Ender 3V2 iplenme oluyor

Yok 205 üstüne çıkmıyorum zaten , Flament yeni açtım daha poşetinden , 2. 3. baskım bu baskı taze yani filament. yani bir çözüm bulamıyorum bu iplenmeye her seferinde oluyor .
Filamentin kutusunu atmadiysaniz sunu deneyin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kuruttuktan sonra tekrar bi baski alin.

Filamentin kutusunu atmadiysaniz sunu deneyin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kuruttuktan sonra tekrar bi baski alin.
Kurutmak için bu kadar sistem yokki elimde hocam . Birde filamenti poşetinden çıkarttıktan sonra ne kadar bir süre kullanım ömrü oluyor. Veya ömrü bitince ne gibi bir sorunla karşılaşırım?

Kurutmak için bu kadar sistem yokki elimde hocam . Birde filamenti poşetinden çıkarttıktan sonra ne kadar bir süre kullanım ömrü oluyor. Veya ömrü bitince ne gibi bir sorunla karşılaşırım?
Hocam bu kadar sistem yok derken videoda sunu yapiyor:
Filamentin geldigi kutunun altini kesiyor,
Ustune delik aciyor,
Tablaya koyup filamenti ustunu kutuyla kapatiyor
Tablayi 50-60 dereceye koyup 4-5 saat bekliyor.

Bunu bende yaptim fark cidden belirgin. Bendede ayni yazici var.

Ustune delik aciyor,

Kusura bakmayın , ben videonun ilk başında kutuya koyup nem aldığını söylediniz sanmıştım , dediğinizi yerine getireceğim.

Ustune delik aciyor,

Benim elimde gene porimaya ait bir flmanet var ne zamandan beri kullanmadığım ara sıra kullandığım kırmızı bir renk flamentte var ama hiç bi sorun yaşamadım onla desem yeridir. Yani filament hava alsa nem alsa direk baskıya mı yansıyor sonucu ?

Benim elimde gene porimaya ait bir flmanet var ne zamandan beri kullanmadığım ara sıra kullandığım kırmızı bir renk flamentte var ama hiç bi sorun yaşamadım onla desem yeridir. Yani filament hava alsa nem alsa direk baskıya mı yansıyor sonucu ?
Her filamentin farkli farkli hammaddeleri, kimyevi yapisi oldugu icin hepsinin su/nem cekme ozelligi farklidir. Rengi bile etkiler. Merak etmeyin bu kurutma islemi cok sık yapmanız gereken bir islem degil. Bir filament 1-2 hafta acikta kalirsa ve ipliklenme gormeye baslarsaniz yapabilirsiniz mesela.

Her filamentin farkli farkli hammaddeleri, kimyevi yapisi oldugu icin hepsinin su/nem cekme ozelligi farklidir. Rengi bile etkiler. Merak etmeyin bu kurutma islemi cok sık yapmanız gereken bir islem degil. Bir filament 1-2 hafta acikta kalirsa ve ipliklenme gormeye baslarsaniz yapabilirsiniz mesela.
Çok teşekkürler hocam .

Rica ederim bunlari uygulayin sonuclari paylasirsiniz sorun olursa yazarsiniz.
Tabi hocam iletirim.

G.Ç. mesafesini 5 mm, g.ç. hızlarını da 40mm/sn olarak değiştirip dener misin?

Cura'daki ayarlarda PTFE borulu V2 için 1mm girdi olmaması gerek, iyi bir profil kullanırsan boşuna zaman kaybetmezsin.
5mm 40mm/s sanıye olarak aldım bu baskıyıda bir değişiklik olmadı hocam.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Görsel 2023-11-14 saat 18.58.11_1f48800e.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-11-14 saat 18.58.11_1f48800e.jpg
    109,9 KB · Görüntüleme: 12
  • WhatsApp Görsel 2023-11-14 saat 18.58.11_d9a21b36.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-11-14 saat 18.58.11_d9a21b36.jpg
    114,7 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Malzemede sorun yoksa makine geri çekme mesafesi kadar filamenti geri çekemiyor olabilir.

Nozül kısmen tıkalı ya da aşınmış olabilir.

Soğutma fanların verimli çalışmıyor ya da slicerda kısılmış olabilir.

PTFE borunun içinde artık kalmış olabilir. PTFE boruyu konnektörler iyi tutamıyor olabilir, bu durumda PTFE boruda konnektörlerin orada oynama yapar.

PTFE borunun ucu yanmış olabilir, ucu tam düz kesilmemiş ya da yanma sonrası oluşan deformasyonla oluşan boşluklara erimiş filament giriyor olabilir.

Liste biraz uzun ama kontrolleri zaman almayacaktır, elinde başka filament varsa onunla dene öncelikle, mesafe 5mm olarak.

Malzemede sorun yoksa makine geri çekme mesafesi kadar filamenti geri çekemiyor olabilir.

Nozül kısmen tıkalı ya da aşınmış olabilir.

Soğutma fanların verimli çalışmıyor ya da slicerda kısılmış olabilir.

PTFE borunun içinde artık kalmış olabilir. PTFE boruyu konnektörler iyi tutamıyor olabilir, bu durumda PTFE boruda konnektörlerin orada oynama yapar.

PTFE borunun ucu yanmış olabilir, ucu tam düz kesilmemiş ya da yanma sonrası oluşan deformasyonla oluşan boşluklara erimiş filament giriyor olabilir.

Liste biraz uzun ama kontrolleri zaman almayacaktır, elinde başka filament varsa onunla dene öncelikle, mesafe 5mm olarak.
Burdaki tek olası ihtimal fan olabilir belki tam emin değilim genede fan normalde sessiz çalışıyor ama bazen çırlıyo nedenini bilmiyorum. Belki dediğiniz gibi tam verimli sogutmadığı için kaynaklanıyor. Linke video bıraktım bunu ilk başta ısıtmaya başlarken yapıyor bu sesi , nadir olarakta baskıda bazen denk geldıgım oluyor bu sese.

Geri
Yukarı