Epic Games vs Steam

Epic Games önce sepet olayını eklesin sonra Steam'i yakalamaya çalışsın öyle bedava oyun vermekle olmuyor işler. Ya kardeşim oyunları tek tek almak zorunda mıyım ben? 60 TL kupon vermişsin 80 TL üzerinde kullanılabilir diyorsun, 80 TL üzeri oyun sayın 2 elin parmağını geçmiyor ne anladım bu işten? Pazar vs. gibi eksikliklerden bahsetmiyorum bile. Rekabet edebilmeleri için daha çok uzun yolları var.

Epic Games önce sepet olayını eklesin sonra Steam'i yakalamaya çalışsın öyle bedava oyun vermekle olmuyor işler. Ya kardeşim oyunları tek tek almak zorunda mıyım ben? 60 TL kupon vermişsin 80 TL üzerinde kullanılabilir diyorsun, 80 TL üzeri oyun sayın 2 elin parmağını geçmiyor ne anladım bu işten? Pazar vs. gibi eksikliklerden bahsetmiyorum bile. Rekabet edebilmeleri için daha çok uzun yolları var.
Sepet eklense bile büyük ihtimal kupon orda çalışmazdı. Çünkü işlerine gelmez, Bölgeyi Ukrayna yaptığında tüm kütüphaneyi 75-80 TL'ye toplarsın. :D

Steam gerek servisleri gerekse kullandığı arayüz bakımından Epic Games'i ezip geçer. Bazıları ama bedava oyun veriyor diyecekler. Veriyor evet ama bu çok sürmez, Epic Games istediğini alınca bu bedava oyun vermelerin olacağını pek sanmıyorum.
Hem katılmadığım hem katıldığım kısımlar var. Katıldığım kısım Steam'in daha iyi bir platform olduğu, hem de her açıdan ! Katılmadığım kısımsa Epic Games'in bedava oyun vermeyi keseceğini düşünmen. Bence ne kadar kârlı bir şekilde işin içinden çıktıklarını düşünürsen gayet de devam ederler.
Hayır daha Epic'de doğru düzgün çeşitlilik yok. Biliyorum biri kütüphane öbürü mağaza falan filan ama arada hayvan kadar fark olunca insanın diğer tarafa eli gitmiyor. Hem arayüz olarak da Epic sadece mağaza ve kütüphane üzerineyken Steamde zibilyar tane ek özellik var :D
Bir ürün çok taze olduğunda indirim olmayabiliyor, bunu ETS 2'nin "Karadenize Giden Yol" DLC'sinde görmüştüm. Ancak "tarihi eser olduktan sonra"ki derken ne kastediyorsunuz? Daha önce Alien: Isolation adlı oyunda olan -%95 gibi indirimler mi bekliyorsunuz, dev AAA oyunların -%50 indirim yapmaları bile zor olabiliyor. Büyük ihtimal ölü oyunu dev indirime sokmayı Steam değil yapımcılar yapıyor.

Epic Games Store gerçekten çok ciddi indirimler yapıyor. Eğer dediğiniz gibi Steam'e yetişirse indirimlerde yavaş yavaş azalır. Epic Games'in büyük geliri Fortnite ve Unreal Oyun Motoru, olan bu iki gelir kaynağı kaç yıl daha zararına mağazayı işletebilir ki?

Dev oyunları ücretsiz yapmak için sağlam bir para harcanır. Grand Theft Auto V sağlam bir oyun, asıl soru şu: Epic Games ne kadar bu ücretsizlere devam edecek?

İnsanların bunu nasıl dediğini anlamıyorum.

Steam'i İninal gibi bir şirket sanıyorlar, sanki Epic Games Steam'e yaklaşınca Steam herhangi bir hamle yapmayacak. Gerçekten... Steam'in Grand Theft Auto'yu beleş olmadan önce alan müşterilerinin isyanı dışında çok etkilendiğini pek sanmıyorum.

Bu arada, umarım herkes Steam'in ayrıca oyuncular için bir sosyal medya olduğunu bilerek tartışmasını yapıyordur.

Epic Games Store Steam'e yetişebilmek için bedava oyun dağıtmasından kim rahatsız olabilir ki... hatta GabeN bile :D
Kesinlikle katılıyorum bir ton forum geliştirici bölümleri falan var Epic sadece bedava dağıtıyor diye kullanıyorum. He bir de Bannerlord alırken orada daha ucuzudu ondan orada aldım yoksa yine steamden alırdım. O kadar mod kuracağın oyunda dosya taratma özelliği olmaması çok kritik bir sıkıntı :(
Adamların gelir kaynağı Steam hocam, hepsini beleş yapması olasılığı düşük bile değil direk imkansız.
İmkansız olmasının sebebi sadece gelir kaynakları değil, aynı zamanda o kadar firmaya da satış başına para ödemeleri gerektiğine göre bedavaya birkaç on milyar oyun dağıttıktan sonra olacakları düşün. He tabi herkes her oyunu alamaz o kısıtlı sürede (imkansız varsayımımıza göre bir gün diyelim ) ileride yine para kazanmaya devam ederler...
Biraz taciz meme'i ama mesajı çok net veriyor :D
Epic Games düşmanlığını bırakın artık. Steam köklü bir firma. Bu yüzden daha fazla servis sunabiliyor ama Epic daha yenilikçi. Fiyat politikaları Steam'in çok üstünde. Geliştiricilerden yapılan kesintilerde daha iyi teklifleri var Epic Games'in. Önüne gelen Epic Games Store'da yer alamıyor. Sadece kaliteli yapımlar var. Üstelik o söz konduramadığınız Steam daha düne kadar aynı sistem üzerinden yıllarca 0 yenilik ile işlemleri yürütüyordu. Epic Games olmasaydı daha bir 10 yıl daha aynı sistem üzerine giderlerdi. Şimdi rekabet ortamı yaratıldı ki 3-5 şey görmeye başladık Steam tarafından. Bırakın herkes işini yapsın. "Steam vs. Epic Games" konularını bırakın artık. İki düşman değil iki rakip firma bunlar. Exlusiveler ve fiyatlar işin içine eklendiğinde ben şahsım adına Epic Games Store'dan alışveriş yapmayı tercih ediyorum.
Dediklerinin neredeyse hepsi doğru, tek bir nokta hariç. Bu iki firma rakip bile değiller ! Tamamen farklı kulvarların oyuncuları ve yöneticileri de bunu bildikleri için iyice birbirlerinden bağımsız politikalar izliyor, zaten en temelde Steam kütüphaneyken Epic Games mağaza :D

Son düzenleme:
Steam gerek servisleri gerekse kullandığı arayüz bakımından Epic Games'i ezip geçer. Bazıları ama bedava oyun veriyor diyecekler. Veriyor evet ama bu çok sürmez, Epic Games istediğini alınca bu bedava oyun vermelerin olacağını pek sanmıyorum.

Evet dediğin oldu artık nadiren güzel oyun geliyor onun dışı tırt.

Yeni konular

Geri
Yukarı