Ender 3 V2 baskı alamıyorum

Benim kullandıklarım geldiklerinde iyi durumdaysa bitene kadar sorun çıkarmadılar. Ben kullandıktan sonra naylon torbaya koyup ağzını büzüyorum, havayla teması oluyor yani. Makineye bağlı olanı da orada torbalıyorum. Bozulma olursa fırında biraz tavlarsın, nemi atar bir miktar. Vakumlu torbam da var ama çok iyi bir ürün değilmiş, hava alıyor, belki plastik kap alırım.

Benim kullandıklarım geldiklerinde iyi durumdaysa bitene kadar sorun çıkarmadılar. Ben kullandıktan sonra naylon torbaya koyup ağzını büzüyorum, havayla teması oluyor yani. Makineye bağlı olanı da orada torbalıyorum. Bozulma olursa fırında biraz tavlarsın, nemi atar bir miktar. Vakumlu torbam da var ama çok iyi bir ürün değilmiş, hava alıyor, belki plastik kap alırım.
Ben hiç açmayayım o zaman. Acelem yok zaten. Diğeri bitince açarım.

Dün güncelleme işini hallettim bed level dosyasını çalıştırınca doğru pozisyonlarda duraksama yapıyor artık. Çok vaktim yoktu aceleyle bi tabla ayarı yapmayı denedim. İkinci aşamada ilk başta parmak atınca kalkmalar oluyordu ama olmayıncaya kadar yükselttim tablayı. Yine de tam randıman aldığımı söyleyemem.

Küp baskısını raft atmadan yine alamadım. Sol ön köşeden kalkma yapıyordu. Raft atarak yüksek kalitede kusursuz baskı alabildim diyebilirim.

Sabah evden çıkmadan kendi çizdiğim baskıyı denemek istedim. Delik kısımlarını basamıyor halen. Yuvarlak çizmeye çalışınca baskı yapışmıyor. Hemen kalkıyor tabladan.

Sadece delikler olan bir çizim yapıp hangi sıcaklıklarda tablaya yapıştığını tespit etmeye çalışıcam. Aklıma başka bir şey gelmiyor.

Bu arada güncelleme dosyasının adını değiştirince güncelleme yapmadı ama orijinal ismiyle deneyince güncelledi makineyi.

TV'yi tokatlamak gibi değilmiş sanırım. 🙂
Dosya ismi değişince olmaması başka bir sebeptendir.

Ayarı tutturamazsan supportlu baskılarda da delikli üründe olduğu gibi sorun yaşarsın. Baskıya geçmeden ayar için ne kadar zaman gerekiyorsa ayırman daha iyi olur.
Hızı düşürmeyi de dene.

TV'yi tokatlamak gibi değilmiş sanırım. 🙂
Dosya ismi değişince olmaması başka bir sebeptendir.

Ayarı tutturamazsan supportlu baskılarda da delikli üründe olduğu gibi sorun yaşarsın. Baskıya geçmeden ayar için ne kadar zaman gerekiyorsa ayırman daha iyi olur.
Hızı düşürmeyi de dene.
Baskının yapışmaması tabla ayarı haricinde hangi durumlardan kaynaklanır?

Filament, sıcaklık, hız, montaj (eksen, yatak oynaklığı vs.), tabla yüzeyi, basılacak geometri, nozül, baskı ayarları gibi şeyler.

level the bed.jpg

Bed level kelimelerinden nefret ettim. Yapacak bir şey yok denemeye devam.
-

-Ekleme
ESUN marka aldığım filamenti taktım ve onunla denemeler yaptım. Benchy baskısı aldım ama hatalar vardı bu sebeple tekrar tabla ayarı yapmayı denedim.
Her şeyi video'daki gibi yaptım. Çizgileri parmakla yokladım ve kalkma falan yapmadı güzel tutundu. Baskının bitmesini bekledim ve hatasız tamamlandı.
Arkasından baskı almaya çalışıyorum ama alamıyorum. Filament yapışmıyor. Vallahi çıldıracam. Dün akşamdan beri uğraşıyorum. Bed level yaparken hangi ayarları kullandıysam yine aynısını kullanıyorum. Olmuyor da olmuyor Allahın belası makine bela oldu başıma.
Hangi baskıyı denediysem tutunmuyor tablaya.
@Siyah Martı

Son düzenleme:
Mevcut olasılıkların üzerinden geçtik daha önce.

Tabla ayarı iyi ve hala tutunmuyorsa sıcaklıklara ilk katmanda yüklen, fanı da kapat gerekiyorsa.

Sunlu PLA+ kullanırken genel baskıyı 215'de yapıyorken ilk katmanı 240 derecede yapmam gerekiyordu. Zaten ben bunları yaptım diyorsan dilersen baskı başlangıcını gösteren video atabilirsin, nozül ile tabla arasını gösterir şekilde.
Tabla ayarını gene yapacak olursan cam tablayı çıkarıp 90, 180 ya da 270 derece çevirip yap.

Mevcut olasılıkların üzerinden geçtik daha önce.

Tabla ayarı iyi ve hala tutunmuyorsa sıcaklıklara ilk katmanda yüklen, fanı da kapat gerekiyorsa.

Sunlu PLA+ kullanırken genel baskıyı 215'de yapıyorken ilk katmanı 240 derecede yapmam gerekiyordu. Zaten ben bunları yaptım diyorsan dilersen baskı başlangıcını gösteren video atabilirsin, nozül ile tabla arasını gösterir şekilde.
Tabla ayarını gene yapacak olursan cam tablayı çıkarıp 90, 180 ya da 270 derece çevirip yap.
Cumartesi akşamdan beri uğraştım ve dün en sonunda baskı alabildim. Kutunun delikli kapak kısmını basmayı denedim resmini atmıştım daha önce. İlk katman 220 derece sonrasında 210 derece, tabla sıcaklığı 70 derece olarak baskı alabildim. Kenarlardan kalkma yapacağını tahmin ettiğim için raft atarak denedim ama buna rağmen ufaktan yukarı doğru büzüşme olmuş. Baskı 7 saat sürdü. Sabah fotoğrafını çekmeyi unuttum ama baskı esnasındaki fotoğrafları ekledim. Öncesinde de bechy baskısını denedim. Onun da burun kısmında ufak sıkıntılar vardı. Halen daha kaliteli baskı alamıyorum.

Makine boştayken nozülü 220 dereceye getirip filament yüklemesi yapınca nozül ucundan direk aşağı doğru akmıyor. Önce nozül ucunda büzüşme yapıyor. Sonrasında ben elimle aşağı doğru meyil vermeden akışı düz yapmıyor. Nozülü 240 derecelere çıkarıp iğne ile temizledim ama yine durum böyle. Tıkanıklık belirtisi midir bu olay?

Akşam eve gidince video da çekip atarım bi aksilik olmazsa.

Daha önce tavsiye ettiğin dilimleyici programı kurdum ve kullanmayı denedim ama bana biraz karmaşık geldi hocam. Cura'nın arayüzü falan daha çok hoşuma gidiyor ve daha kullanışlı geliyor.

Fanı ilk katmanda nasıl kapatacağımı bilmiyorum. Araştırıp bakarım öyle de denerim.

Dosya Ekleri

• IMG_20210627_221527.jpg
    IMG_20210627_221527.jpg
    89,4 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG_20210627_221535.jpg
    IMG_20210627_221535.jpg
    111,4 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_20210627_221538.jpg
    IMG_20210627_221538.jpg
    121,4 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG_20210627_231146.jpg
    IMG_20210627_231146.jpg