Ertesi gün hapı ne sıklıkla kullanılabilir?

@turkolodiyo Benim de bir kere kondom yırtılması başıma geldi. O zaman kullanmıştık. Kısa zaman önce oldu diye düşündüm tekrar olursa kullanabilir miyiz diye. Mümkün olduğunda kaçmak gerek demek ki…

Dostum umarım uzun vadede soruna yol açmaz. Biraz fazla gibi geldi.

Biyoloji hocam anlatmıştı, Cerrahpaşa’da staj yaparken günde 15-20 tane HIV+ çıkıyormuş. Çoğu da Antalya’da vs. yabancı uyruklu insanlardan kapmış. İlginç.
@LOTR Manyağı Katılıyorum bu arada. Yarım saatlik zevk için bunca şeyi riske atmaya değmez.
evet evet hani biz erkekler sadece hamilelik konusundan dolayı kafaya takıyoruz ama bu ilaç bence son çare alınması gereken bir şey ciddi manada fiziksel mental ve hormonal olarak bütün dengelerle oynuyor vücudun.

Türkiye'de Eskort harici ilişkiye girip hastalık kapan kaç insan var? Hepsi O kondom markalarının oyunları. İnsanları korkutup almaya zorlaması. Amerika-Afrika olsa anlarım da Türkiye'de çok zor hastalık kapman.
Kadın doğum kliniğinde 1-2 ay, aile hekimliğinde de 1 ay çalışmış bir tıp öğrencisi olarak bile söyleyebilirim ki gayet fazla. Yine de tek gecelik ilişki, toplumun çoğunluğunda pek yaygın olmadığı için o kadar da sık değil. Tanımadığınız biriyle birlikte olurken, ister eskort ister bardan/partiden tanıştığınız birisi, mutlaka kondom kullanılmalı. Tanıdığınız, düzenli ilişkide olduğunuz, farklı doğum kontrol yöntemleri kullandığınız biri için farklı tabii ki.

Doktor kontrolünde doğum kontrol hapı, rahim içi araç, deri altı implantlar gibi daha etkili yöntemler tercih edilmeli. Ertesi gün hapına bu kadar güvenmeyin. Bu kadar sık da kullanılmamalı. Doğum kontrol hapları da çok hoş değil, çok ciddi hormonal etkileri var.

@holywitcherofrivia Hocam bu arada oral sex ile AIDS bulaşabiliyor mu? Cidden merak ettiğim bir husus da.
Oral seks ile HIV bulaş riski, diğer ilişki çeşitlerine göre çok düşük, ancak imkansız değil. Biraz ihtimalleri zorlamak gerekiyor.

Tükürük içerisinde HİV’i inaktive eden moleküller var. Dolayısıyla HIV+ birinin tükürüğünden HIV bulaşması hiç kolay değil. Özellikle öpüşmek bu sebeple oldukça güvenli. İstisnası ağızda kanayan yaralar olması.

HIV’in asıl bulunduğu ve bulaştığı sıvılar kan ve cinsel sıvılar. Sanırım oral seks içerisinde en yüksek risk, HIV- birisinin, HIV+ bir erkeğe oral seks yaparak ağız içine ejakülasyon yapılması. HIV+ bireyin hem ejakülasyon öncesi salgıladığı sıvılarda hem de asıl ejakülasyon materyalinde HIV bulunacağı için bol miktarda virüsle karşılaşmış olursunuz, ama burada bile ne kadar büyük bir risk var açıkçası bilemiyorum, yeterli uzmanlığa sahip değilim, ama bu risk bile diğer ilişkilere kıyasla oldukça düşük olarak geçiyor. Kadınlara oral seks yaparken bu kadar fazla virüs yüküyle genellikle karşılaşmıyorsunuz.

Ama mesela HIV+ birisi size oral seks yapıyorsa bu şekilde bulaşma riski oldukça düşük. aynı şekilde öpüşmenin riski de çok düşük. İkisi için de “teorik olarak mümkün” diyen kaynaklar var. 0’a yakın ama imkansız diyemiyoruz gibi bir durum var.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı