En İyi RX 5700XT Modeli hangisi?

Ben bu forumda bu kadar anlamak istemeyen başka birisiyle daha karşılaşmadım. Fanboyluk ve hater'lik başa bela.

Her modelin kalitesi, yapısı, iç mühendisliği farklı olduğundan kimse tek bir modele bakıp genelleme yaparak "Gaming X iyidir" diyemeyeceği gibi "Sapphire kötüdür" de diyemez. Burada anlatmak istediğim 5700 XT serisine ait modellerin iç yapısı incelenmiş. Gaming X'in 5700 XT'sinde kullanılan termal pad'ler iyi görünmüyor yani soğutma çözümü kaliteli durmuyor ve bu ileride sorun yaratabilir. Sapphire'in bazı modelleri diğerlerine nazaran daha başarılı görünüyor. Hepsi bu. Yoksa banane Gaming X'den Sapphire'dan falan. Ben konuşulanı söylüyorum. Cuma günü gittim fiyatı uygun diye MSI 5700 Mech GP modelini sipariş ettim. MSI'ya kıl olsam bunu yapmazdım.
Ben nedense AMD veya NVIDIA kartlarda Gaming X veya Gaming X Trio serisinde soğutmayla ilgili şikayet görmedim. Yaptığımız fanboyluksa ben fanboyum. Hem de fanboyunun kralıyım.

Biraz erken konuşmuş olabilirim. Videoyu izlediğimde net bir şekilde ''Red Devil'' ve ''Nitro +'' ın en iyi soğutmaya sahip olduklarını az önce birkaç farklı siteden yapılan testler ile öğrenmiş bulunmaktayım. ( Aralarında en iyisi Nitro+) Ama Gaming X ile aralarında 1 FPS fark var. Güç tüketimine gelecek olursa Nitro+ 200-220 W civarında Gaming X ise 200-210 civarı. İlk tabloda belirtildiği gibi Gaming X 'in önde olduğu testlerin Nitro+ ile değil de Pulse ile yapıldığı yönünde söylentiler var. Bu yüzden Gaming X'in soğutması daha iyi görünmekte. Lakin hakiki Nitro + ile neredeyse izlediğim tüm videolarda soğutma olarak 1. sırada ve FPS olarak da 1 2 FPS MSI'den üstün. Dolayısıyla Sapphire taraftarlığıma geri dönecek olursak yüksek güç tüketimi dışında yine alınabilecek en iyi 5700XT (bence) herzamanki gibi AMD konusunda Sapphire. Bende seneye kadar kalırsa bu karttan almayı düşünüyorum. Gerçi ekranım 1080p ama ileriye dönük olarak yine de alırım. Sorun şu ki Nitro+ modelinin yazılımsal hataları olduğundan bahsedenler var. Sorunların çözüldüğünden bahsedenler de var ( bence kimse malını kötülemek istemez bu yüzden böyle diyorlardır ). Ben 590 Nirto+ kullanıyorum emin olun hala yazılımsal sorunlarla uğraşıyoruz. Eminimki 5700 X' de de vardır ve halen devam etmektedir. Alanlar iyisiyle kötüsüyle bunları bilerek alsınlar.

Siz anlatmayı öğrenirseniz, sıkıntı kalmaz. Biz anlamasak da olur.
Gaming X'in 5700 XT'sinde kullanılan termal pad'ler iyi görünmüyor yani soğutma çözümü kaliteli durmuyor diyorsanız, saçma sapan birinin forum mesajını değil daha gerçekçi bir şey paylaşın diyoruz. Bu kadar net.
Saçma sapan forum mesajı dediğin zaten "gerçek" bir videodan ekran alıntısı.

Yahu siz nasıl insanlarmışsınız böyle. "Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak" durumudasınız resmen. Benim burada modeli kötülediğim falan da yok. Sadece böyle bir durum varmış, ezbere model konuşmadan önce şu konuya bir bakın, yorumları okuyun diyerek link verdim ve görünen tasarımlar üzerinden bir kaç yorum yaptım. Hatırlatırım, ilk sayfadaki Gaming X lehine şu tabloyu da ben paylaşmıştım.

Körü körüne;
"Şahsen ben SAPHIRE almam"
yorumunu yapan adam daha sonra gelmiş bana;
"Adam kartı kullanmamış bile görmemiş, çıktığı gün iki foto bulmuş, yorum yapıyor orada. Saphire ve MSI kartını aynı anda elinize alın hatta bunu Saphire, MSI Gaming X, Gigabyte 5700XT, ve Asus RX 5700 XT ile yapın. Malzeme kalitesinde Saphire'in ne olduğunu daha kullanmadan anlarsınız. Çok geride."
yazıp, kendisi kullanmayıp, görmeyip varsayım üzerinden karalama yapıyor. Trajikomik! Ben sadece pes diyor, fanboyluğunuzla mutluluklar diyorum.

Son düzenleme:
Sizce en iyi model hangisi?

1.png

@Minimumaydia alttaki konuya bak. Ezbere Gaming X diyenler de iyi baksın:
@Lemi Galip @Cedric Diggory @CillianMurphy @denizsevim @Motionless IN White @NITRO @lelaxi @crazymurat34 @stevesm1221 @curiousoftech

Eki Görüntüle 502602
@XhanthiN Adam kartı kötülemiş iki fotoğraf koymuş. Bakın fotoğrafta ne yazıyor. İngilizce bilmiyorsunuz sanırım. Bir de anlamaktan bahsediyorsunuz. "Big Leap Over Reference" diyor. Yani Amd'nin referans kartından sonra üzerine çıkan büyük bir sıçrama olduğunu söylüyor. İnanmak istediğinizi gibi yermiyor yani, :):). Buyrun izleyin. Umarım bir dahaki sefere anlamak kelimesini daha dikkatli kullanırsınız. :)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@temmuzz Arkadaşın ikinci el alım-satım bölümünde 1300 küsür TL'ye aldığı ürünü üzerine 400-500TL kadar koyup satmaktan beyni sulandı herhalde. Laf yetiştirmeyelim. Bırak fikrini ortaya sunsun ve kartı alacak kişi ile muhatap olsun. Bununla uğraşmaya kalksan bu konu 5-10 sayfa daha uzar.
Bu cümlenin hakaret olduğunun farkındasın sanırım. Ekran görüntüsünü aldım. Kötülemeye çalıştığın konu o kadar komik ki. Bu ve diğer forumlarda yüzlerce kişi kâr elde etmek amacıyla ticaret ve al-sat yapıyor. Ben asla böyle bir amaçta olmadım, hiç bir zaman da bileşen ticareti yapmadım. Sadece 1 kere anormal ucuz fiyattan yakaladığım ekran kartını 250 TL kârla sattım ki yine piyasa fiyatından 400-500 TL ucuza satmıştım. Kimseyi kazıklamadım, win-win durumu vardı. Yine de bu yönde başka hiç bir ilanım ya da girişimim yoktur. Olsa da seni hiç ilgilendirmez, bu etik dışı bir durum değildir. Herkes parasını istediği legal yollardan kazanır. Bu olay sana o kadar dokunmuş ki seni böyle zavallılaştırıyor işte. Bana gösterdiğin tavrın aynısını forumlarda bu işi yapan gerçek üyelere de göstermeni temenni ederim.
@XhanthiN Adam kartı kötülemiş iki fotoğraf koymuş. Bakın fotoğrafta ne yazıyor. İngilizce bilmiyorsunuz sanırım. Bir de anlamaktan bahsediyorsunuz. "Big Leap Over Reference" diyor. Yani Amd'nin referans kartından sonra üzerine çıkan büyük bir sıçrama olduğunu söylüyor. İnanmak istediğinizi gibi yermiyor yani, :):). Buyrun izleyin.
Yahu adam başlığa karalamış işte birşeyler. Zaten yapılan hemen her model referans kartın üzerine çıkıyor. "Gaming X AMD'nin referans kartından sonra üzerine çıkan büyük bir sıçrama" diye övünmek fanboylukta hangi seviyedir? Referans kartlar tek fanlı, en temel modellerdir. Çok ucuz fiyat dışında hiç bir durumda aklı selim olan kimse gidip referans tasarım bir ekran kartı almaz, markaların custom modellerini tercih eder.

Tamam dostum pes ediyorum Gaming X best. Modele bir gıcıklığım yok sadece gördüğüm bir durumu belirtmek istedim ama sizin yüzünüzden gıcıklaşacağım. Bu konuya yazmayı kesiyorum kendi kendinize eğlenin.

Son düzenleme:
@FurErg Tamam.

@Minimumaydia İnan 2070 Super varken 5700XT tercih edilmez. Tabi karar yine senin :) . Ayriyeten 2070 Super performans olarak 5700XT'nin önünde. Yani 5700XT asla 2080 ile yarışamaz...

Yine aynı şey işte, kart karşılaştıracaksan aynı kartların aynı modelleri ile fiyat karşılaştıracaksın. Saçma hareketler yapmayın. 5700XT ile 2070S aynı fiyat diyebiliyorsunuz ya helal olsun ne diyim.
3960 TL Gigabayte RTX2070S

Aynı modelin aynı kartlarına bakın lütfen, fiyat karşılaştırmayı bilmiyorsanız da yapmayın.

Herkesin de oyun için ayırdığı süre bir değil. İşten gelmiş yorgun şekilde kendine ayırdığın 1-2 saatte oyun mu oynarsın yazılım sorunlarıyla mı uğraşırsın?

Siz ne diyorsunuz ? Ben kim kaç saat oyun oynucak, kim kaç saat kart bakımı yapacak gibi bir yorumda bulundum mu? İlk önce yorum okumayı öğrenin. Ben aradaki fiyat farkından bahsetmişim, sen gelmişsin yazılım sorunuyla uğraşsın diyorsun. Bütçesi olan zaten 2070S alsın.

@curiousoftech @lelaxi
Karşılaştırma yapacaksanız bu şekilde yapılır.
Aynı iki model kart karşılaştırılır, aradaki fiyat farkı yazılır. Umarım bişeyler öğretebilmişimdir.

@FurErg Konu AMD olduğunda piyasadaki sağlam kartları alman gerek. Soğutma olarak sağlam kartlar AMD tarafında pahalı oluyor. NVIDIA tarafında bu tarz bir durum yok. NVIDIA tarafında soğutmadan daha çok görünüş için ekstra para harcanıyor. Sebebi NVIDIA'nın yazılım konusunda iyi olması. Kartlar mimarisi gereği ısınmıyor. Yani oraya ister Gigabyte'ın kartını koyarım ister ASUS'un ister MSI'ın. Dilersen sende 5700XT'nin 3200-3300TL'ye satılan Pulse modelini koy. Fakat herhangi bir konuda 5700XT tavsiyesi istediğinde Pulse modelini önerirsen bozuşuruz. :) Ben neye dayanarak karşılaştırma yaptığımı iyi biliyorum. Bu yüzden uzatmana gerek yok bence :) . 3300TL'ye Sapphire'in en giriş seviyesi Pulse modelini alacağıma 700TL daha verir stabilite ve performans olarak daha iyi bir kart alırım. Bu yazıyı da sırf kendini bir şeye inandırma diye yazdım :) .

Bu konu gereğinden fazla uzadı. Son mesajım.

İyi forumlar :) .

@FurErg Gerçekten komik çocuksun :) . Bu kafayla yaşamaya devam et rica ediyorum... Masum ve boş :) .

Hala yok ısınma, yok görünüm, yok stabilite, benim demek istediğim anlışmıyor sanırım, aradaki 1000Tl fiyat farkından bahsediyorum. Bütçe meselesi olmasından bahsediyorum. Hangi model daha iyi v.s gibi bir soruya cevap vermedim ben evet versem 2070S derim ama yorumum bunun üzerine değil. Kimse mesajlarımı okumadan, okuyup algılayamadan, garip garip argümanlar sunmasın lütfen.
@FurErg Konu AMD olduğunda piyasadaki sağlam kartları alman gerek. Soğutma olarak sağlam kartlar AMD tarafında pahalı oluyor. NVIDIA tarafında bu tarz bir durum yok. NVIDIA tarafında soğutmadan daha çok görünüş için ekstra para harcanıyor. Sebebi NVIDIA'nın yazılım konusunda iyi olması. Kartlar mimarisi gereği ısınmıyor. Yani oraya ister Gigabyte'ın kartını koyarım ister ASUS'un ister MSI'ın. Dilersen sende 5700XT'nin 3200-3300TL'ye satılan Pulse modelini koy. Fakat herhangi bir konuda 5700XT tavsiyesi istediğinde Pulse modelini önerirsen bozuşuruz. :) Ben neye dayanarak karşılaştırma yaptığımı iyi biliyorum. Bu yüzden uzatmana gerek yok bence :) . 3300TL'ye Sapphire'in en giriş seviyesi Pulse modelini alacağıma 700TL daha verir stabilite ve performans olarak daha iyi bir kart alırım. Bu yazıyı da sırf kendini bir şeye inandırma diye yazdım :) .

Bu konu gereğinden fazla uzadı. Son mesajım.

İyi forumlar :) .

@FurErg Gerçekten komik çocuksun :) . Bu kafayla yaşamaya devam et rica ediyorum... Masum ve boş :) .

Kendini haklı çıkarmak için Sinerji'de 3950TL olan kartı İtopya'dan atarken, 5700XT'yi ucuz olduğu için Sinerji'den atmış. Çıldırıyorum ya. Zayıflıkta bir markasın sen kardeşim :) .

@temmuzz @lelaxi Şu çocuğun zayıflığına bakıp biraz gülelim diyorum ben :) .

@FurErg
@FurErg

Umarım bu ölçüsüz ve saygısız yorumun üzerine yöneticiler sana ban atar. Forumda ahlak kalmamış, şu üsluba bakar mısın? Çocuk diyor birde !
Senin gibi biri ile asla ve asla bu saatten sonra tartışmaya bile girmem. Konuşmayı, tartışmayı öğren lütfen!

Son düzenleme:
Forumun düştüğü hale bak içler acısı. 2013'den beri üyeyim, hiç böyleleriyle karşılaşmamıştım. 2019, 2020 üyeleri seviyeyi iyice alta çektiler. Farklı söylemlere hiç tahammüleri yok. Bir de ekip oluşturmuş kendi aralarında eğleniyorlar. Hakaretler, tahrik edici saygısız cümleler havada uçuşuyor. Şuraya yazdığım satırlara, farklı bir bakış açısı sunmak ve laf anlatmak için harcadığım zamana yazık diyorum. Vicdanlı insan bu kadarını yapmaz. Merak etme @FurErg umarım en kısa zamanda gereği yapılacak.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı