ESET hangi sürüm kullanılmalı?

289120

Hectopat
Makaleler
2
1 ay falan Kaspersky Total Security Premium test ettim Premium özellikleri hoşuma gitti.

1656200768984.png

1656200787757.png

Uygulama denetimi bilgisayarda anlık olarak çalışan uygulamaların güvenilirliğini ve popülerliğini gösteriyor. Ve ek olarak başlangıçta olan uygulamaları da gösteriyor.
Bir de güvenlik duvarı da güzel çalışıyor.
Bu üç özellikten gerçekten çok memnunum.
Peki ESET'te bunlar mevcut mudur?
Hangi ESET ürünü kullanılmalı?
ESET NOD32 ve ESET Smart Security arasında ki farkları nedir?
@Dutchman

Son düzenleme:
NOD32, Web koruması yok sadece AV motoru mevcut. Antispam, Botnet koruması gibi gelişmiş ve hayati öneme sahip özellikler bulunmuyor.

IS, Web koruması dahil tüm koruma özelliklerini içeriyor. Secure Data, Password Manager gibi ek özellikler bulunmuyor. ESET de olsa şifrelerin bir uygulamada tutulması taraftarı olmadığım için Password Manager halihazırda önermiyorum.

Smart Security, tüm saydıklarımın yanında ekstra bir koruma katmanı ekliyor. KSC gibi çalışan ve kullanımınıza adapte olan, yeni tehditlere sezgisel olarak en hızlı yanıt vermesini sağlayan LiveGuard katmanını ekliyor. Smart Security bu özelliği sebebiyle IS'e göre bir tık daha ağır çalışıyor fakat LiveGuard oldukça iyi performans gösteriyor.

Uygulama denetimi özellikleri ve botnet korumaları IS'de mevcut. Kaspersky'daki özelliklere sahip.

eset1.png

eset2.png

LiveGrid, KSN'in ESET tarafındaki alternatifi.

NOD32, web koruması yok sadece av motoru mevcut. Antispam, botnet koruması gibi gelişmiş ve hayati öneme sahip özellikler bulunmuyor.

Is, web koruması dahil tüm koruma özelliklerini içeriyor. Secure data, password Manager gibi ek özellikler bulunmuyor. ESET de olsa şifrelerin bir uygulamada tutulması taraftarı olmadığım için password Manager halihazırda önermiyorum.

Smart Security, tüm saydıklarımın yanında ekstra bir koruma katmanı ekliyor. Ksc gibi çalışan ve kullanımınıza adapte olan, yeni tehditlere sezgisel olarak en hızlı yanıt vermesini sağlayan liveguard katmanını ekliyor. Smart Security bu özelliği sebebiyle ıs'e göre bir tık daha ağır çalışıyor fakat liveguard oldukça iyi performans gösteriyor.

Uygulama denetimi özellikleri ve botnet korumaları ıs'de mevcut. Kaspersky'daki özelliklere sahip.

Eki Görüntüle 1432162
Eki Görüntüle 1432163

Livegrid, Ksn'in ESET tarafındaki alternatifi.

Hocam tamam o zaman ben Smart Security kullanayım. Web kamera koruması ve güvenlik duvarı var mı?
Antispam ve botnet ne işe yarıyor bu iki kavramı biraz daha açar mısınız?
KSN mi daha iyi yoksa Livegrid mi?

Ben ESET önermiyorum Kaspersky tek pakete koyarken ESET paket paket bölmüş özelikler yazıyor. Hem eseten daha kaliteli Kaspersky devam etmenizi öneririm. Yani ESET paracı bir şirket :)
Deneme sürümü bittikçe silip yeniden indireceğim.
Ve eset'in şuan Kaspersky'dan daha iyi olduğunu düşündüğüm için Eset deneyeceğim.

Son düzenleme:
Web kamera koruması ve güvenlik duvarı var mı?
Var, aktif şekilde çalışıyor.
Antispam ve botnet ne işe yarıyor bu iki kavramı biraz daha açar mısınız?
Antispam, mail istemcilerinden gelen ve standart blacklist olmayan spam mailleri önceden farkedip engelliyor. Bu sayede mail üzerinden cihaza bulaşabilecek zararlılar engelleniyor. Örneğin sahte bir telekom faturası maili ile cihaza arşivlenmiş zararlı indirip yürütme gibi. Web tabanlı mail sağlayıcılarında çalışmıyordu yanlış hatırlamıyorsam, mail istemcilerinde çalışıyor.
Botnet koruması da, imza tespiti yapılamayan ve sezgisel taramada da tespit edilemeyen botnetlerin bilgisayarınızı zombi haline getirmesini engelliyor. Botnet'in ana makineye bağlanmasına izin vermiyor, ana makineden gelebilecek istekleri de engelliyor. Botnet isteği algıladığı anda da tespit edemediği zararlıyı saptamış oluyor. Çok yararlı bir özellik.
KSN mi daha iyi yoksa Livegrid mi?
İkisi de birbirinden iyi. KSN'in imza tabanlı sorgulaması ve sertifika sorgulaması çok daha iyi. LiveGrid'in erken tehdit tespiti şu sıralar daha iyi. Bu dediklerim her ay yapılan testlerde değişiyor, performans sabit kalmıyor.
Deneme sürümü bittikçe silip yeniden indireceğim.
Her seferinde ESET'e yeniden sistemi tanıtmış olacaksınız, pek sağlıklı bir yöntem değil. Ücretsiz arıyorsanız KSC Free gayet yeterli şu anda.
Bir AV sistemi tanımak için belirli bir süreye ihtiyaç duyar, bu sayede koruma modülleri nerelere bakacağını daha iyi anlar, önceden listeler. Ancak sürekli kaldır-kur yaparsanız sürekli bu modüller sıfırlanacak. Korumaya doğrudan etkisi olmasa da (çeşitli senaryolar hariç) diskteki okuma yazma oranını ciddi anlamda arttırarak diski yıpratacak bir işlem.

Her seferinde ESET'e yeniden sistemi tanıtmış olacaksınız, pek sağlıklı bir yöntem değil. Ücretsiz arıyorsanız ksc Free gayet yeterli şu anda.
Bir av sistemi tanımak için belirli bir süreye ihtiyaç duyar, bu sayede koruma modülleri nerelere bakacağını daha iyi anlar, önceden listeler. Ancak sürekli kaldır-kur yaparsanız sürekli bu modüller sıfırlanacak. Korumaya doğrudan etkisi olmasa da (çeşitli senaryolar hariç) diskteki okuma yazma oranını ciddi anlamda arttırarak diski yıpratacak bir işlem.

Hocam o zaman ben Kaspersky Total Security Premium devam edeyim bende 3 aylık lisansı var bittikçe silip yeniden indiririm.

Her seferinde ESET'e yeniden sistemi tanıtmış olacaksınız, pek sağlıklı bir yöntem değil. Ücretsiz arıyorsanız KSC Free gayet yeterli şu anda.
Bir AV sistemi tanımak için belirli bir süreye ihtiyaç duyar, bu sayede koruma modülleri nerelere bakacağını daha iyi anlar, önceden listeler. Ancak sürekli kaldır-kur yaparsanız sürekli bu modüller sıfırlanacak. Korumaya doğrudan etkisi olmasa da (çeşitli senaryolar hariç) diskteki okuma yazma oranını ciddi anlamda arttırarak diski yıpratacak bir işlem.
Hocam siz şimdi böyle dediniz aklıma soru takıldı.
Kaspersky'ı 3 aylık lisansı bitince silip yeniden yüklemek zararlı mıdır?

Son düzenleme:
NOD32, Web koruması yok sadece AV motoru mevcut.
Düzeltme: Web koruması var ancak ağ koruması yoktur. Zararlı websitelerinden yine korur ama güvenlik duvarı içermez, ağ saldırısından korumaz vs.

Bu modül tüm ESET ürünlerinde gelir. Smart Security'ye has değildir. İtibar sistemidir.

Her seferinde ESET'e yeniden sistemi tanıtmış olacaksınız, pek sağlıklı bir yöntem değil.
Aslında [zamanlanmış] ilk taramayı kapatırsa bu gecikmeyi de gidermiş olur. Sistem zaten temiz olduğundan ve yeni bir harekette ESET'in denetiminden geçeceğinden yine endişelenecek bir şey olmayacaktır.

Son düzenleme:
Bu modül tüm ESET ürünlerinde gelir. Smart Security'ye has değildir. İtibar sistemidir.
1656262116038.png

Güncel sürümlerde yalnızca Smart Security'de gösteriliyor, ESET Scanner dahil tüm ürünlerde LiveGrid mevcut. Bahsettiğiniz LiveGrid olabilir mi? Raporlama sistemine sahip kendisi.

Eki Görüntüle 1432565

Güncel sürümlerde yalnızca Smart Security'de gösteriliyor, ESET Scanner dahil tüm ürünlerde LiveGrid mevcut. Bahsettiğiniz LiveGrid olabilir mi? Raporlama sistemine sahip kendisi.
Evet evet, LiveGrid, ilk kelimenin benzerliğinden karıştırmışım. Eskiden ESET'in ürünlerini sıkça kullanırdım, aşinalık kazanmıştım. Galiba yeni modüller eklemişler, LiveGuard'ı yeni duyuyorum.

@Dutchman Hocam sanırım benim en son sorduğum soruyu görmediniz onu cevaplarsanız sevinirim.
Aslında [zamanlanmış] ilk taramayı kapatırsa bu gecikmeyi de gidermiş olur. Sistem zaten temiz olduğundan ve yeni bir harekette ESET'in denetiminden geçeceğinden yine endişelenecek bir şey olmayacaktır
Böyle kullanmam sıkıntı çıkarmıyorsa böyle kullanabilir miyim?
Ve zamanlanmış tarama nasıl kapatılıyor?

Geri
Yukarı