Erasmusu kazandım ama emin değilim

Ben de Polonya'da bir üniversite kazandım seneye bahar döneminde gideceğim inşallah. Endişenizi anlıyorum ve sizinle paylaşıyorum ama bu hayata 1 kere geliyoruz ve elimize böyle fırsat bir daha kolay kolay gelmez, özellikle Türkiye gibi bir ülkede yaşarken. Konfor alanından uzak yepyeni bir ülke ve ortam tabii ki her insanın normal karşılamayacağı derecede korkutucu ve akıbeti belli değilmiş gibi gözüken bir durum ancak eğer gidişiniz Erasmus sonrasında size maddi anlamda çok büyük bir zorluk çıkartmayacaksa kesinlikle gitmenizi tavsiye ederim, hatta isterim. Zaten kalıcı değil ortalama 6 ay kalacaksınız.

Orada senin gibi bir çok kişi olacak. Yalnız gitmekten korkmamalısın, çevrendekiler de yalnız geleceği için mecbur birbirinizle hızlıca kaynaşacaksınız. Güzel arkadaşlıklar da edineceksin, tecrübeyi zaten saymıyorum. Maddi sıkıntın yoksa korkmanı gerektirecek bir durum da yok.

Ben de Polonya'da bir üniversite kazandım seneye bahar döneminde gideceğim inşallah. Endişenizi anlıyorum ve sizinle paylaşıyorum ama bu hayata 1 kere geliyoruz ve elimize böyle fırsat bir daha kolay kolay gelmez, özellikle Türkiye gibi bir ülkede yaşarken. Konfor alanından uzak yepyeni bir ülke ve ortam tabii ki her insanın normal karşılamayacağı derecede korkutucu ve akıbeti belli değilmiş gibi gözüken bir durum ancak eğer gidişiniz Erasmus sonrasında size maddi anlamda çok büyük bir zorluk çıkartmayacaksa kesinlikle gitmenizi tavsiye ederim, hatta isterim. Zaten kalıcı değil ortalama 6 ay kalacaksınız.

Reis benim arkadas 10. sinifta İtalya'ya gitti erasmusa ama 1 2 hafta kaldi o 6 ay olayi nasıl oluyor aydinlatir misin?

Gidip gitmemek konusunda çok kararsızım. İlk defa böyle bir deneyim gerçekleştireceğim ve tek başıma olacağım yanımda bir arkadaşım yok. İllaki zorluklarla karşılaşacağım. Bunun büyük bir fırsat olduğunun da farkındayım. Sadece ister istemez içimde bir korku oluştu.

Yerinde olsam 1 dakika düşünmeden giderdim. Git başka ülke başka kültür gör medeniyet görürsün orada belki. Türkiye'de hayat yok herkes yurt dışına gitmenin hedefini yaparken sen gitsem mi gitmesem mi diyorsun. Bunu düşünmen hata.

Yeni konular

Geri
Yukarı