Ender 3 V2 baskı alamıyorum

Sorundan bağımsız olarak, kafayı taşıyan tekerlerde aşınma gözüküyor yani fazla sıkı, eksantrik somun ile biraz gevşetmen iyi olur.

Prusaslicer'ı komplike bulman ilginç. Aslında 3 tip kullanma profili var. Cura'da ayar alanındaki arama kutusuna ilgili kelimeyi girerek ya da olası başlığın altında ayarlara ulaşırsın.

Nozül tıkansa ya akmaz ya da az akar, akmayınca zaten durum net. Az akınca da baskı uğum uğum olabilir ya da daha soft bir underextrusion olur. Extruder motoru da tak tak ses çıkarır. Her ses tıkanma belirteci değil tabii.

cur.JPG

Sorundan bağımsız olarak, kafayı taşıyan tekerlerde aşınma gözüküyor yani fazla sıkı, eksantrik somun ile biraz gevşetmen iyi olur.

Prusaslicer'ı komplike bulman ilginç. Aslında 3 tip kullanma profili var. Cura'da ayar alanındaki arama kutusuna ilgili kelimeyi girerek ya da olası başlığın altında ayarlara ulaşırsın.

Nozül tıkansa ya akmaz ya da az akar, akmayınca zaten durum net. Az akınca da baskı uğum uğum olabilir ya da daha soft bir underextrusion olur. Extruder motoru da tak tak ses çıkarır. Her ses tıkanma belirteci değil tabii.

Eki Görüntüle 1086617
O aşınma değil hocam benim oda çok toz alıyor o yüzden tozlanmış oralar hep. Makineyi adam akıllı kullanmaya başlasam yerini hazırladım. Rüzgardan tozdan uzak bir yer ayarladım ona. Yerleştirmeden önce bi temizlik yapıcam.

Baskılara raft atmama rağmen köşe noktalardan kalkmalar yapıyor. Özellikle boyu 15-20cm olan baskılarda oluyor. Bunu nasıl çözebilirim?

Yer değiştirince gene de bir gözlemle.

Uçlardan kalkma işi tabla ayarı iyiyken sıcaklık dokunuşu ile çözülür, PLA'da öyle. Sıcaklık dokunuşu fan kapamayı da kapsıyor.

Normal şartlarda olmalı ama tut ki olmadı aklıma gelen 2 çözüm var. Biri saç kurutma makinesi, diğeri de Pritt.

Saç kurutma makinesini, baskı sırasında kalkma görürsen makine çalışırken kalkan yere sıcak hava basıp geri yapıştırmak için kullanabilirsin. Pritt'i köşe bölgelerin tablada geleceği bölgelere local olarak önceden sürebilirsin.

Bu arada Pritt'i ben sadece ABS'de kullandım, PLA'da da işe yarar diye mantık yürütüyorum.

Bastığın tip bir parça için ne raft ne de skirt/brim kullanman normalde gerekmez.

Yer değiştirince gene de bir gözlemle.

Uçlardan kalkma işi tabla ayarı iyiyken sıcaklık dokunuşu ile çözülür, PLA'da öyle. Sıcaklık dokunuşu fan kapamayı da kapsıyor.

Normal şartlarda olmalı ama tut ki olmadı aklıma gelen 2 çözüm var. Biri saç kurutma makinesi, diğeri de Pritt.

Saç kurutma makinesini, baskı sırasında kalkma görürsen makine çalışırken kalkan yere sıcak hava basıp geri yapıştırmak için kullanabilirsin. Pritt'i köşe bölgelerin tablada geleceği bölgelere local olarak önceden sürebilirsin.

Bu arada Pritt'i ben sadece ABS'de kullandım, PLA'da da işe yarar diye mantık yürütüyorum.

Bastığın tip bir parça için ne raft ne de skirt/brim kullanman normalde gerekmez.
Aynı sıcaklıklarda fan kapalı olarak deneme yapayım. Olmaz ise ilk katman sıcaklığını sadece nozülde mi arttırmalıyım yoksa hem nozül hem tabla sıcaklığını mı arttırmalıyım?

Normalde tabanda az yer kaplayan tutunması güç baskılarda raft gibi çözümler uygulanır diye biliyorum ama ben hayvan gibi parça basarken bile raft kullanmak zorunda kalıyorum. Kaldı ki bu bile yeterli gelmiyor.

Bu cihazın bir teknik servisi vs. yok mu? Gelse bi kontrol etse makineyi ben mi bir yerde yanlış yapıyorum yoksa makine mi sıkıntılı falan. Ya da gelip makinede doğru ayarlamaları yapıp bana öğretecek bir işletme falan da olabilir. Ücreti karşılığında böyle bir hizmet alabileceğim yer var mı?

Aynı sıcaklıklarda fan kapalı olarak deneme yapayım. Olmaz ise ilk katman sıcaklığını sadece nozülde mi arttırmalıyım yoksa hem nozül hem tabla sıcaklığını mı arttırmalıyım?

İkisi ya da yalnız biri olabilir, deneme yanılmayla uygun şartları saptaman gerek. Ben Sunlu'da nozül sıcaklığını sadece köklemiştim ama yeri geliyor sadece tabla sıcaklığıyla biraz oynuyorum başka filamentlerde.
Normalde tabanda az yer kaplayan tutunması güç baskılarda raft gibi çözümler uygulanır diye biliyorum ama ben hayvan gibi parça basarken bile raft kullanmak zorunda kalıyorum. Kaldı ki bu bile yeterli gelmiyor.

Doğru biliyorsun, uçtan kalkma ABS'de daha ziyade karşılaşılan bir durum, tabla ayarı mükemmel olsa bile malzeme çekme yapıyor.
Bu cihazın bir teknik servisi vs. yok mu? Gelse bi kontrol etse makineyi ben mi bir yerde yanlış yapıyorum yoksa makine mi sıkıntılı falan. Ya da gelip makinede doğru ayarlamaları yapıp bana öğretecek bir işletme falan da olabilir. Ücreti karşılığında böyle bir hizmet alabileceğim yer var mı?
Arızalı ise TR'de satışını yapan yerler çözümden sorumlu, değilse teknik destek verme zorunlulukları yok. Makineyi aldığın yer de, filamenti aldığın yer de bir miktar telefonla destek verebilir, firmaların bakışına bağlı. Diğer beklentilerin için çevrende baskı yapan firmalar varsa onlar ile şansını deneyebilirsin.

İlk katmanda nozül ile tabla arasını izlemek sorun çözümüne dair yardımcı olur her zaman.

Uzun uğraşlar sonucu elle tutulur sonuçlar alabildim. Fotoğraflardan ne kadar anlaşılır bilmiyorum ama baskılarda yapışmama ya da kalkma gibi sıkıntılar yaşamadım çok şükür.

Sıcaklığı 230-->210-75 olarak ayarladım. Fan ayarı da sizin attığınız görseldeki gibiydi.

Baskıda benim gözüme çarpan ancak fotoğraf çekerken bir türlü görüntü alamadığım bir sorun var. Benchy baskısında burun tarafının dışında ufak bir göçük var içe doğru. Düşük kalitede baskı aldığım için de olabilir bilmiyorum. Yüksek kalitede baskılar alarak denemeler yapıcam. Şimdilik bir sorun yok gibi.
@Siyah Martı
IMG_20210629_090036.jpg
IMG_20210629_090045.jpg
IMG_20210629_090119.jpg
IMG_20210629_090230.jpg
IMG_20210629_090313.jpg
IMG_20210629_090344.jpg
IMG_20210629_090409.jpg
IMG_20210629_090429.jpg
IMG_20210629_090451.jpg
IMG_20210629_090824.jpg
IMG_20210629_090846.jpg
IMG_20210629_090917.jpg
IMG_20210629_090938.jpg

Son düzenleme:
Son düzenleme:
Gözün aydın.

Ben diğer slicerlada genellikle 1, belki 2 katmanda fan kapatıyorum, o da gerekirse. Kapatma yapışmayı kolaylaştırır ama aynı zamanda dipte yığılma yapar, dışa doğru. Ben 4 yaptığımı hatırlamıyorum, belki Chep'in profilindeki ayardır.

https://cdn.shopify.com/s/files/1/0714/6487/files/3D_Print_IG_14.jpg?v=1502807648
Teşekkür ederim.

Dün aynı buton box çizimini denedim tekrar çok ufak kalkmalar oldu. Baskı süresinin ortalarında bu kalkmalar gerçekleşiyor. Baskı süresi 6 saatten fazla sürdüğü için deneme yanılma yapmak hem masraflı hem zaman alıyor. Sıcaklıklarla oynayarak halletmeye çalışıcam.

Gönderdiğin görsele baktım ama ingilizcem pek iyi olmadığı için anlamaya çalışıyorum halen :)

Masraflı olduğu kesin, ilk katmanların basılışını gözlemlemen sonrasına dair fikir verebilir.
Hep aynı noktalardan kalkma ilgili köşelerdeki tabla ayar tekerleriyle bir tık tablayı yükseltebilirsin, Chep işine hiç girmeden.
Valla tablayı yükseltmeyi ben de düşündüm ama cesaret edemedim ayarı kaçar bir şey olur diye. 2 haftanın sonunda biraz baskı alayım da sonra bakarım o işe. Şimdilik sıcaklık ile oynayarak kalkmaların olduğu bölgelerde denemeler yapmaya çalışıcam vakit buldukça. Sonuç alamazsam o zaman tablaya bakarım tekrar :)

Hocam 2 haftadır benimle uğraşıyosun çok teşekkür ederim. Kabul edersen hediye göndermek isterim. Filament olur başka bir şey olur. Kabul edersen çok sevinirim :)

Yeni konular

Geri
Yukarı