Erdoğan: 5 milyon mültecimiz var onlara ev sahipliği yapmaya devam edeceğiz

Sonuçta tr tarihin de en kötü krizler 1994 ve 2001 ekonomik krizleridir. ben inceledim halkta bu derece alım gücü düşmemiş. tl de bu derece uzun soluklu tahribat olmamış.. bu krize rağmen kesinlikle oy verilmemesi gerekiyordu. üstelik yeni oy kullananlar "enflasyon" nedir bilmiyorlar. akp nasıl manipulasyon yapıyosa helal olsun vallahi tek takdir ettiğim yönleri bu.. arkadaş sen 2022-2023 yıllarında insanları nasıl manipule edersin din vs yada başka şekilde ama yaptılar helal olsun.
Zaten AKP'nin oyları ciddi oranda düştü, seçimi kaybettiler sayılır; muhalefet iyi bir aday çıkarsaydı CB seçimini kaybederdi AKP.

İyiler demedim zaten ama Naziler kazansaydı şuan türkiyenin bağımsız bir devlet olması çoook zordu.
1. Dünya savaşında müttefikler kazandı ama bağımsız bir ülke olmamız engellenemedi, Almanya mı engelleyecekti. Eğer Almanya kazanmış olsaydı 10-20 sene içinde Hitler ölecek, SS kendi içinde gruplaşacak ve ülkenin farklı yerlerinde kendi otoritesini sağlamak adına Reich ile zıtlaşacak, generalleri arasında taht mücadelesi başlayacak ve ordusu çeşitli isyanları bastıramaz hale gelecek; bunu fırsat bilen Japonya ve İtalya, Almanya'nın sonunu getirecek ve Almanya tarihe karışacaktı.

1. Dünya savaşında müttefikler kazandı ama bağımsız bir ülke olmamız engellenemedi, Almanya mı engelleyecekti. Eğer Almanya kazanmış olsaydı 10-20 sene içinde Hitler ölecek, generalleri arasında taht mücadelesi başlayacak ve ordusu çeşitli isyanları bastıramaz hale gelecek; bunu fırsat bilen Japonya ve İtalya, Almanya'nın sonunu getirecek ve Almanya tarihe karışacaktı.
Atatürk gibi bir askeri deha bir daha gelmeyeceği için Almanya biz ters düz ederdi, kimsede tutamazdı. Atatürkü sevmem ama askeri deha olduğuna karşı çıkamam. Ayrıca Adolf Hitlerin yerine kimseyi koymadan gideceğini sanmam.

Atatürk gibi bir askeri deha bir daha gelmeyeceği için Almanya biz ters düz ederdi, kimsede tutamazdı. Atatürkü sevmem ama askeri deha olduğuna karşı çıkamam. Ayrıca Adolf Hitlerin yerine kimseyi koymadan gideceğini sanmam.
Kurtuluş savaşı sadece Atatürk'ün eseri değildir ve adını bildiğimiz/bilmediğimiz sayısız subay sayesinde başarılı olmuştur. Atatürk gibi birinin gelemeyeceği ise son derece yanlış bir önermedir çünkü buhranları bitiren tesadüf sonucu kişilikler değil buhranların doğurduğu kimselerdir. Atatürk ise Osmanlı'nın buhranlı yıllarının etki/tepkisi sonucu doğan İttihat ve Terakki anlayışından çıkmış bir kimsedir.
Adolf Hitler ise yerine birisini bırakarak ölmüştür ama ölmeden yerine bıraktığı kişinin vatan haini olduğunu iddia ederek ölmüştür. NAZİ Almanyanın en parlak zamanında bile ordunun, SS'in ve iktidarın ileri gelenleri arasında sonraki Führer'in kim olacağı konusunda ayrılıklar mevcuttu. Şunu unutmayın ki tek adam rejimleri, rejimin kurucusu gücünü yitirdiği anda dağılır.

Kurtuluş savaşı sadece Atatürk'ün eseri değildir ve adını bildiğimiz/bilmediğimiz sayısız subay sayesinde başarılı olmuştur. Atatürk gibi birinin gelemeyeceği ise son derece yanlış bir önermedir çünkü buhranları bitiren tesadüf sonucu kişilikler değil buhranların doğurduğu kimselerdir.
Adolf Hitler ise yerine birisini bırakarak ölmüştür ama ölmeden yerine bıraktığı kişinin vatan haini olduğunu iddia ederek ölmüştür. NAZİ Almanyanın en parlak zamanında bile ordunun, SS'in ve iktidarın ileri gelenleri arasında sonraki Führer'in kim olacağı konusunda ayrılıklar mevcuttu. Şunu unutmayın ki tek adam rejimleri, rejimin kurucusu gücünü yitirdiği anda dağılır.
Adolfun çocuğu yokmudur kardeş, en kötü savaş bittikten sonra olur. Ayrıca biliyorum kurtuluş savaşında geçen önemli isimleri. Ama sorun şurda, Atatürk olmadan onlar sadece padişaha bağlıydılar. Atatürkün yaptığı bir iç savaştı. Onun dışında şunu diyerek bitiriyim konuşmamı; Baştaki sorunlu değil enflasyon bize bağlı.

Enflasyonun artması, genellikle talep ve maliyet faktörlerinin birleşimiyle ortaya çıkar. Talep artışı, tüketici harcamalarının ve yatırımların artmasıyla fiyatları yükseltebilir. Aynı zamanda maliyet artışları, üretim maliyetlerinin yükselmesi veya emtia fiyatlarının artmasıyla da enflasyonu tetikleyebilir. İnternetten alınmıştır.

Zaten AKP'nin oyları ciddi oranda düştü, seçimi kaybettiler sayılır; muhalefet iyi bir aday çıkarsaydı CB seçimini kaybederdi AKP.
AKP'ye oy verenlerin büyük bir kısmı yeni gelecek kişilerin eskisini aratacağını bildiği için verdi. Muhalefet kanadında olduğu sürece tek derdi muhalefette kalıp sefa sürmek, zihniyetini sahil şeridine hapsedip Anadolu'ya cahil köylü koyunlar olarak bakan, partide ne kadar Atatürkçü varsa ihraç eden, ne kadar Türk düşmanı varsa ne kadar devlet düşmanı varsa hepsi ile ya aynı safta duran ya da sempati besleyen çakma muhalefete tabii ki de oy vermeyecekti halk. Muhalefete giden oyun büyük bir kısmı nasıl ki artık bu düzenden bıkan insanların başka seçenek görmedikleri için vermesinden geldiyse iktidara giden oyun büyük bir kısmı da muhalefeti mevcut iktidardan daha tehlikeli gören ve bu sebeple istemeyerek de olsa oy veren insanlardan gelmiştir.
%20 dogmatik bir şekilde mevcut iktidara bağlı, kemikleşmiş bir zihniyet, iktidarın yanlışlarını göremeyen zihniyet diğer %20 ise, muhalefet partisinin de en az iktidarın kemikleşmiş kitlesi gibi muhalefetin yanlışlarını görmeyen, sözde Atatürkçü, elitist takılan, ülkenin gerçeklerine sırtını dönerek hayal dünyasında yaşayan kitle. Etti %40. Kalan %60'ın büyük bir çoğunluğunu ortalama olarak aynı sosyal tabakada olan, hiçbir partinin bayrağını sallamayan, fanatiklik yapmayan kitle oluşturuyor. İşte bu %60'ın bir kısmı "Bunlar gitse yerine gelecek adam daha riskli, atın başını ağrıtan bilmediği arpadır." diyen kesim. Bir kısmı da "Bunlar gitsin yeter ki yerine gelen daha kötü olacak değil ya" diyen kesim. İşte demek ki ilk kesim daha ağır bastı ki seçimi bunlar kazandı. Bu arada %60'ın içinde mülteci oyları da var, devletin terör ile mücadelesinden rahatsız olup yeni gelen kişilerin onlara daha ılımlı davranmasını umarak oy veren terör sempatizanları da var, tuhaf tuhaf tarikatçılar var, sendikalar var... Durum bundan ibaret.

%52'lik kısmın çoğu mültecileri istemiyor zaten. Erdoğan kılıçdaroğlu'ndan daha başarılı bir lider olduğu için bu kadar oy aldı. Muhalefet düzgün bir aday çıkarsaydı bu seçimi kazanırdı. Ayrıca Erdoğan mültecileri göndereceğiz diyordu şimdi neden böyle dedi hiç anlamıyorum.

Loser kılıçdaroğlu'na mı verseydi oyunu? 🤣 Erdoğan ondan çok daha iyi bir lider.

Birader ne konuşuyorsun. Kemal yerine Ekrem yada Mansur aday olsaydı yada Muharrem çekilmeseydi ikinci tura Sinan veya Muharrem kalsaydı, ya da Fatih Sultan Mehmet mezarından çıkıp da aday olsaydı siz yine Recep derdiniz. Siz bu kardeşinize yetkiyi verin enflasyonla faizle dolarla nasıl uğraşılır görün diyordu senin liderin hangisiyle uğraşabildi? Seçim sürecinde söylediği vaatlerin hangisini gerçekleştirdi? Yıllardır 2023 hedefleri diye dolanıyodunuz ortalıkta hangi hedefine ulaştı? Boş yapıyosun birader yapma.

Birader ne konuşuyorsun. Kemal yerine Ekrem yada Mansur aday olsaydı yada Muharrem çekilmeseydi ikinci tura Sinan veya Muharrem kalsaydı, ya da Fatih Sultan Mehmet mezarından çıkıp da aday olsaydı siz yine Recep derdiniz. Siz bu kardeşinize yetkiyi verin enflasyonla faizle dolarla nasıl uğraşılır görün diyordu senin liderin hangisiyle uğraşabildi? Seçim sürecinde söylediği vaatlerin hangisini gerçekleştirdi? Yıllardır 2023 hedefleri diye dolanıyodunuz ortalıkta hangi hedefine ulaştı? Boş yapıyosun birader yapma.
Birader İmamoğlu veya Yavaş aday olsaydı bu seçimi kazanırdı.

Geçmiş irdelendiğin de gelecek hiç bir partinin de diğerlerinden çok farklı olmayacağı düşünülebilir ki bende öyle düşündüm.. yapılacak tek şey " 9.5 şiddetinde deprem yaratmaktı" peki bu ne? ideal olanı "hiç kimsenin oy kullanmaması" yani %1 seviyesinde bile hiç kimse oy kullanmayacaktı. fakat bu %10 hatta %20 olsa bile bu 9.5 şiddetinde deprem gerçekleşirdi. ben kendi adıma bunu yaptım. böyle birşey vatandaşın yapmayacağına kesin olarak emindim. anlamsızdı ama kendi adıma yaptım. türk halkının "ben burdayım" demesi artık gelinen noktada ancak bu olabilirdi. ve gelecek yönetim eğer ben belli çıkar gruplarını, zenginleri, holdingleri, yandaşları düşünmeye devam edersem "halk beni katledecek" şeklinde korku ile karışık bunu düşünecek duruma gelmeliydi. bu olmadı ve olması da zaten mümkün değildi..

başka bişey arkadaş trajik şekilde (komik değil) enflasyonun sorumlusunun vatandaş olduğunu söylemiş.. ben iktisat mezunuyum fazla yorum yapmam ekonomi hakkında (yapmak istemem) ama cahilliğin bu derece olmasına gerçekten üzülüyorum. bana göre iyi yanı (internetten alıntı) notunu düşmesi ama birçok insana göre bu "internetten alıntı" gerçek bir bilgi olarak algılanır. zaten arkadaşın bu notu düşmesinin nedeni ben değil bilim insanı böyle söylüyor demesi. ben gerçekten üzülüyorum bu tür cahilliğe

Sadece İstanbul'da 5 milyon tane yok mu? Ben öyle biliyorum.

Kim bunlar derken? %52 ile seçildi adam ben oy veremedim sülalemin yarısı da verdi ve bugün yine seçim olursa tayyipe verirdim ki halkta böyle düşünüyor çünkü hala halk partisine güven yok.

Profilde Trabzonspor logosunu görünce şaşırmadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı