartı 3900 lira olduğu görülüyor. Azalmış fiyat farkının yanı sıra RX 5700 XT için hala doğru düzgün sürücü çıkaramamış olmaları gerçeği var. Yakın tarihli sürücüler stabil değil. Örneğin BF 5'te oyundan atıyor. Anti lag, esync, vsr gibi özellikler ciddi fps düşüşüne ve takılmalara sebep oluyor. Daha önceki sürücüler (örneğin 19.12.2) stabil ama nispeten düşük FPS veriyor.

Lafı uzattım ama demek istediğim RX 5700 XT için Türkiye'de alınabilecek en iyi seçeneğin Sapphire Nitro+ olduğunu ama azalan fiyat farkı ve devam eden AMD sürücüsü fiyaskosu sebebiyle 2070S kartlarını göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyorum.

Not: Şu RX 5700 XT modellerinden uzak durulmalı:
Asus Tuf
Asus Rog Strix
MSI Evoke
MSI Armor

Arkadaş doğru bir bilgi paylaşmış bunu yorumlayacağınıza konuyu nereye getirmişsiniz, herkesin odak noktası gpu sıcaklığı onda sorun yok zaten. Gaming x, evoke vs.. bazı Msi modellerinde yarım termal pad kullanılmış bu bilinmeyen birşey değilki Msi da bu geri dönüşlere göre ürünleri revize ediyor. Bu üründede muhtemelen revizyon vardır, kartın diğer bileşen soğutmaları düzgün zaten sadece belleklerdeki yarım termal padler konu edilmiş, belki o padlerde soğutmaya yeterli fakat bahse konu gaming x (premium üst sınıf ürün) olunca haliyle beklenti yüksek oluyor.

@curiousoftech
Arkadaş doğru bir bilgi paylaşmış bunu yorumlayacağınıza konuyu nereye getirmişsiniz, herkesin odak noktası gpu sıcaklığı onda sorun yok zaten. Gaming x, evoke vs.. bazı Msi modellerinde yarım termal pad kullanılmış bu bilinmeyen birşey değilki Msi da bu geri dönüşlere göre ürünleri revize ediyor. Bu üründede muhtemelen revizyon vardır, kartın diğer bileşen soğutmaları düzgün zaten sadece belleklerdeki yarım termal padler konu edilmiş, belki o padlerde soğutmaya yeterli fakat bahse konu gaming x (premium üst sınıf ürün) olunca haliyle beklenti yüksek oluyor.

Bu paylaştığınız linkteki yazıyı okudunuz mu ?
Doğru bilgi paylaşmış dediğiniz kişi, gerçekçi şeyler paylaşması söylendi sadece. Geri dönün bakın diyor ki, ezbere gaming x önerelenler baksın bu kart ısınma sorunlu yarım termal pedler kullanılmış, ve altında bir forum linki adamın biri ekran resmi almış bir videodan kartı görmemiş kullanmamış, iki sene içinde bu kart bozulur, diyor. Videoda ise kart övülüyor.
Sizin paylaştığınız yazıda da; yarım termal pedlerin görünür hiç bir etki bırakmadığını söylüyor.
". If you also look at the right of the two upper modules from the back, you can already see that the half pad leaves no visible effect. "
"So it doesn’t look nice and MSI could have (and should have) solved it better and differently during the construction. But these “half” pads (savings per board approx. 0.1 Cent) do not influence the cooling performance and whoever claims the opposite here sensationalistically, happily celebrates click bait. "

@temmuzz cevap verdiğin adam zaten bak ne demiş:
"...kartın diğer bileşen soğutmaları düzgün zaten sadece belleklerdeki yarım termal padler konu edilmiş, belki o padlerde soğutmaya yeterli fakat bahse konu gaming x (premium üst sınıf ürün) olunca haliyle beklenti daha yüksek oluyor."
bunu diyen adama bile savunucu pozisyona girmişsin. Farklı yorum kaldıramıyorsun. Neden bu kadar fanatiksin diye merak ediyordum meğer bu modeli kullanıyormuşsun. 3K-4K verdiğin kart hakkında en ufak olumsuz şey duyunca trigger'lanıyorsun. Artık biraz sakin ol yahu. Kimsenin kartına çöp, 2 senede bozulur dediği falan yok. Bu kartlar daha yeni çıktığı için henüz arızaları pek ortaya çıkmadı. Sadece konu gereği gördüklerimiz hakkında fikir yürütüyoruz model karşılaştırıyoruz. Kıçı kırık bir kart için kendini bu kadar parçalamanın bir manası var mı sence?

Tek dediğim Gaming X böyleyken (videosu);

1582031349429.png

Sapphire Nitro+ böyle (videosu);

1582031302169.png

Hepsi bu. Bu yarım pad'lere tasarım kusuru diyorlar, özellikle en üst klasmandaki ekran kartlarında adam gibi cover'lamak varken böyle şeyler yapılmasını kimse hoş karşılamıyor, eleştirilere neden oluyor. MSI'nin bir çok modeli bu şekilde. İnsanlar bunu çözmek uğruna ekran kartlarını açıp garanti dışı bırakıyor, termal pad'lerini kendileri değiştiriyorlar. Reddit'e gir "replacing thermal pad" yaz ve oku. Youtube'da da bu durum hakkında bazı videolar var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Yanlışı doğrusu tartışılır ama ne düşünüyorsam onu söylüyorum, söylemekte de özgürüm. Tekrar ediyorum, benim MSI'ya ya da Gaming X'e hiç bir gıcıklığım yok. Hatta ucuz diye Cuma günü MSI Mech model 5700 satın aldım, kargo yolda. Bu da bu konuya son yorumum olsun.

konu siz değilsiniz
Her neyse, bu anlamsız tartışmaya bir son vermek istedim. Hherkesin hür iradesi var, kendince araştırıp istediği modeli almakta özgürdür. Ben sadece farklı bir yönünü göstermek istedim. Bu kadar büyeyeceğini bilsem susardım. Gerginliğin ve konuyu uzatmanın bir manası yok. İyi forumlar dilerim.
Hahahah MECH 😀😀 hayırlı uğurlu olsun
Teşekkür ederim.

Sizce en iyi model hangisi?

En soğuk model Gigabyte Gaming OC

En performanslı model Asus RoG

En uygun model Sapphire Pulse

Ortalamada en iyi Sapphire Nitro ve Msi Gaming X modelleri var. Eğer soğuk ve sessiz istiyorsanız gigabyte sizin için iyi olacaktır. RGB falan diyorsanız Nitro modeline bakınız. Ben çok para vermek istemiyorum diyorsanız Pulse modeli uygun kalıyor.

İyı forumlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı