Eski binaları yıkamaz mıyız?

Ya aga Türkiye'nin neredeyse tüm şehirlerindeki binalar çok kötü. Bakıyorsun Amerikan evlerine temiz mis gibi sokakları var. Düzenli evleri var. Türkiye'de önüne gelen müteahhit olup bina dikiyor. Sıvasız bir şey bazılarının renkleri bile yok.

Çoğu evi yıkıp Amerikan tarzı evler yapmanın imkanı var mı?

Ev yapmasına yaparsın ama tüm İstanbul'a o evlerden diksen insanlar sığamaz. İstanbul dışı orta nüfuslu şehirlerde neden olmasın?

Yapılabilir ama çok büyük bir bütçe ayrılmalı. Bunun tüm Türkiye ye yapılması da uzun seneler alır. Ve Türkiye de dağlık yerler çok var yayılım çok sıkıntı yaratır. Kısaca olması pek mümkün değil. Hele ki şu zamanlarda.

Aslında dış görünüşleri kötü olan binalar yerine çok daha modern dış görünüşlü binalar dikilir ise, yine göze güzel gözükebilir, yani şunu demek istiyorum.

x5_9469939602oe.jpg

Bu tarz şeyler, yerine.

3.png

9bd182d31.jpg

Bu tarz apartmanlar olur ise, çoğunlukla daha iyi olur diye düşünüyorum göze hitap açısından.

Eski binaları(Depreme dayanaksız vb. binalar) yıkarken bunlar yapılır ise, zaten tahminimce çoğu yer yıkılır diye düşünüyorum, göz ile fark edilecek bi fark olabilr. Ve bina dikerken binaların güvenli olması için belirli şartlar koyulursa, örneğin depremler için raylı sistem şartı gibi şeyler olur ise. Aynı şekilde tasarım olarakda koyulabiliyor ise artı olarak o da olabilir.

Fakat burada sanırsam durumun içine devlet, hükümet falan giriyor, yani demek istediğim bu duruma halk olarak hep birlikte hareket etmessek(Ki şu an ülkenin durumunu göz önünde bulundurursak pek olası gelmiyor bana); bu durum dediğim gibi devlet ve hükümete falan kalıyor.

Ekonomi aklımıza gelir ise, yine dediğim gibi devlet ve hükümet; Yani mesela diyanette bulunan 12.9 milyar TL(Veya daha yüksek, yanlış değil ise öyle yazıyor.) gibi bütçeyi ülkeye yatırım olarak kullanırsak(Ekonomi, eğitim ve halka daha iyi hizmet vb. şeylerden bahsediyorum) daha iyi olabilir diye düşünüyorum. Bu arada bana göre tekli binalarda gerçekten güzel, fakat burada bazı arkadaşların dediği gibi ülke boyutu ve nüfüsuna göre ayarlanması gerekiyor sanırım, fakat daha düşük nüfüsa sahip şehirlerde bu gerçekleşebilir diye düşünüyorum.

Bunların yanında bozuk yollar da düngünleştirilebilir.

Fakat tüm bu dediklerime rağmen, ilk önce bana sorarsan daha öncelikli, mesela ekonomi, adalet ve mülteci ve kaçak göçmenler ve vb. şeyler çözülmeli.

Son düzenleme:
Merak etme başka bir yere yerleştiririz.
Arka planını düşün bunun, herkesin evinin m2'si farklı. Adam istediği gibi isyan etmekte özgür ve zorunla adamı yaşadığı yerden başka yere taşıyamazsın. İlla biri taşınmak istemeyecektir. Aynı zamanda dediğin binaların inşası için gereken bütçeyi düşünebiliyor musun?

@eqin nasıl yapacağımızı anlatır mısınız? Ben sadece yüzeysel olarak eksiklikleri söyledim detaylandırmamı isterseniz bunun düzgünce planlaması, bunu planlayacak mimarı o evin bir yapımının birçok yerinde uğraşacak mühendislerin eksikliği, o evleri yapacak işçiler ve makinelerin eksikliği, bu çalışanların maaşı üstüne milletin evini yıkıp yeni ev yapınca bunun hazineye getireceği zarar, yıkılan binalardan dolayı bölgesel olarak iç piyasanın çökmesi gibi birçok etken uzar gider. Bu hayaliniz şu an uzak bir ütopyadan başka bir şey değil.
aga evleri biz satıcağız
1.bina yapmayı bazı yerler harici yasaklamak
2.sadece müstakil ev yapıcaklar
3.bizde ev yapıp satcaz kar olarak geri gelcek

Avrupa ülkeleri gibi iç işlerine karışılmayan bir ülke olunsa bile böyle uzun zaman ve büyük bütçe isteyen bir projeyi hayata geçirmek kolay değil. Paraya sıkıştığı için öğrenci kredilerine enflasyon farkı yansıtmaya çalışan bir devletten böyle bir proje istemek hayaldir.
hayır kendimiz başa geçebiliriz?

Kanka ben kanadadayım şöyle söyleyeyim Kanada dünyanın en büyük yüz ölçümüne sahip 2. ülkesi ama nüfusu sadece 38 milyon hiç kimse yok ve her yer bomboş her gün yeni müstakil evler yapılabiliyor senin o eski dediğin binalar yıkılırsa her yeri toz duman götürür ve zaten İstanbul çok dar bir şehir evleri yolun ortasınamı dikeceksin.
knk insanları doğuya götürüceğiz öncedene doğu tarafında evleri yapmaya başlıyacağız?

Bir binayı bile bu mantıkla açmaya çalıştığınızı düşünün. 10 dairesi olsa, her katta bir daire olacak şekilde. Bina oturumunu parkla birlikte düşünseniz bile ancak 2 ev çıkar, kalan 8 aileyi ne yapmayı düşünüyorsunuz?
Bu mantıkla elemeye kalksanız muhtemelen siz de evsiz kalırsınız. 😁
yaptığımız evlere koymak?

Ev yapmasına yaparsın ama tüm İstanbul'a o evlerden diksen insanlar sığamaz. İstanbul dışı orta nüfuslu şehirlerde neden olmasın?
insanları istanbuldan çıkartıcaz doğu tarafına önem verceğiz

Yapılabilir ama çok büyük bir bütçe ayrılmalı. Bunun tüm Türkiye ye yapılması da uzun seneler alır. Ve Türkiye de dağlık yerler çok var yayılım çok sıkıntı yaratır. Kısaca olması pek mümkün değil. Hele ki şu zamanlarda.
şu zamanlarda değil de ilerlerde

Arka planını düşün bunun, herkesin evinin m2'si farklı. Adam istediği gibi isyan etmekte özgür ve zorunla adamı yaşadığı yerden başka yere taşıyamazsın. İlla biri taşınmak istemeyecektir. Aynı zamanda dediğin binaların inşası için gereken bütçeyi düşünebiliyor musun?
onun yerini satın alalım?

Merak etme şuraya bak anlayacaksın(sarı ve kahverengi renkler yükselti bu arada hayatında fiziki harita görmemişsindir diye söylüyorum):

Eki Görüntüle 1490044
Eki Görüntüle 1490038

Anlamadıysan yapabileceğimiz pek birşey yok iyi forumlar.
yeni zelanda da engebeli ama yapıyor

Son düzenleme:
Verdiginiz vergilerle 10 15 yılda 2 ev alırsınız. Zaten alacagınız evlerin yarısından çogu vergi vergide vergi ülkemdeki herkes geçim sıkıntısı derdinde eskiden babam kulaktan emekli su 20 30 TL gelirdi şimdi 300 TL geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı