Erkekler neden saçını kestirir?

Erkek çocuklarına küçükken silah sevdirirler. Kız çocuklarına da bebek verirler. Erkeklerin savaşmasını, kadınlarında anne olmasını istiyorlar sadece.

Erkek atalarımız ağır işler yapmakla yükümlü oldukları için saçlarından rahatsız olmamak, bitlenmemek, terlememek ve zarar görmemek için saçlarını kesmiş olabilir. Bu alışkanlığın günümüze kadar gelmesi normal, çünkü şu anda bile pek çok erkek askerlik gibi ağır işleri yapmakla yükümlü.
Buna katılıyorum bazen öyle şeyler yapıyorum ki önümü göremezsem olmuyor ve genelde kızlar değil de erkekler yapar bu işleri.

Bana kalırsa bakımdan kaynaklı. Ben de uzun saçlı birisiyim ve saçlarıma düzenli olarak bakıyorum. Uzun saçlı olup bakmayan birçok erkek gördüm bu güne kadar. Kadınlar, kişisel bakımlarını erkeklere göre daha fazla yapıyorlar. Saçları uzun erkekler bakım yapmaya eriniyorlar, öyle olunca saç saçlıktan çıkıyor. Bu yüzden uzun saçlı erkek sayısı oldukça az oluyor, uzun saçlı erkekler de bakımlarına özen gösteriyorlar.

Askeriye gibi yerlerde her gün o saça bakmayacağın için en kısa hali tercih ediliyor.

Okulda saça karışmıyorlar ki. Yani benim dönemimde yoktu. Şimdi var ise bilemem. Bunun dışında asker de zorunludur. Her ülkede böyle diğer yerlerde uzun saça yasak getirilmesine ben de karşıyım. Saçmalıktan başka bir şey değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
-Baskılardan dolayı olabilir ne de olsa ilk insanlar kestirmiyordu ya da eski zamanlarda (kadın erkeklerin eşit olmadığı zamanlarda) birbirlerine benzemesinler erkekler (görece) daha bakımlı dursun diye olabilir.

Okul da saça karışmıyorlar ki. Yani benim dönemim de yoktu. Şimdi var ise bilemem.

-Ortaokulda çok çekmiştim bu konudan dolayı lisede rahatladım ancak milli eğitim bakanlığı'nın 2007 yönetmeliğinde (hala geçerlidir) duruyor.

Şimdi var ise bilemem.

-Bazı okullarda var.

Saçmalıktan başka bir şey değil.

-Çok haklısınız.

Son düzenleme:
Erkek atalarımız ağır işler yapmakla yükümlü oldukları için saçlarından rahatsız olmamak, bitlenmemek, terlememek ve zarar görmemek için saçlarını kesmiş olabilir. Bu alışkanlığın günümüze kadar gelmesi normal, çünkü şu anda bile pek çok erkek askerlik gibi ağır işleri yapmakla yükümlü.
Eski Türklerde saç uzatmak çok yaygındı.

Yeni konular

Geri
Yukarı