En iyi ve en hızlı Linux hangisi?

Kategoride troller türedi şu sıralar, her öneri konusuna tiny Core öneriyorlar 🤔

En hızlısı evet tiny Core gibi ekstrem derecede hafif dağıtımlar ama Patates'e yüklemiyorsanız Linux'u o kadar düşmeyin. En iyi ise amacınıza göre değişir, ilk kez Windows'dan geçiyorsanız Linux Mint rakipsizdir. Eğer Linux konusunda daha bilgiliyseniz Fedora, OpenSUSE gibi dağıtımlar güzeldir. Eğer sistemi kendiniz inşa etmek istiyorsanız Arch Linux, Gentoo, Debian ve Void gibi dağıtımlar size göredir.

Kategoride troller türedi şu sıralar, her öneri konusuna tiny Core öneriyorlar 🤔

En hızlısı evet tiny Core gibi ekstrem derecede hafif dağıtımlar ama Patates'e yüklemiyorsanız Linux'u o kadar düşmeyin. En iyi ise amacınıza göre değişir, ilk kez Windows'dan geçiyorsanız Linux Mint rakipsizdir. Eğer Linux konusunda daha bilgiliyseniz Fedora, OpenSUSE gibi dağıtımlar güzeldir. Eğer sistemi kendiniz inşa etmek istiyorsanız Arch Linux, Gentoo, Debian ve Void gibi dağıtımlar size göredir.
Az biraz bilgi olunca Bodhi'de gayet iyi iş çıkarıyor.

En iyisi midir bilmem ama dediğin gibi Tiny Core en hafifi dolayısıyla en hızlısı olmalı. Ama bende biliyorum ki yan/ek yazılımlar olmaksızın performans testlerinde daha ağır distrolara karşı daha kötü sonuçlar elde edebilir.
Ayrıca herşeyin "en iyi" istenince birazcık trolluk yapasım geldi, çok mu?

Arch tabanlı birçok dağıtım gayet hızlıdır.

En iyi ve en hızlı dağıtım sizin makinenizde en iyi çalışan ve sizin amaçlarınıza en iyi uyandır.
Bir dağıtımı kullanamayacaksanız hızlı olmasının da iyi gözükmesinin de pek de bi önemi yoktur.

Çoğu durumda herhangi bir kullanıcı dostu bir linux dağıtımı hem makinenizde yeterince hızlı çalışacak ve işinizi görecektir.

Linux Mint, Ubuntu gibi dağıtımları deneyebilirsiniz.

Dağıtımdan ziyade masaüstü ortamı için bunu araştırmak lazım, kullanıcı dostu birşey bulamadım bayağıdır deniyorum.

Edindiğim tecrübe ile naçizane tavsiyem günlük kullanım için Windows, tasarım modelleme vs için Mac os, sunucu sistemleri, NASA, Google , savunma sistemleri vs için Gnu/Linux daha ağır basıyor.

Pardus kullandım iyi bir işletim sistemi bence onu kullan (Pardus'un GNOME versyonunu)

Bence Pardus kullanın.

Son düzenleme:
Denediklerim arasında Ubuntu vasat
Manjaro hızlı ama sıkıntı çıkarıyor
Mint dengeli

Solus baya hızlı. Tam yarış atı. Oyun da oynatır günlük her işi de gayet güzel arayüzler ile verir.
Ama benim senaryoda tüm rocm paketleri kurmama rağmen Mining çalıştıramadım. Paket isimleri farklı sanırım

En dengeli olan Fedora. Her işi yapar ama binek atı hızında

Yeni konular

Geri
Yukarı