Enes Batur'a Bir Darbe Daha

3c61731d58203ab68115743877873ba53120694f.jpeg

Türkiye'nin en yüksek aboneli Youtuber'ları arasında bulunan Enes Batur'a bir darbe geldi. "Enes Batur Hayal Mi Gerçek Mi" filminin ikinci çekimleri iptal edildi. Geçen sene çıkarmış olduğu filmin başarısı azımsanacak kadar değil. 12 haftada 1 milyon 483 bin 848 kişi tarafından izlenmişti. Mart ayında katıldığı bir televizyon programında Hayal Mi Gerçek Mi filminin ikisinin çıkacağını söyleyerek hayranlarına müjdeyi vermişti.

Enes Batur 20 Ekim'de kanalında yayınladığı bir video nedeniyle şu an soruşturma başlatılmış durumda. Bu nedenle filmin çekimleri iptal oldu. Bakalım Enes Batur'un üstünde olan kara bulutlar ne zaman dağılacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ya ben bu laflara kıçımla gülerim arkadaş. Ya saçma hareketler yapsa da oynadığı oyunları videoya küfür ederek dökerek de olsa yükselmiş o zaman izletmeyin çocuklarınıza. Küfürleri illa ki okuldan, aile içinden duyacak. Kadın tecavüzcüsü, hırsız, teröristler bu kadar yargılanmaz iken bu adamı gidip ütüden saçma bir şekilde dava etmek adaletin çöküşü ne YouTube Twitch ne de sanal ortamın çöküşü değil. Haber bulamayınca, bu kardeşim gibi insanları YouTube'dan oyun oynayarak da olsa başarı yakalamış bir adam ben neden savunuyorum o kadar saçma şeyleri haber yapıyorlar ki gazetecilik de bitmiş. Şu adam ne söylese de haber yapsak diye, helal olsun vallaha çocuklardan bile olsa 8.8 milyonluk orduyu kurmuş yürüyor siz de kötüleyip mal mal haber yapın. Ülkenin bu insanlar ile ilgilenmesi değil daha ciddi işlerle ilgilenip dava etmesi gerek. Vallaha yazıklar olsun.

Çoğununuz başındaki cümleyi okudum gerisine katlanamadım. Bazıları trollemiş olabilir, bazıları savını değiştirmiş olabilir bilemiyorum. Arkadaşlar çoğunuz yaşı küçük belli oluyor yazdıklarınızdan. Şimdi tam Dünya'yı değiştirebileceğini inandığınız yaşlardasınız. Yazdıklarınızı yaşınıza, veriyorum. Her ne kadar kendi yaşıtlarınızdan olgun olduğunuzu düşünseniz de, bu olgunluk yeterli değil arkadaşlarım, kardeşlerim.

Bazılarınız, suçsuz diyor. Erdem, burası Dünya, herkes eşit olmalı, Avrupa'da küçükler böyle videolar izliyor diyor. (Kendi Youtube kanalı kapanacak, ona dava açılacak diye korkuyor herhalde) Bazıları az bile olmuş diyor. Arkadaşlar, yargı hiç birimize kalmadı. Açılan davaların bir gerekçesi var ve bu sebepler yargı karşısında olumlu ya da olumsuz bir sonuç doğursa da yargıya taşınabilecek kadar göze batmış bir durum söz konusu. Yani tamamiyle masum olan hiç bir durum yargıya taşınır mı sorarım size? Demek ki göze bir şeyler batıyor.

Şimdi buraya kadar yazmak istediklerimin dışındakileri yazdım. Buradan sonrasını kafanıza iyi kazımanız gerekmekte. İyi dinledin.

Ergenlik çağı, hormonların vücuttaki dengesiz artışlığından oluşan bir dönem. Bu dönemde bireyler hormonların etkisinde olduklarından dolayı yaptıklarının ne denli doğru olduğunu düşünemez. Saat ve saat, hormon dengesi değiştiği için değişik duygular yaşayabiliyor insan. Sinirli, kızgın, üzgün, asabi gibi. O yaştaki çocuğa, nasihat verirsen tersini yapar. Hepimiz o çağlardan geçtik hatta bazılarınız hala o çağda. Biliyoruz o durumları işte. Kötü olma çabası, aileye baş kaldırış, nasihat dinlememe, ben daha iyi bilirimcilik. Küçük bir çocuğun psikolojisinin zaten kendi içinde sürekli değiştiğini göze alın. Ona doğru bir birey olmayı değil, başka bir şeyi (şiddet, küfür, aykırı olma, tek başına dimdik duran bir rol model) gösterirseniz zaten iç dünyası buna çok karşıt gelmez ve onu doğru kabul eder, hatta "o rol modeli gibi olmak ister."

Çocuk psikolojisini anlayamadığınız için, hatta bir anne baba olamadığınız için burada ahkâm kesmek çok kolay. Her anne baba çocuğu için iyisini ister. İt, kopuk olmasını, onlarla takılmasını, onları izlemesini istemez. Hiç biriniz çocuk psikoloğu olmadığınız için, boş konuşmuşsunuz. Bırakın da insanlar işini yapsın, eğer bir suç durumu varsa zaten yargı karar verir. Para cezası verebilir, bir daha böyle yapma diyip kulağını da çekebilir.

Kendisini hiç izlemedim. Biliyorum tabi, açıkçası internette çok fazla gündem olmuş durumda. "Ne kadar kazanıyor, enes abi, abim olur musun?" gibi şeylerle. Bence çok önce dur demeleri gerekiyordu. Nedeni niye? Erdem'in yazılarının cevabını vereceğim şimdi de.

Sen Türkiye'de yaşıyorsun. Türkiye'nin bir ahlâk, gelenek görenekleri var. Atalarından gelen. Korumacı bir aile yapımız var. Avrupalılar gibi değiliz. Bebeklerimizin, çocuklarımızın üstüne titreriz. Aman onlar iyi olsunlar diye. Bizim yapımız bu. Hiç 18'ine girince ailesine oda kirası ödeyen bir Türk genci gördün mü? E sen onu niye Avrupalılaştırmıyorsun @Erdem Alsırt? Niye istediğin şeyi alıyorsun da istemediklerini bırakıyorsun. Kendine gel, biz Dünya'da yaşıyoruz ama bir sürü ülke, bir sürü gelenek görenek var. Japonların farklı, Norveç'in, Gana'nın farklı kültürü var. Hepsi aynı olsun o zaman? Hepimiz Dünyalıyız dimi? Sen Türkiye'de yaşıyorsun, Türksün, Türk.

Millet nedir gençler? Hadi buna cevap verin. Hani derslerinizde o kadar iyisiniz ya. Millet nedir? İçerisindeki o maddeler nelerdir? Milleti oluşturan unsurlar nelerdir? Tanımını söylesenize bir bana. Anlayacaksınız milletin tanımını yaptığın zaman. He, gene anlamazsanız ben anlatırım.

Sen Türk gelenek ve göreneklerini sorgularsan, sorgula. Git başka konuda sorgula. Ama bazı insanlar hala bunlara bağlı ve onlar çocuklarına "Avrupalılardan" farklı bir önem veriyor. Böyle bir bireyi izleyip, rol model almasını istemiyor. Haksız diyemezsiniz çünkü o durumda değilsiniz.

Kısa özet : Biraz empati yapın yazmadan önce. Senin güzelce yetiştirdiğin, Dünya'ya, ülkesine, insanlığa bir çok şey katacak çocuğuna, ona özel dersler aldırmış, piyano çaldırdığın hatta belki de bir virtüöz olacak çocuğuna, bir Enes Batur izleyen biri gelip küfür öğretiyor onun aklını başını çalıyor. Hem senin çocuğuna yazık hem de o diğer çocuğa. Çocuk dediğin düşünemez, rol model alır. Havalı gibi gelir, onun gibi olmak ister. O saatten sonra istediğin kadar eğitim ver. Ben daha iyi bilirimcilik başlayacaktır.

Neyse, sen ben değil. Çocuk psikologları daha iyi bilirler. Ceza almasa da (alıp almaması hiç önemli değil bence) en azından bu onun kulağına küpe olur. Bir daha har vurup harman savuramaz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı