Ender 3 V2 ilk katman ve tabla ayarı

Sert yay alırsan tabla kalibrasyonu sıklığı oldukça azalır, ayarın baştan iyi ise bir makarayı çok rahat sorunsuz bitirebilirsin. Baskını soğumadan, tabladan zorlayarak çekersen ise ayar çok daha kısa sürede bozulur.

Sorunlu bölgeler parmaklarından geçen cilt yağından ya da başka tip kirlenme kaynaklı olabilir, klasik kolonya ve peçete ile silmek şayet sorun o ise işe yarayacaktır. Doğru tabla ayarı, ilk katman hızı ve sıcaklıklar ile bu tip bir sorun yaşamazsın, normali budur.
Tabladan baskıları almak da zorluk çıkarıyor aslında. Bu yüzden son zamanlarda dikkatlice cam tablayı yatak üzerinden alıp ayrı bir yerde baskıyı ayırıyorum. Yazıcıyı kurduğum ilk günden beri çeşitli sıcaklık ayarları ve ayrıca yatak ayarları ile denememe rağmen baskılar tablaya çok yapışıyor ve zorlanıyorum çıkarıyorken. Spatula ile çıkarırken birkaç kez baskı aniden çıkınca spatula parmağıma saplandı sayılır hatta. Nedendir bu? Sıcaklık 25°C'ye kadar düşüyor. 3-4 saat sonra bile çıkmıyor baskılar kolayca.

Tabla soğuyunca baskı çoğu kez kendini neredeyse tamamen salar, çekmene bile gerek kalmaz o tip durumlarda. Bazen biraz ikna gerekebilir, spatula vb. bir aletle ama onda da aşırı bir güç uygulaman gerekmez. Uygularsan zaten ayar da kaçmaya başlar. Olabildiğince tablaya paralel şekilde, baskının kalkmaya en müsait yerinden çalışmak en verimlisi.

Ben tabla ayarını videoda belirtildiği gibi 2 adımda yapmanı öneririm, sırf kağıtla ya da sentil tarzı bir aletle yapıyorsan rafine bir sonuç alamazsın. Baskı testinde, öncesinde yapılan kağıt testinin hala ince ayar gerektirdiğini net şekilde görürsün.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tabla sıcaklığını PLA için ben hep 60 derece olarak kullandım. Her yeni makara için heat tower basıp malzemenin en iyi görseli verdiği 2 sıcaklığı belirlemek gibi sistematik bir yoldan gitmen yeterli, boşuna zaman kaybetmezsin. Ben V2'de 0.4mm nozül kullanımımda Porima PLAları 205 ve 215 derecede kullandım.

Camı sökmek de ayarı bir miktar bozar yani o amaçla sökme.

Doğru ayarlarda tabla ile temas yüzeyi böyle de olabiliyor, noktalar tablanın gözenekleri.

55.JPG

Son düzenleme:
Tabla soğuyunca baskı çoğu kez kendini neredeyse tamamen salar, çekmene bile gerek kalmaz o tip durumlarda. Bazen biraz ikna gerekebilir, spatula vb. bir aletle ama onda da aşırı bir güç uygulaman gerekmez. Uygularsan zaten ayar da kaçmaya başlar. Olabildiğince tablaya paralel şekilde, baskının kalkmaya en müsait yerinden çalışmak en verimlisi.

Ben tabla ayarını videoda belirtildiği gibi 2 adımda yapmanı öneririm, sırf kağıtla ya da sentil tarzı bir aletle yapıyorsan rafine bir sonuç alamazsın. Baskı testinde, öncesinde yapılan kağıt testinin hala ince ayar gerektirdiğini net şekilde görürsün.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tabla sıcaklığını PLA için ben hep 60 derece olarak kullandım. Her yeni makara için heat tower basıp malzemenin en iyi görseli verdiği 2 sıcaklığı belirlemek gibi sistematik bir yoldan gitmen yeterli, boşuna zaman kaybetmezsin. Ben V2'de 0.4mm nozül kullanımımda Porima PLAları 205 ve 215 derecede kullandım.

Camı sökmek de ayarı bir miktar bozar yani o amaçla sökme.

Doğru ayarlarda tabla ile temas yüzeyi böyle de olabiliyor, noktalar tablanın gözenekleri.

Eki Görüntüle 1661678
Teşekkürler.
Ben nozzle için 210, tabla için 65°C kullanıyorum. Porima'ya mail attım nozzle için 210 ve üstü, tabla için 65 ve üstü şeklinde dönüş yapmışlardı.
Tabla ayarım şu an daha iyi. İlk katmanımda sorun oluşmuyor. Yeni bir baskı aldım ve yine zorlandı çıkarken kendini bırakmadı. Bunun baskıdaki tabla sıcaklığı ile ilgisi var mıdır? 60'a düşürmeyi deneyeyim mi?

Filament üreticisine kaç derecede basılır diye sorman aslında seni doğru noktaya götürmeyebilir; makinelerdeki termistör ve ölçümle bağlantılı diğer parçaların gösterdiği değer farklılık gösterir yani illa ki bir sapma olur.Makinende hangi sıcaklığın uygun old. kendin belirlemelisin.

Filament üreticileri nozzle ve baskı sıcaklığını aralık olarak veriyor, Porima için de bu aynı aslında.

Tabla sıcaklığını ne kadar düşük tutarsan o kadar iyi PLA için. Tablaya yakın bölgelerdeki köprüleme ve zor açılı yerler sıcaktan daha az etkileneceği için daha iyi sonuç alırsın. Bu parçanın tabladan ayrılmasını da olumlu etkiler.

Baskının ilk katmanda yapışmamasından korkuyorsan ya da sorun yaşıyorsan, ilk katman ya da ilk birkaç katman için tabla ve/veya nozzle sıcaklığı biraz daha yüksek tutabilir ve/veya ilk katmanlarda soğutucu fanı kapatıp sonra açılacak şekilde slicerda ayar yapabilirsin.

Son düzenleme:
Filament üreticisine kaç derecede basılır diye sorman aslında seni doğru noktaya götürmeyebilir; makinelerdeki termistör ve ölçümle bağlantılı diğer parçaların gösterdiği değer farklılık gösterir yani illa ki bir sapma olur.Makinende hangi sıcaklığın uygun old. kendin belirlemelisin.

Filament üreticileri nozzle ve baskı sıcaklığını aralık olarak veriyor, Porima için de bu aynı aslında.

Tabla sıcaklığını ne kadar düşük tutarsan o kadar iyi PLA için. Tablaya yakın bölgelerdeki köprüleme ve zor açılı yerler sıcaktan daha az etkileneceği için daha iyi sonuç alırsın. Bu parçanın tabladan ayrılmasını da olumlu etkiler.

Baskının ilk katmanda yapışmamasından korkuyorsan ya da sorun yaşıyorsan, ilk katman ya da ilk birkaç katman için tabla ve/veya nozzle sıcaklığı biraz daha yüksek tutabilir ve/veya ilk katmanlarda soğutucu fanı kapatıp sonra açılacak şekilde slicerda ayar yapabilirsin.
Merhaba, az önce baskı alıyordum. İlk katman, filament, baskı kalitesi her şey çok iyi gidiyordu. Az önce kardeşim uyardı sesler geliyor diye. Baktım bu şekilde. Sanırım nozzle baskıya sürtüyor. Hareket ederken bildiğiniz sürtünme sesi geliyor. Bundan dolayı extruder de 1-2 defa tak etti ancak 2 dk bekledim şu anda hiçbir ses yok. Nozzle sürtmüyor baskı normalce devam ediyor. Filament akışında da sorun yok. Anlamadığım nokta bu zamana kadar bu kadar kusursuz basıp bir anda neden böyle bir şey yaptı? Bu olağan normal bir şey mi? 5 saattir baskıda. Şu an her şey yeniden normal ancak sanırım katmanlar kaydı.

Tak tak etmesi, filamenti itmekte zorlanmasından. Katman geçişlerinde 1mm civarı z eksenine yüksel ayarı girersen slicerdan, bu tip bir sorun yaşamazsın. Sürtme yaptığı için tablaya teması da zayıflamış olabilir yani saatler sonra tamamen baskın boşa gidebilir duruma göre.

Tak tak etmesi, filamenti itmekte zorlanmasından. Katman geçişlerinde 1mm civarı z eksenine yüksel ayarı girersen slicerdan, bu tip bir sorun yaşamazsın. Sürtme yaptığı için tablaya teması da zayıflamış olabilir yani saatler sonra tamamen baskın boşa gidebilir duruma göre.
Teşekkürler.
Baskım şu anda bitti. Görselini ekliyorum. Nozzle'ın sürttüğü bölgedeki katman izi bâriz. Bu yapacağım ayar ilk katmanda yapışma ile ilgili bir sorun teşkil etmez değil mi? Rica etsem Cura için uygulama adımlarını anlatabilir misiniz?
Tekrardan teşekkürler.

Dosya Ekleri

• IMG_20230209_205220.jpg
    IMG_20230209_205220.jpg
    135,6 KB · Görüntüleme: 57
  • IMG_20230209_205229.jpg
    IMG_20230209_205229.jpg
    128,2 KB · Görüntüleme: 42
Önemli değil.
Ayar sadece katman bitiminde nozül baskı yapmadan başka noktaya giderken nozülü belirtilen ölçüde yukarı kaldırır.
Bende Cura yok, Z hop Cura diye aratırsan videoları vardır.
Normalde Z-hop ayarını kullanmazdım ancak baskı önerilerinde açılması önerildiği için şans eseri yalnızca bu baskıda açmıştım. Z-hop açık olmasına rağmen bu sorunla karşılaştım.

Geri
Yukarı