Ender 3 V2 baskı alamıyorum

Ortada yapışmıyorsa, 4 ayar kafasının hepsini yaklaşık olarak aynı miktarda çevirerek yatağı nozüle yaklaştırman gerekir bir miktar. 5 noktanın birebir aynı olması pek olası değil, tatlı bir ayar tutturman gerek.

Sıfırdan ayar yaparken başta kaba, sonlarda ince ayar gerekir yatak ayarında, inceden kastım belki 1cm altı kafaların yol alması. Kaba da belki birkaç tur.

Daha önce gemi baskısını aldığın için sorunun filament kaynaklı olduğuna pek ihtimal vermiyorum. Yatak ayarını tam yapamıyorsun ve/veya montaj sorunu mevcut. Montaj sorunundan kastım: X eksenini en sağdan tutup yukarı aşağı oynatmaya çalışınca çok serbest ise tekerleri profilden uzak bırakmışsın demektir ve/veya nozülü X eksenine bağlayan tekerleri gevşek bırakmış ve bir miktar harekete izin vermişsinsindir. Tabla için de aynı şey geçerli.

Tabla ayarını arka arkaya yapman gerekebilir yani video aldatmasın, tek seferde tutturacaksın diye kural yok.

Dediklerimi yapacak olursan tablayı sıcak suyla yıkayıp kurula, tutunmayla alakalı olarak belki kullandığın sabun da sorun yaratıyor olabilir. Sonrasında bir de kolonya ile silersin.

Ben kağıt testinde ayarı tabla ve nozül sıcakken yaparım, sen de öyle yap ama filamenti çıkartmış ol ki filament nozül ucundan akıntı yapıp ayarı yanıltmasın. Nozül ucu temiz olmalı her durumda.
Sentilin varsa kağıt yerine onu da kullanabilirsin.

Son düzenleme:
Ortada yapışmıyorsa, 4 ayar kafasının hepsini yaklaşık olarak aynı miktarda çevirerek yatağı nozüle yaklaştırman gerekir bir miktar. 5 noktanın birebir aynı olması pek olası değil, tatlı bir ayar tutturman gerek.

Sıfırdan ayar yaparken başta kaba, sonlarda ince ayar gerekir yatak ayarında, inceden kastım belki 1cm altı kafaların yol alması. Kaba da belki birkaç tur.

Daha önce gemi baskısını aldığın için sorunun filament kaynaklı olduğuna pek ihtimal vermiyorum. Yatak ayarını tam yapamıyorsun ve/veya montaj sorunu mevcut. Montaj sorunundan kastım: X eksenini en sağdan tutup yukarı aşağı oynatmaya çalışınca çok serbest ise tekerleri profilden uzak bırakmışsın demektir ve/veya nozülü X eksenine bağlayan tekerleri gevşek bırakmış ve bir miktar harekete izin vermişsinsindir. Tabla için de aynı şey geçerli.

Tabla ayarını arka arkaya yapman gerekebilir yani video aldatmasın, tek seferde tutturacaksın diye kural yok.

Dediklerimi yapacak olursan tablayı sıcak suyla yıkayıp kurula, tutunmayla alakalı olarak belki kullandığın sabun da sorun yaratıyor olabilir. Sonrasında bir de kolonya ile silersin.

Ben kağıt testinde ayarı tabla ve nozül sıcakken yaparım, sen de öyle yap ama filamenti çıkartmış ol ki filament nozül ucundan akıntı yapıp ayarı yanıltmasın. Nozül ucu temiz olmalı her durumda.
Sentilin varsa kağıt yerine onu da kullanabilirsin.
Filamenti çıkarıp ayar yapmayı başlarda akıl edememiştim ama sonradan ucunda erime yaptığını görünce dediğin gibi yaptım.

Eksenleri kontrol ettiğimde bi oynama hissetmiyorum. Tablada da sallantı yok. Daha doğrusu ilk başta vardı ama düzelttim.

Dün akşam ya hak diyip bi giriştim yine tabla ayarı yapmaya. Önce küp baskısı almayı denedim. Tabanda sol ön tarafta çok ufak bir yukarı doğru büzülme vardı ama raft atınca düzeliyordu o durum. Raft atmadan da düz çıkması gerekiyorsa ayarı yine tutturamadım demek ki.
Arkasından hemen benchy baskısı aldım. Onda da çok ufak hatalar vardı. Önceki baskıda aldığım çok daha kusursuzdu.

Baskıları ilk başta 210 60 deniyordum yapışmıyordu. 210 70 olarak denemeye devam ettiğimde sağlam tuttuğunu görmüştüm. Dün yine 210 70 denedim bu sefer de nozülün ilk temas ettiği yerde filament tablaya yapışmadan nozül ile devam ediyordu. 1 2cm kadar sonra yapışmaya başlıyordu ama baskı bozuluyordu tabi. Sonra tekrar 210 60 olarak baskıları aldım. Bu arada bütğn sıcaklık değerlerini denedim. Şimdiye kadar en iyi 210 60 ile başarılı oldum.

10cm filament bas komutu verip ne kadar bastığını ölçtüm ve 1cm civarı(net hatırlamıyorum) eksik filament kullandığını tespit ettim. Yazıcı ayarlarını internetten bakarak ayarlamasını yaptım.

Anladığım kadarıyla benim elimin ayarı tutmuyor bu tabla ayarını yaparken.

Cheap bed level rehberine bakıyorum adam kağıt ile ayarlarken kafa otomatik konum alıyor. Dosyaları indirip yazıcıdan başlatıyorum ama bende onun gibi olmuyor. Kafa konuma gidip beklemiyor hemen kalkıp diğer konuma gidiyor. Mecbur el ile nazikçe ayarı kaçırmadan hareket ettirmeye çalışıyorum.
Çizgi baskılarında dıştaki karelerin büyük çizgileri güzel yapışıyordu ama içteki küçük karelerin çizgileri yapışmıyor kolay kalkıyordu. Tablayı yaklaştırınca bu seferde filament besleme yeri tak tak yapıyordu. Böyle böyle delirtti beni zaten :)

Aldık başımıza belayı. Böyle dertleri olduğunu bilseydim asla almazdım. Etrafımda anlayan birisi de yok gelip evime gösterecek. Uğraşıyoruz böyle mecbur.
Bu makineleri tanıtanlar keşke böyle dertlerinden de bahsetseler.

Sizler de olmasanız ya iade ederdim ya da satardım. Teşekkür ederim yardımlarınız için.

Önemli değil.

Sende kafa ayar sırasında durmadan ilerliyorsa verilen GCode yerine STL'yi kullanıyorsun.
Gcode makineye komut girer, şurada dur, bekle, şunu yap vb. gibi. Senin oluşturduğun Gcode'a o ek basamaklar eklenmediği için durup komut beklemiyor. Keşke bu kısmı başta söyleseydin.

Hem kalibrasyon hem de baskı için verilen Gcodeları kullan. Baskı testinde ilk katmanlarda adam fanı kapalı olarak ayarlamış en basitinden, sendekinde üflüyordur ellemediysen ayarlardan. Sen sadece gerekiyorsa baskı sırasında V2 ekranında Tune'dan kendi filamentin için denemek istediğin sıcaklıkları girersin.

Son düzenleme:
Kırmızı ve mavi ile çizdiğim iki dosyayı hafıza kartına attım ve çalıştırdım. Kırmızı ile çizdiğimi çalıştırınca dediğim gibi durmadan devam ediyor. Mavi olan zaten kare yazdırıyor.
Ben yanlış dosyaları mı seçiyorum acaba :) STL dosyasına hiç ellemiyorum zaten.
Ekran görüntüsü 2021-06-24 161550.jpg

OK.
Ben printerı alır almaz resmi firmware güncellemesi yapmıştım, belki ondan dolayıdır.

Mevcut haliyle bed level 4.0 zip dosyası içindeki M25li dosya ile dener misin?
Hepsinde sonuç aynı hocam. Güncelleme yapmayı ilk aldığımda denemiştim ama hangi dosyayı indirmem gerektiğini anlayamadığım için kurcalamadım. Girdiğim sayfada onlarca seçenek vardı.

İlgili komutlar mevcut firmwarede tanımlı olmadığı için pas geçiyor muhtemelen.
Üründe 2 anakart kullanılıyor, üzerinde yazmadığı için açıp bakman gerek sendeki hangisi diye.
4.2.2 ya da 4.2.7.
Bendeki 4.2.2.
4 vidayı açman gerek. Remove the motherboard cover kısmında görseller mevcut.

Son düzenleme:
Yazıcı ekranından görüntüleme şansımız var mı yoksa direk anakarta mı bakmam lazım?
Düzenlemeni sonradan gördüm. Şuan baskı almayı deniyorum bitince bakar geri dönerim.

Açman gerek. Önceki mesajı güncelledim, birkaç dakikanı alır, fişi çekmeyi unutma. Anakartın ortasında Creality yazısının oralarda yazar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Bendeki de 4.2.2 versiyonuymuş. Benim bunlardan hangisini indirmem gerekiyor şimdi. Videoya baktım ama sorayım yine de :) Videoda önce mevcut sürümü 1.0.2 olarak gösteriyor sonra yine aynı sürümü indiriyor ben anlamadım.
@Siyah Martı
Ekran görüntüsü 2021-06-24 221622.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı