Enes Batur'a Bir Darbe Daha

3c61731d58203ab68115743877873ba53120694f.jpeg

Türkiye'nin en yüksek aboneli Youtuber'ları arasında bulunan Enes Batur'a bir darbe geldi. "Enes Batur Hayal Mi Gerçek Mi" filminin ikinci çekimleri iptal edildi. Geçen sene çıkarmış olduğu filmin başarısı azımsanacak kadar değil. 12 haftada 1 milyon 483 bin 848 kişi tarafından izlenmişti. Mart ayında katıldığı bir televizyon programında Hayal Mi Gerçek Mi filminin ikisinin çıkacağını söyleyerek hayranlarına müjdeyi vermişti.

Enes Batur 20 Ekim'de kanalında yayınladığı bir video nedeniyle şu an soruşturma başlatılmış durumda. Bu nedenle filmin çekimleri iptal oldu. Bakalım Enes Batur'un üstünde olan kara bulutlar ne zaman dağılacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Autistic Boy senin gibi suçu olan insanları savunanlar oldukça, bu insanlar daha da çoğalacaktır. Suçun büyüğü küçüğü olmaz. Suç suçtur. Her suç cezalandırılmalıdır. Yoksa giderek büyürler. İnsanlar birkaç dengesiz yüzünden çocuklarının özgürlüklerini kısıtlamak zorunda kalmamalı.

Savunmak gibi bir derdim yok ancak dünya internet standartlarını ne Türkiye'de, ne de dünyanın öbür ucunda değiştiremezsiniz... Çünkü imkansız. Ben de geçmişte internet ortamını disiplinli yapmaya çalıştım, olmadı. Eski internet ortamı daha temizdi ama artık öyle değil.

Hala anlam veremiyorum açıkçası. Gerçekten bu adamı kimler izliyor da milyonlardan bahsediliyor. Yani gerçekten o kadar büyük bir kitle mi bu kanser nesil dediğimiz? Hiçbir vasfı veya kalitesi olmayan videolarla dolu bir kanal ve yayıncı. YouTube çöplüğüne gerçekten çok iyi hizmet ediyor bu konuda hakkını vermeliyim.

Enes Batur'un bazı röportajlarını izlemiştim. Kol el hareketleri ve konuşma tarzı cidden sakat. Yani doğuştan hasta olduğuna inandığım bir insan. Açıkçası suçlu olduğunu düşünmüyorum. Eğer suçlu ise bile en fazla idari para cezasına çarptırılması uygun olacaktır. Eğer hata yaptığını söylerlerse de, aynı hatayı veya suçu işlemeyeceğinden eminim. İnsan o kadar şey olamaz.
YouTube'da çöp olan kanallara sahip tek ülke biz değiliz. Yurtdışı alternatifleri dolu hatta bizden daha iğrenç videolar yapanlar var. Bizzat ben bu duruma şahit oldum. Videoyu çekeni suçlamak yerine önce YouTube kurucularının videoları denetlemesi lazım. Nasıl ki siz bir telif hakları içeren bir videoyu yüklemeye çalıştığınızda, videonuz siteden engellenir, bunun gibi de sistem getirilirse aslında çoğu insanın ne yapması, neyi yapmaması gerektiğini daha iyi kavramış olur.

Mesela en iyi örneği kendimden vermek istiyorum. Geçmişte YouTube'a ilk üye olduğum zamanlarda çok sık telif haklı müzikler yüklerdim ve sonucunda ise kanalım kapatılırdı. Bundan bir ders çıkarmıştım ve bir daha asla telif haklı içerik yüklememeye söz vermiştim.

Enes Batur gibiler için idari para cezası bile onların aynı hatayı işlememesi için yeterli bir ceza bence. Zaten Enes Batur şu an dava edildiğinden korkuyor, ailesine sarılıyordur...

Son düzenleme:
Hala anlam veremiyorum açıkçası. Gerçekten bu adamı kimler izliyor da milyonlardan bahsediliyor. Yani gerçekten o kadar büyük bir kitle mi bu kanser nesil dediğimiz? Hiçbir vasfı veya kalitesi olmayan videolarla dolu bir kanal ve yayıncı. YouTube çöplüğüne gerçekten çok iyi hizmet ediyor bu konuda hakkını vermeliyim.

Aynı fikirdeyim. İçerik olarak, kalite olarak tamamen Çöp dolu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gereksiz bir kişi ve kanal, fakat asıl sorun aile ve verilen eğitimden kaynaklanmaktadır. Enes Batur'un takipçilerinin çoğu küçük yaştaki çocuklardan oluşuyor. Küçük yaştaki çocuklara bilgisayar, tablet veya telefon kullanmasına izin veren ailelerin suçudur.

Alıştığımız bir Türkiye klasiği, yeteneksiz bir insan ve onu yücelten gereksiz bir kitle. Hayatta gereksiz ve içi boş (ve çalıntı) içerik üretmekten başka bir vasfı olmayan bir insan işte... Kameraya kafa atarak, gözlerini şaşı yaparak, amcasına laf atarak ve hayranlarının saflığını kullanarak şu anki konumuna gelmiş birisi. Değersiz bir insan benim gözümde, küçük yaştaki kitleleri aptallaştırıyor. Yakında yeni nesilin %90'ı youtuber olacak buna özenerek.

Alıştığımız bir Türkiye klasiği, yeteneksiz bir insan ve onu yücelten gereksiz bir kitle. Hayatta gereksiz ve içi boş (ve çalıntı) içerik üretmekten başka bir vasfı olmayan bir insan işte... Kameraya kafa atarak, gözlerini şaşı yaparak, amcasına laf atarak ve hayranlarının saflığını kullanarak şu anki konumuna gelmiş birisi. Değersiz bir insan benim gözümde, küçük yaştaki kitleleri aptallaştırıyor. Yakında yeni nesilin %90'ı youtuber olacak buna özenerek.
Youtube Twitch veya başka platformlar gelecekte hiçbir şeye yaramayacak. Bu sektör çöküşe mahkum olur zaten.

Bu çocuk çok terbiyesiz şöhret şanını arttırmak için amcasına olmayan laflar söyledi. Ben o lafların 10 da 1'îni amcama söylesem evin etrafında pompalı tüfek ile kovalar.
Pompalı yanında az kardeşim aşiret kuvvetlerini çağırır. Ve bu arada benim düşüncem sosyal medyada birçok gelişme yaşansa da bizim açımızdan birçok gerilemede katettik. Örnek vermeme gerek yok görüyorsunuz. Ki zaten bu adamı sevenler az çok belli oluyor zaten. Sorun bir de ailede diyebiliriz. Bakıyorum çevremdeki çocuklara birden çocukluk hallerini yitirmişler 2-3 video ya da her neyse boş olan videolarını izledikten sonra huy anlamında da değişiyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı