Ender 3 Pro katmanları hatalı basıyor

emir2m

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. Ender 3 Pro yazıcım katmanları hatalı basıyor. Nozzle yeni hotend yeni fakat bugün anakart fanının çalışmadığını fark ettim. Ondan yapar mı?
@Siyah Martı

Dosya Ekleri

• 8f9826c2-fb49-4da3-8c95-7afe88acdd8b.jpg
    8f9826c2-fb49-4da3-8c95-7afe88acdd8b.jpg
    109,8 KB · Görüntüleme: 63
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Ender 3 Pro yazıcım katmanları hatalı basıyor. Nozzle yeni hotend yeni fakat bugün anakart fanının çalışmadığını fark ettim. Ondan yapar mı?
@Siyah Martı
Ender 3 pro kaliteli bir yazıcıdır böyle bir sorun olması pek normal değil. Fanının çalışmamasından olabilir ama altında yatan başka bir sebeo var bence.

Anakart fanı çalışmıyorsa önce onu hallederek başla. Hotend radyatör vidaları gevşemişse oynama oluyor da olabilir.

Fan siparişi verdim hotend vidalarını sıkacağım fan gelince ama yazıcı yazmaya başlıyor %50'ye gelmeye yakın anakartın olduğu yer ısınıyor ondan yapabilir snrm sen ne düşünüyorsun sence ondan mı?

Ender 3 Pro kaliteli bir yazıcıdır böyle bir sorun olması pek normal değil. Fanının çalışmamasından olabilir ama altında yatan başka bir sebeo var bence.

Hotend borusu kısa onu değiştireceğim şimdi hotend de sorun olduğunu düşünmüyorum kaçak falan yok. Porima pla aldım yeni 215 derecede basıyorum gemi bench bastım. Geminin altı falan çok güzel oldu bayağı bir yukarı çıktı orada hotend filament vermeyi kesmiş srnm tıkandı veya başka bir şey.

Olasılık olarak, anakarttaki komponentlerin aşırı ısınmasından dolayı x bir sorun yaşayabilirsin.

Yaşadığın sorun ondan mı kaynaklı bilemem ama bence değil.

Ender 3 serisinde, ABS basarken plastiği soğutan fan kapatılınca anakart fanı da durur, fanı anakarttaki 24V klemense bağlamanı tavsiye ederim, böylece her durumda çalışır.

PTFE borunun herhangi bir ucu elinle kontrol edince oynuyorsa baskı sırasında da oynuyordur, bu da baskıyı olumsuz etkiler, hotend kısmında olursa dışarı doğru oynayınca nozül ile arası boşluk kalır ve filament dolar, tıkanıklık varsa ondan da olabilir.

Olasılık olarak, anakarttaki komponentlerin aşırı ısınmasından dolayı x bir sorun yaşayabilirsin.

Ender 3 serisinde, ABS basarken plastiği soğutan fan kapatılınca anakart fanı da durur, fanı anakarttaki 24V klemense bağlamanı tavsiye ederim, böylece her durumda çalışır.

PTFE borunun herhangi bir ucu elinle kontrol edince oynuyorsa baskı sırasında da oynuyordur, bu da baskıyı olumsuz etkiler, hotend kısmında olursa dışarı doğru oynayınca nozül ile arası boşluk kalır ve filament dolar, tıkanıklık varsa ondan da olabilir.
Şu an fan ekteki beyaz ile işaretli yere bağlı bunu siyah ile işaretli yere mi takayım.

Dosya Ekleri

• Inkedanakartv4.2.7.jpg
    Inkedanakartv4.2.7.jpg
    184,8 KB · Görüntüleme: 51
Dediğini yaptım.

Olasılık olarak, anakarttaki komponentlerin aşırı ısınmasından dolayı X bir sorun yaşayabilirsin.

Ender 3 serisinde, abs basarken plastiği soğutan fan kapatılınca anakart fanı da durur, fanı anakarttaki 24v klemense bağlamanı tavsiye ederim, böylece her durumda çalışır.

Ptfe borunun herhangi bir ucu elinle kontrol edince oynuyorsa baskı sırasında da oynuyordur, bu da baskıyı olumsuz etkiler, hotend kısmında olursa dışarı doğru oynayınca nozül ile arası boşluk kalır ve filament dolar, tıkanıklık varsa ondan da olabilir.

Klemense bağladım ve çalışmaya başladı. Bir baskı deneyeceğim bakalım nasıl gidecek.

Ben 4.2.2 anakartta hotend fanının bağlı olduğu klemense bağlamıştım.

Bende öyle yaptım şimdi.

@Siyah Martı Bu ekteki baskı sırasında böyle çapaklanmaları neden yapar? Akış %120 ondan olabilir mi?

Dosya Ekleri

• 20221129_194636.jpg
    20221129_194636.jpg
    143,9 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleme:
Şimdi şöyle yazıcıyı durdurdum çünkü hotendden filament sızdığını fark ettim nozzledan kaçıyor gibi bir fotoğraf atıyorum nasıl halledebilirim?

Barel ile alimium blok arasındada böyle bir sızzıntı var.

Dosya Ekleri

• 20221129_200333.jpg
    20221129_200333.jpg
    151,7 KB · Görüntüleme: 39
  • 20221129_200340.jpg
    20221129_200340.jpg
    156 KB · Görüntüleme: 83
  • 20221129_200947.jpg
    20221129_200947.jpg
    135,6 KB · Görüntüleme: 44

Geri
Yukarı