Ertelemekten kurtulmak

Yok ya zannetmem.
Hocam bence odanıza gelirse yüz ifadelerine falan bir dikkat edin. Şüphelenirseniz de sen bana aşık mısın niye öyle bakıyorsun vb. falan derseniz utanır. O utanç ile bir daha da odanıza falan da gelmez zaten. Ailesine de utandığı için söyleyemez. 😄

Çok güzel. Bunu kendi yararınıza kullanabilirsiniz, ben öyle yapıyorum. Örnek vermek gerekirse ben diyet yapıyorum ve canım çok fazla abur cubur çekiyor, BİM'in önünden geçerken bin defa düşünüyorum ama ben de çok üşengeç biri olduğum için 20 metre uzaklaşıyorum ve tekrar BİM'e gitmeye üşeniyorum. Siz de böyle yapabilirsiniz örneğin alın kitabı defteri, parkta ders çalışın.
Bu yöntem sayesinde artık abur cubur yiyince midem bulanıyor.

Her gun yapmaktan nefret ettigin bir seyi 10 dakikaligina da olsa yapmaya kendini zorlarsan, aliskanlik haline getirebilirsen, bir sure sonra bu hissiyattan kurtulabilirsin.

Eline kağıt kalemi al listeni yap, sonra görevlere puan ver tavsiye altta:

Ders:150 Puan

Oda ve yatak toplama: 100 puan

Masanı temizleme:250 Puan

vb...

Üşenmene gerek yok kağıda yaz sonra duvarına as sabah gözüne çarpacak illaki okuyacaksın sonra devamı gelir :).
Puan olayı iyi fikir. Deneyeceğim. Fakat kağıt kalem yerine not defterine yazmayı düşünüyorum bazı açıklamak istemediğim sebeplerden dolayı.

Çok güzel. Bunu kendi yararınıza kullanabilirsiniz, ben öyle yapıyorum. Örnek vermek gerekirse ben diyet yapıyorum ve canım çok fazla abur cubur çekiyor, BİM'in önünden geçerken bin defa düşünüyorum ama ben de çok üşengeç biri olduğum için 20 metre uzaklaşıyorum ve tekrar BİM'e gitmeye üşeniyorum. Siz de böyle yapabilirsiniz örneğin alın kitabı defteri, parkta ders çalışın.
Bu yöntem sayesinde artık abur cubur yiyince midem bulanıyor.
Mantıklı. Parkta ders çalışmak güzel fakat hem sokağa çıkma yasağı var hem de havalar soğudu. Hadi diyelim çıktı bu sefer dışarı çıkan diğer arkadaşlarımda benle bol bol dalga geçer.
Her gun yapmaktan nefret ettigin bir seyi 10 dakikaligina da olsa yapmaya kendini zorlarsan, aliskanlik haline getirebilirsen, bir sure sonra bu hissiyattan kurtulabilirsin.
Umarım yapabilirim.

Hepinize teşekkürler bu arada.

Zinciri kırma olayını hatırlattınız teşekkürler yapacağım onu.

Zinciri kırma olayının iyi olduğu kadar çok kötü bir tarafı da var. İnsanlık hali belirlediğiniz hedefi o gün herhangi bir sebepten dolayı gerçekleştiremediğinizde önünüze 2 yol çıkıyor. Birincisi ya bir kereden bir şey olmaz zincir kırılmasın diyerek attığınız çarpı bu durum insanın kendine ve yoğunlaştığı olaya saygısını yitirip yakın zamanda tamamen bırakmasına yol açıyor. İkincisi ise dürüst olup hedefin yerine getirilmediği günü boş bırakarak zinciri kırıp kaldığın yerden devam etmek bu durum ise yine hedefe olan inanca ve motivasyona zarar veriyor kısa bir sürenin ardından aynı ilk senaryodaki gibi hedeften uzaklaşılıyor.

Yapım ve huyum gereği bende sürekli erteleme depresyonlarına giriyorum. Bu durum bazen öyle bir hal alıyor ki kendimden tiksinecek kadar tembelleşiyorum benim kullandığın yöntem ise basit. Ertlemeye kalkıştığım işi tam o anda birden yerimden kalkıp 1-2 dakikalıkta olsa yapmaya çalışmak ve göz gezdirmek. Sürekli bu tekrarlandığında insan bir süre sonra bir işi yapması gerektiğinde hemen yerinden kalkıp işini yapıyor.

E tabii ki bu yöntem de bir iksir değil ve iksir muhtemelen hiçbir zaman da olmayacak. Tembellikler ara ara tekrarlayacak ama mevzu en kısa sürede kurtulmak ise bahsettiğim şekilde kendinizi bir deneyin derim.

Ders çalışmama isteğin tam olarak neden, yani konu, çok hafif olsa da, yapamıyor musun?
Dalgınlık veya dikkatsizlikten yapamıyorsanız bu çok ertelemeyi sağlıyor, çünkü ben olmayınca, sıkılınca salıyorum, her gün azar azar yapın. Daha çok okuyarak çalışın, her gün az okuyun ki usanmayın 1. günden.

Barış Özcan izliyordum fakat bir süre videoları ilgimi çekmedi nedense. Sonra izlemeyince Youtube algoritması tamamen sildi göstermedi yeni videoları.

Zinciri Kırma olayını hatırlattınız teşekkürler yapacağım onu. Fakat bir süre sonra beynim "amaaan ne olacak sana faydası ne?" diyor.

Kapı kilitlemeyi ben çoktan düşündüm. Fakat bu sefer odaya birisi girmek istediğinde yanlış anlaşılacak diye korkuyorum. Niye kitledin dedikleri zaman ne diyeceğim? Son zamanlarda tabi muhtemelen bir şeyler oldu artık kapıyı çalıyor. İzin vermedim odaya girmek istediğinde fakat ben gireyim hemen yanıma sokuluyor.

Komşu konuşsun fakat her türlü rahatsız oluyorum. Daha bu gün o kız bana soru sormak istedi "gidip ne soracaksın? Ders mi soracaksın ona?" tarzı laf etti.

Nice mesajlara.

Etkisi olacağını sanmam çünkü ben kendi tabirim ile "tüple çalışıyorum." o video muhtemelen beni gazlayacak fakat sonra yine boşlayacağım.

Ben de öyle yapacağım. Sıkı çalışacağım derslerimi iyi tutacağım her türlü kazanacağım fakat sorun şu, ders çalışamıyorum.

Teşekkürler çok güzel yazmışsınız. Emirhan ismini severim bu arada güzel isimdir. Sizin taktiği deneyeyim.

Bu arada bir ara Hikmet Anıl Öztekin adlı Youtube kanalına denk gelmiştim ve işe yaramak üzereydi. Fakat onun tavsiyelerini not edip okudum defter birdenbire yok oldu ve ben de saldım. O defter kaybolmasaydı ve ben kendimi bırakmasaydım şu an belki bu konuyu açmıyordum... Tekrar bakayım o videolara. Not tutmak güzel bir şey sürekli not tutayım tekrar ben. Maymun iştahlı olmak hiç güzel değil.
Teşekkür ederim :). Motivasyonunuzu yüksek tuttuğunuz sürece her şey mümkün, yeter ki sizi olumsuz etkileyecek, motivasyonunuzu düşürecek şeyler yapmayın. Umarım istediğiniz gibi biri olursunuz hayatınız boyunca.

Acımasız olursam yine beni susturuyorlar. Her türlü haksız duruma düşürebiliyorlar beni. O yüzden hiç uğraşmak istemiyorum. En iyisi ders çalışayım zaten her şey otomatik düzelecek. Nasıl ders çalışabilirim onu çözmem gerek. Bir türlü istek gelmiyor.
Hocam istek gelmiyorsa bunun tek bir çözümü var, başlamak. İsteksiz olarak başlayın eninde sonunda zevk alacaksınız yaptığınız şeyden. Zorlamadan olmaz.

Kendimi bildim bileli ders çalışmaya isteğim yok ve okul açıkken bu erteleme durumu fazla sıkıntı olmuyordu fakat karantina boyunca çok zamanım oldu ve çoğu zaman boşa gitti. Hiçbir şekilde isteğim yoktu, hala yok. Ama o attığım videodaki bir cümle bana mantıklı geldi. 'Başla, başlarsan gider o' diyor video sahibi. Hakikaten başladığım zaman başlarken isteksiz olsam bile bir yerden sonra zevk alıyorsun çünkü yapman gereken şeyi ertelememişsin :)

Parkta çalışmak basit bir örneği sadece, takınacağınız en son şey diğer insanlar olsun.
Tamam hocam. Teşekkürler.
Hocam istek gelmiyorsa bunun tek bir çözümü var, başlamak. İsteksiz olarak başlayın eninde sonunda zevk alacaksınız yaptığınız şeyden. Zorlamadan olmaz.

Kendimi bildim bileli ders çalışmaya isteğim yok ve okul açıkken bu erteleme durumu fazla sıkıntı olmuyordu fakat karantina boyunca çok zamanım oldu ve çoğu zaman boşa gitti. Hiçbir şekilde isteğim yoktu, hala yok. Ama o attığım videodaki bir cümle bana mantıklı geldi. 'Başla, başlarsan gider o' diyor video sahibi. Hakikaten başladığım zaman başlarken isteksiz olsam bile bir yerden sonra zevk alıyorsun çünkü yapman gereken şeyi ertelememişsin :)
Şansımı deneyeceğim. Başlamak istiyorum ama hep bahane buluyorum isteksiz oluyorum. Bu sefer yapacağım umarım.

Zinciri kırma olayının iyi olduğu kadar çok kötü bir tarafı da var. İnsanlık hali belirlediğiniz hedefi o gün herhangi bir sebepten dolayı gerçekleştiremediğinizde önünüze 2 yol çıkıyor. Birincisi ya bir kereden bir şey olmaz zincir kırılmasın diyerek attığınız çarpı bu durum insanın kendine ve yoğunlaştığı olaya saygısını yitirip yakın zamanda tamamen bırakmasına yol açıyor. İkincisi ise dürüst olup hedefin yerine getirilmediği günü boş bırakarak zinciri kırıp kaldığın yerden devam etmek bu durum ise yine hedefe olan inanca ve motivasyona zarar veriyor kısa bir sürenin ardından aynı ilk senaryodaki gibi hedeften uzaklaşılıyor.

Yapım ve huyum gereği bende sürekli erteleme depresyonlarına giriyorum. Bu durum bazen öyle bir hal alıyor ki kendimden tiksinecek kadar tembelleşiyorum benim kullandığın yöntem ise basit. Ertlemeye kalkıştığım işi tam o anda birden yerimden kalkıp 1-2 dakikalıkta olsa yapmaya çalışmak ve göz gezdirmek. Sürekli bu tekrarlandığında insan bir süre sonra bir işi yapması gerektiğinde hemen yerinden kalkıp işini yapıyor.

E tabii ki bu yöntem de bir iksir değil ve iksir muhtemelen hiçbir zaman da olmayacak. Tembellikler ara ara tekrarlayacak ama mevzu en kısa sürede kurtulmak ise bahsettiğim şekilde kendinizi bir deneyin derim.
Eskiden yapmıştım dediğiniz şeyler aynen tekrarladı. Bir gün yapmadığımda aman ne olacak diyip artı attım sonra öyle öyle gitti en son kağıdın yüzüne bile bakmadın gözümün önünde asılı olmasına rağmen. Yine de 365 gün içerisinde özellikle bu karantinada boş vakit bulunur bence.

Ders çalışmama isteğin tam olarak neden, yani konu, çok hafif olsa da, yapamıyor musun?
Dalgınlık veya dikkatsizlikten yapamıyorsanız bu çok ertelemeyi sağlıyor, çünkü ben olmayınca, sıkılınca salıyorum, her gün azar azar yapın. Daha çok okuyarak çalışın, her gün az okuyun ki usanmayın 1. günden.
Bahane buluyorum ve istek gelmiyor. Başka şeylere dalıyorum sonra vazgeçiyorum.

Geri
Yukarı