Ender 3 V2 ilk katman ve tabla ayarı

emreucan

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, 2 hafta önce ender 3 V2 satın aldım. Montaj ve kurulumunu gayet iyi biçimde yaptım. Tabla ayarı tabii olarak yaylardan ötürü zaman içerisinde bozuldu ve yeniden yaptım birkaç kez. Son aldığım baskılarda yalnızca ilk katmanda baloncuk, kabartı gibi izler oluşuyor. Sanıyorum ki nozzle o noktalarda tablaya biraz fazla yaklaşıyor. Özellikle büyük figürlerde alt kısmın bir bölümü biraz bozuk gözükebiliyor bu nedenle. Ancak baskılarımın geri kalanında hiçbir problem oluşturmuyor bu durum. Tüm katmanlar düzenlice oturuyor ve pürüzsüz biçimde baskı alıyorum. Filamentim Porima Pla. Yatağı azıcık yukarı alsam bu kez filament yapışmıyor. Bu sorundan artık ciddi anlamda bıktım, denemediğim teknik kalmadı. Saatlerimi harcadım resmen. İlk katmanın böyle olması çok önemli mi? Baskının geri kalanı iyi olduğu sürece hiç dokunmasam bir sorun olur mu? Bu şekilde devam etmek istiyorum, yoksa ayar her defasında daha da kaçıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mumkunse fotograf atabilirmisiniz?
1675851016504.png

Nozzle ucu ve tablaya yandan veya onden bakin basarken. Ortadaki Gibi olmasi lazim. Baskilarinida "Skirt" ayarini acmaniz yardimci olacaktir.

Ilk katmanin yapismasina gelince, herhangi bir stick yapistirici alin, baski olacak yere surun. Ben bu sekilde cozdum gayet de iyi calisiyor.

Mumkunse fotograf atabilirmisiniz?
Eki Görüntüle 1661041
Nozzle ucu ve tablaya yandan veya onden bakin basarken. Ortadaki Gibi olmasi lazim. Baskilarinida "Skirt" ayarini acmaniz yardimci olacaktir.

Ilk katmanin yapismasina gelince, herhangi bir stick yapistirici alin, baski olacak yere surun. Ben bu sekilde cozdum gayet de iyi calisiyor.
Ekledim.

Dosya Ekleri

• IMG_20230208_162407.jpg
    IMG_20230208_162407.jpg
    85 KB · Görüntüleme: 60
  • IMG_20230208_162417.jpg
    IMG_20230208_162417.jpg
    80,3 KB · Görüntüleme: 52

Elle yapılan kalibrasyon her zaman farklı sonuçlar verir. Eğer bütçeniz varsa ABL sensörlerini stock şekilde kullanabilirsiniz bunun için bir sürü video var. Eğer hobi amaçlı kullanıyorsanız bu sonuçlar gayet normal ve güzel.
Eğer bu durum başka bir sorun teşkil etmeyecekse tablaya hiç müdahale etmeyi düşünmüyorum. Çünkü en ufak ayarda tablanın tüm yüzeyinde ya yapışmama ya da filament vermeme sorunları ile karşılaşıyorum. Eğer bu kadarı normal ise hiç dokunmuyorum.

Maalesef bu işin içine girdikçe çıkılmaz bir hal alıyor sürekli bir şeyleri değiştirmek ile devam edip uzayıp gidiyor. Ender 3 aldığımdan beri sayısız parça değiştirdim ileride daha farklı sorunlar ile karşılaşacağınıza eminim. Eğer sonuçtan memnunsanız ki bence stock ender için iyi bir sonuç kurcalamayın derim. Sorunun kesin çözümü ABL ile gerçekleşecektir. İyi günler.

Maalesef bu işin içine girdikçe çıkılmaz bir hal alıyor sürekli bir şeyleri değiştirmek ile devam edip uzayıp gidiyor. Ender 3 aldığımdan beri sayısız parça değiştirdim ileride daha farklı sorunlar ile karşılaşacağınıza eminim. Eğer sonuçtan memnunsanız ki bence stock ender için iyi bir sonuç kurcalamayın derim. Sorunun kesin çözümü ABL ile gerçekleşecektir. İyi günler.
Teşekkürler. Gerçekten aldım alalı neredeyse saçlarımı dökecek derecede strese soktu bu makine beni. Üstüne yaşadığımız son olaylardan sonra cidden sıtkım sıyrıldı. Geliştirilmeli.

Ender 3 S1 dışında Crealitynin hiçbir modelini önermememin sebebi bu. Bendede E3v2 var başımı ağrıttı.

Sert yay alırsan tabla kalibrasyonu sıklığı oldukça azalır, ayarın baştan iyi ise bir makarayı çok rahat sorunsuz bitirebilirsin. Baskını soğumadan, tabladan zorlayarak çekersen ise ayar çok daha kısa sürede bozulur.

Sorunlu bölgeler parmaklarından geçen cilt yağından ya da başka tip kirlenme kaynaklı olabilir, klasik kolonya ve peçete ile silmek şayet sorun o ise işe yarayacaktır. Doğru tabla ayarı, ilk katman hızı ve sıcaklıklar ile bu tip bir sorun yaşamazsın, normali budur.

Geri
Yukarı