En Sevdiğim Oyunlar #2 Observer

Makaleler
4
Yer
İzmir
Herkese tekrardan merhaba. Bugün özellikle dedektiflik ve gizem temalı bir oyunu ele alıyoruz. Observer, yani "gözlemci" şeklinde çevirebileceğimiz bu oyunda, Daniel Lazarski isimli bir dedektifin hikayesini ele alacağız. Observer ünvanında bir dedektif kendisi. İnsanların hafızalarına girip, anılarında dolaşabildiği için bu ünvana sahip.
maxresdefault.jpg

Daniel size birazcık tanıdık geldi değil mi? Bir yerden tanıyorsunuz, ancak nereden? Evet doğru tahmin. Kendisi Blade Runner filminden Rutger Hauer.

Neyse Daniel, film kariyerini bir kenara bırakmak zorundayız. Yıl olmuş 2084... İnsanlık, kendisine bir getirisi olmayan savaştan yeni çıkmış ve bu savaşın kazanan tarafı olmamış. Chiron adında bir şirket dünyayı yönetiyor. Biz ise, o şirket adına çalışan bir gözlemciyiz. Hikaye yanlış hatırlamıyorsam, Polonya'da geçiyor.

George Orwell'in 1984 kitabını okuduysanız, oyun oraya göndermeler yapıyor. Oynarken göreceksiniz. Acaba oyunun geçtiği senenin 2084 olması bu yüzden mi? Tam 100 sene sonrası olduğu için, haliyle mantıklı geliyor.

Uzun yıllardır görmediğimiz oğlumuz, baba hasreti çekmiş olacak ki, bir gün bize aniden ulaşıyor. Daniel Bey ise haliyle oğlunu bulmak için bir yolculuğa çıkıyor. Hikaye bu kadar değil elbette. Bir yandan oğlunuzu bulmaya çalışırken, bir yandan arkaplanda başka cinayetleri, oğlunuzun neden bunca senedir kayıp olduğunu ve perde arkasındaki sırları çözmeye çalışacaksınız. Gözlemci olmanın getirdiği bir avantaj ise, donanımlı olmanız. Araştırmalarınızı yaparken, üzerinizdeki ekipmanlardan faydalanacaksınız. DNA taraması için ayrı bir görüş, nesne taraması için ise ayrı bir görüşünüz var. Görüş derken, atıyorum "termal görme yeteneği" şeklinde bu elbette. Zihinlerde yolculuğa çıkabildiğimizi de hatırlatayım.

ss_3f4ec0c9c803a80f3d10167f262bf6873e5f2898.1920x1080.jpg

Bu oyunu sevmemin ilk nedeni, futuristik teması. Evet, grafikler ve çevre detayları resmen yağ gibi akıyor bu konuda. Bu temayı biraz abarttıklarını düşünmeme rağmen, oyunun atmosferine kendimi kaptırdım.

Sesler ve görüntüler hem çok rahatsız edici, hem de muazzam! Rahatsız edici diyorum, çünkü cidden rahatsız edici görüntüler ve sesler var. Hatta kaynıyor. İnsanların akıllarına girebildiğimizi düşündüğüm zaman, hak verebiliyorum. Epilepsi veya nöbet rahatsızlıkları olanlar, cidden rahatsız olacaklardır. Oynamayın.

Oyunda gerilim var mı? Eh işte. Daha çok geriyormuş gibi yapıyor, ancak o kadar da germiyor. Bazı sahnelerde gerildiğimi belirtmem gerek. Ancak öyle ahım şahım bir gerilme durumu yok.

Karakterlerin konuşmalarını iyi okumak zorundasınız. İngilizce bilginizin olması gerekiyor. Dedektif olduğunuzu düşündüğünüz zaman, mecburen gerekiyor zaten. Türkçe dil desteği veya yaması mevcut değil.

Oyunun cidden garip bir atmosferi ve ilerleyişi var. Beyniniz bu konuda yanabilir. Zaten sonundan hiç bahsetmiyorum bile. 2084 yılında yapabildiğimiz şeyleri görünce şaşırabilirsiniz. Belki mutlu da olursunuz. Orasını bilemeyeceğim artık.

20170806211127_1-100733811-large.jpg

Observer benim cidden memnun ayrıldığım bir oyun oldu. Uzun bir deneyim sunmasa bile, etkileyici futuristik grafikleri ve animasyonları, sesleri ve beyin yakan ilerleyişi ile, Observer benden iyi bir oyun olma ödülünü almıştır. Dedektiflik ve cyberpunk temalı oyunları seviyorsanız, kesinlikle tavsiye ediyorum. Her şey göründüğü gibi değildir. Oyunu oynarken aklınızda bulunsun.

Okuduğunuz için teşekkürler.:penguen:

Bir de SOMA diye bir oyun var. Biraz benzer yanları var. Bana o oyunu anımsattı. Bir gün güzel bir sisteme sahip olursam alacağım oyunlar arasında. Şu an istek listemde zaten Observer oyunu. :)

Bayağı güzel yazıyorsun Oreki, klavyene ve kalemine sağlık. :yaz:

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı