En sevdiğiniz ülke nedir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Her şey maddi durumda değil. Ülkeyi ülke yapan parası değildir. Müslüman bir ülkede yaşıyoruz bunun için mutlu olmamız lazım "ne biçim burası" şeklinde değil.
Her şey maddi durumdur.
En basit güncel örnek vereyim, Müslüman ülkede yaşadığımız için ihalelerde yolsuzluk çok yapılıyor ve hiç görmediğim bir tünelin "yıllık araç geçiş sayısını karşılamadığı için" eksik kalan parası cebimden para çıkıyor. Yapılan kötülüklerin yolsuzlukların, şiddetin, tecavüzün, adam kayırmanın vs. Müslümanlıkla alakası yoktur. Ben Müslüman bir toplumda yaşamak istemiyorum mesela sırf bu siyasi emeller yüzünden, ve benim gibi düşünen birçok insan da vardır. Müslüman bir ülkede yaşamak şükredilecek, mutlu olunabilecek bir şey değildir. Sadece hoşumuza gidebilir.
Bir Müslüman olarak cevap verdim. Herkesin dini kendinedir. Şurada birisi "peripella'ya" tapacak olsa gıkımı çıkarmam.

Evet. Bu arada benim hala anlam veremediğim şey şudur: Hitler Yahudi'leri katledince kıyamet kopuyor ama aynı isyan İsrail'in Filistin'i işgal edip çok fazla masumu öldürdüğü zaman olmuyor.
Bana Nazilerin yaptığı gibi İsrail'in toplama kampları yapıp masumları öldürdüğü bir örnek gösterir misin? Savaşlarda masumlar da ölüyor çok kez maalesef. Aynı şekilde Filistinlilerin de öldürdüğü İsrailli vatandaş sayısı az değil. İki taraf da sivil olarak çok fazla kayıp verdi. Ama ordu gidip Nazilerin yaptığı gibi Toplama kampı kurarak öldürmüyor. Bazı geri zekalı İsrail askerleri öldürüyor onları. Zaten ordudaki o kişileri desteklemiyorum, 1 tane bile sivile zarar veren bir İsrail askeri ordudan atılmalı.

Her şey maddi durumdur.
En basit güncel örnek vereyim, Müslüman ülkede yaşadığımız için ihalelerde yolsuzluk çok yapılıyor ve hiç görmediğim bir tünelin "yıllık araç geçiş sayısını karşılamadığı için" eksik kalan parası cebimden para çıkıyor. Yapılan kötülüklerin yolsuzlukların, şiddetin, tecavüzün, adam kayırmanın vs. Müslümanlıkla alakası yoktur. Ben Müslüman bir toplumda yaşamak istemiyorum mesela sırf bu siyasi emeller yüzünden, ve benim gibi düşünen birçok insan da vardır. Müslüman bir ülkede yaşamak şükredilecek, mutlu olunabilecek bir şey değildir. Sadece hoşumuza gidebilir.
Bir Müslüman olarak cevap verdim. Herkesin dini kendinedir. Şurada birisi "peripella'ya" tapacak olsa gıkımı çıkarmam.
Paraya mı tapıyorsun da her şey maddi durumdur diyorsun? Elbet ekonomi de önemli. Ona bir şey demiyorum.

Bana Nazilerin yaptığı gibi İsrail'in toplama kampları yapıp masumları öldürdüğü bir örnek gösterir misin? Savaşlarda masumlar da ölüyor çok kez maalesef. Aynı şekilde Filistinlilerin de öldürdüğü İsrailli vatandaş sayısı az değil. İki taraf da sivil olarak çok fazla kayıp verdi. Ama ordu gidip Nazilerin yaptığı gibi Toplama kampı kurarak öldürmüyor. Bazı geri zekalı İsrail askerleri öldürüyor onları. Zaten ordudaki o kişileri desteklemiyorum, 1 tane bile sivile zarar veren bir İsrail askeri ordudan atılmalı.

Ama o dediğiniz "atılma" olayını hiç kimse uygulamaz. Bu arada baktığımızda Filistin'in verdiği kayıp çok çok daha fazla. Tamam toplama kampı yok. Ama şehirde Filistinli görünce saldırma haberi çok görüyoruz.

Paraya mı tapıyorsun da her şey maddi durumdur diyorsun? Elbet ekonomi de önemli. Ona bir şey demiyorum.
*tapıyorsunuz. *diyorsunuz.

Paraya tapmıyorum bunu o yazıda en sonda Müslüman olduğumu söyleyerek belirttim.
Para ile sadece RTX 3090 (ya da en son çıkan neyse) almayacağız. Zaten olay bu değil. Para ile bilgi alırız, kültür alırız, refah seviyemiz artar, cahil olmayız, suç oranlarımız düşer. Çok küçük bir şey ama mesela kasiyere iyi çalışmalar dediğimiz zaman bize karşılık verir o derece mikrodan makroya kadar etki eden bir öneme sahip.
Her şey maddi durumdur.
Burada refah seviyesinden bahsettim. Maddi durum ile ülkenin ekonomisini kastettim. Ve buna bağlı olarak doğacak olumlu sonuçlardan bahsettim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı