Eşit ağırlık mı dil mi daha mantıklı?

Oha çok iyi,bu yorum fikrimi değiştirebilir 😀.
Ayrıca ayt yerine ydt sınavına giriyorsun. Ayt'ye 2,5 milyon kişi girerken ydt'ye birkaç yüz bin kişi giriyor. Puan avantajında oluyor yani. Ama senin tercihin. Biraz böyle anlatınca seni dilci yapmaya çalışıyormuşum gibi oldu 😃 .

Bence şöyle bir şey yapılabilir. Dil bölümünü seç. İngilizce'ni tamamla. Yanına da bir tane dil ekle. Sınava eşit ağırlıktan gir ayrıyeten matematik çalışarak. Uluslararası ilişkiler seçebilirsiniz böyle yaparak. Uluslararası ilişkilerde dil önemli çünkü. Alanı da geniş. Tabii zor görünüyor. Fikir verebilir diye düşündüm. Bir ara ben de böyle bir şey düşünüyordum ama hedefim farklı.

Öncelikle iş sizde bitiyor. Gerçekten ben bu işte çalışmaktan sıkılmam diyeceğiniz alanı/Bölümü bulun. Bunu söylüyorum çünkü detay vermemişsiniz.
EA/TM demişsiniz de hangi üniversitenin hangi bölümleri mesela? Çooook geniş bir kapsam. Şimdi gidip Boğaziçi İktisat'ı dereceyle bitirmek ayrı Sivas'ta taşra da (bu kısmı salladım belki yoktur) İktisat okumak ayrı.
Aynı şey dil içinde geçerli.
Okumuş olmak için okuyacaksan ikisinde de iş bulamazsın giden dört yılına ve ailenin parasına olur.
Yukarıda arkadaş sınava giren kişi sayısından bahsetmiş ama alandaki iş kollarından bahsetmemiş.
Dil alanını düşünürseniz ya öğretmenlik zorlarsınız ya da tercümanlık ve çeviri işlerini. Ayrıca artık teknoloji ile birlikte çeviri işlerinin çok kolaylaştığını unutmamak gerekir. Bu da ilerisi için ekstra tehlike.
TM derseniz, derya deniz..

Geri
Yukarı