Ergenliğe girecek olan kız kardeşime nasıl davranmalıyım?

Ne yapacaksın? Aynı şekilde davracaksın, görüşlerine, düşüncelerine, arkadaşlıklarına saygı duyacaksın. Kız ya da erkek fark etmez bireyin özgürlüğü söz konusu. 18 yaşından önce yapmasının kendisine psikolojik ve fizyolojik olarak zarar vereceği şeylerden uzak dursun yeter. Bu yalnızca kızlar için değil herkes için geçerlidir.

Hocam sizce ne yapabilirim? Bu yaşlarda kötü davranıldığı zaman ileride sorunlar oluyor. Bu yaşlarında ona iyi davranayım ki ileride hayatı iyi olsun. Çoğu sitelerde kızların daha duygusal ve asi oldukları yazıyor ondan dolayı değişiklik gösterebilir diye düşündüm.

Normal davran. Saygılı ve anlayışlı yaklaş her konuya.

Öyle yapmaya çalışıyorum hocam ama bazen nazı hiç çekilmiyor :)

Yaratıcıya küfür ettiğinizden kimsenin bir taraflarından bir şey eksilmiyor. Ama sizin tavsiyenize uyarsa eğer arkadaş küçük bir kızın hayatı kararacak. Keşke azıcık ne yaptığınızı sorgulasanız.
Oha? Adam boş bırakıp salma demiş. Disiplinden kastı o muhtemelen. Ergenken boş kaldıysan büyüyünce çok üzülürsün emin ol ;)

Hocam sizce ne yapabilirim? Bu yaşlarda kötü davranıldığı zaman ileride sorunlar oluyor. Bu yaşlarında ona iyi davranayım ki ileride hayatı iyi olsun. Çoğu sitelerde kızların daha duygusal ve asi oldukları yazıyor ondan dolayı değişiklik gösterebilir diye düşündüm.
Sevgi ve anlayış ile yaklaşmaktan başka bir şey yapmayın. Sevgi dolu olun yeter.

Oha? Adam boş bırakıp salma demiş. Disiplinden kastı o muhtemelen. Ergenken boş kaldıysan büyüyünce çok üzülürsün emin ol ;)
Diğer mesajlarını okursanız hiç de boş bırakma demiş gibi durmuyor. Her şeyi kısıtlayıp eğitin manasında demiş. Tek ben değil herkes böyle anladı. Ayrıca ben de boş bırakın demiyorum sadece kısıtlamayın gözetim altında tutun diyorum. Kısıtlayınca ne kısıtlarsan onu yapma isteği şiddetleniyor ve illa ki bir yolunu bulup yapıyorsun. Kendimden biliyorum.

Merhaba. Benim için önemli bir konu. Kız kardeşim 12 yaşında ve yavaş yavaş ergenliğe adım atıyor. Az çok biliyorum neler olacağını fakat huyunun nasıl olacağını pek bilmiyorum. Huyu nasıl olacak ve ona nasıl davranmalıyım?
Merhaba. Buraya kadarki tüm mesajları okudum, kimse yazmazmadığı için yazayım dedim: Her durumda yanında olduğunuzu, ona destek olacağınızı bilse iyi olur. Arkasında ailesinin olduğunu bilir, hissederse; hem bu gün hem de gelecekte daha iyi olur onun için.
İnsanın başına bazen tek başına düzeltemeyeceği şeyler gelebilir veya bazen büyük hatalar yapabilir, bunu gizlemeye veya kendi başına düzeltmeye çalışırken daha da derine batabilir. Bunun yerine güvendiği birisine söylemesi çok daha iyi ve kolay olur, hem onun hem de sizin için…

Son düzenleme:
Normal bir insan gibi davran, özel bir duruma gerek yok. Bu arada yorumdaki mesajları okuyunca ablama sarılmaya gittim. Böyle abiler olacağına hiç olmasın daha iyi.

Merhaba. Buraya kadarki tüm mesajları okudum, kimse yazmazmadığı için yazayım dedim: Her durumda yanında olduğunuzu, ona destek olacağınızı bilse iyi olur. Arkasında ailesinin olduğunu bilir, hissederse; hem bugün hem de gelecekte daha iyi olur onun için.
İnsanın başına bazen tek başına düzeltemeyeceği şeyler gelebilir veya bazen büyük hatalar yapabilir, bunu gizlemeye veya kendi başına düzeltmeye çalışırken daha da derine batabilir. Bunun yerine güvendiği birisine söylemesi çok daha iyi ve kolay olur, hem onun hem de sizin için…

Anladım hocam teşekkür ederim. Ona söylüyorum her zaman arkandayım diye of pofluyor😅

Yeni konular

Geri
Yukarı