En kararlı Linux Dağıtımı

erhan289

Hectopat
Merhabalar;
Sitemim için en iyi görsel ve kararlı Linux dağıtımı hangisidir? Yazılım da yazmayı düşünüyorum.
  • İşlemci: i7 2630QM.
  • Ekran kartı: GeForce GTX550M.
  • RAM: 16 GB.
  • SSD: SanDisk 240GB.
  • HDD: Seagate 1TB.
  • Anakart: Intel® HM65.
Teşekkürler…

Son düzenleyen: Moderatör:
Alt linux dağıtımları dışında(Ubuntu Mate gibi) çoğu kararlıdır. Kurulum, kullanım ve destek bakımından Ubuntu'nun LTS sürümlerini öneriyorum.

Kararlı sistem istiyorsan Debian LTS sürümünü kullanacaksın.
Debian Ana dağıtımdır. Debian olmadan Ubuntu ve benzeri yüzlerce dağıtım olamaz. Debian sürüm çıkartmadan Debian temelini esas alan hiçbir distro çıkmaz. Çıkamaz. Bu nedenle Debian'ın esas konusu kararlılıktır. LTS sürümlerini 2 yılda bir çıkartır. Aylarca yıllarca test edilip onaylanmamış hiçbir test sürümünü LTS kategorisine almaz.

Marketten aldığın ekmek gibi düşün. Ekmek markete gelmeden önce kaç aşamadan geçiyor? Tohum, buğday, değirmen, un, fırıncı, hamur, ekmek.
Debian Tohumdur.

Kararlı sistem istiyorsan Debian LTS sürümünü kullanacaksın.
Debian Ana dağıtımdır. Debian olmadan Ubuntu ve benzeri yüzlerce dağıtım olamaz. Debian sürüm çıkartmadan Debian temelini esas alan hiçbir distro çıkmaz. Çıkamaz. Bu nedenle Debian'ın esas konusu kararlılıktır. LTS sürümlerini 2 yılda bir çıkartır. Aylarca yıllarca test edilip onaylanmamış hiçbir test sürümünü LTS kategorisine almaz.

Marketten aldığın ekmek gibi düşün. Ekmek markete gelmeden önce kaç aşamadan geçiyor? Tohum, buğday, değirmen, un, fırıncı, hamur, ekmek.
Debian Tohumdur.
En kararlı linux dağıtımı Debiandır.

Merhabalar;
Sitemim için en iyi görsel ve kararlı Linux dağıtımı hangisidir? Yazılım da yazmayı düşünüyorum.
  • İşlemci: i7 2630QM.
  • Ekran kartı: GeForce GTX550M.
  • RAM: 16 GB.
  • SSD: SanDisk 240GB.
  • HDD: Seagate 1TB.
  • Anakart: Intel® HM65.
Teşekkürler…
Tasarım olarak Manjaro gibi KDE masaüstü arayüzüne sahip olan dağıtımlara bakmanızı öneririm. KDE istemiyorsanız Linux Mint Cinnamon öneririm.

Şahsi fikrim Ubuntu ancak sadece server bazında düşüneceksek Debian'nı da bu havuza dahil ederim. Ek olarak Ubuntu dışında geliştirme ortamı ne kullanırdın diye sorsan Fedora derim.

Geliştirme ortamı olarak Debian aşırı güvenli olduğundan yeni güncellemelerin depolara inmesi çok yavaş olabiliyor. Dolayısıyla depolar çok eski. Yazılımda kullanacağınız paketleri muhtemelen dışarıdan el ile yükleyeceksiniz. Yeri geldiğinde hızlıca uygulamaları kurmak hemde diğer dağıtımlara göre kararlı kalmak için Ubuntu'yu kullanmanız faydanıza olacaktır.

Açıkçası Rolling Release denilen Win10 gibi bir kere kur hep güncel kalsın işletim sistemleri Linux'ta genellikle çöker. Eğer kararlı bir işletim sistemi istiyorsanız bir kere onlardan uzak durmakta fayda var bu riski düşürecektir. Rolling Release olan popüler bazı dağıtımlar: Arch, Manjaro, OpenSUSE(Thumbleweed)

Tek başına bir dağıtımın kararlı olmasıda yetmez. Kararlı dağıtımı kararsızlaştıracak masaüstü ortamlarıda vardır. Örnek ortamlardan bazıları:
  • KDE göze güzel gelsede fazla detay kişileştirmesine inince bazı şeyler çalışmamazlık yapabiliyor.
  • GNOME gayet iyidir, hafiften bir hantallığı olduğu gibi kesinlikle tasarım konusunda daha baskıcıdır(detay kişiselleştirmesi yapmaya müsait değil) ama basit kullanımı esas almıştır. Tabiki bu ortamda eklentiler ile kararsızlaşabiliyor.
  • XFCE en temiz masaüstü ortamlarından biridir. Alışkın olduğumuz windows ortamına benzer kişiselleştirme en az seviyede tutulup daha kararlı ve hafif bir masaüstü ortamı olmayı hedefler. Bozmak diğerlerine göre daha zordur.
Bu ortamlarda benim deneyimime göre kararlıdan kararsıza şöyle bir sıralama yapabilirim: XFCE > GNOME > KDE

Çok kararlı olucak diye de 1985 yılından kalma Commodore 64 ekranına da bakmak istemem biraz modern olmalı. Benim bu ortamlardan tercih ettiğim ise GNOME.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı