Eski Türkiye neden artık yok?

2000'lerin sonu 2010'dan sonrası çok da matah zamanlar değildi zaten. Hayatımdaki en sıkıcı dönemler diyebilirim. Daha öncesini istiyorsan destekleyip arkanda olurum.

Moderatör isterse banlayabilir hiç sıkıntı değil ben bunu yazmassam deliririm. 12 yaşındayım ve bu foruma bilgi için girdim. Erdem abiye üzgünüm bende sırf kekeliyorum diye arkadaşlarım dalga geçiyor (hepsi değil benim bir tane can kardeşim gibi arkadaşım var her türlü yanımda). Hükümeti ve politakıyı bu yaşımda iyi bilirim. Ama küçük olduğum için karışmam. Sendeki psikoloji bende de var ve ben çözüm olarak artık dalga geçenleri arkadaşımla okulda dövüyoruz. Biliyorum çözüm bu değil. Ben bu yaşımda isyancıyım (Allah'a değil, dünyaya)
Profilinde yaşın 20 görünüyor? Ben 12 yaşımdayken, asla düzgün cümle bile kuramıyordum. Hatta sesli iletişimim epey sıkıntılıydı.

İnsanlık tarihi vahşet, acımasızlık, hırs dolu Erdem. Şimdi en azından hakların yasalar ile korunduğu, empati kuran insanlar ile karşılaşacağın bir çağda yaşıyorsun. Geçmişe özlem duymak kopamadığımız bir parçamız gibi. Gerçek tam olarak öyle değil. Tüm eksiklerine rağmen dünden iyiyiz. Var olan günü daha güzel yapmaya çalışalım, geçmişe yapacak bir şeyimiz yok.

İnsanlık tarihi vahşet, acımasızlık, hırs dolu Erdem. Şimdi en azından hakların yasalar ile korunduğu, empati kuran insanlar ile karşılaşacağın bir çağda yaşıyorsun. Geçmişe özlem duymak kopamadığımız bir parçamız gibi. Gerçek tam olarak öyle değil. Tüm eksiklerine rağmen dünden iyiyiz. Var olan günü daha güzel yapmaya çalışalım, geçmişe yapacak bir şeyimiz yok.
Neden bilmiyorum ama beni Chris Chan'a benzetiyorlar. YouTube'a yazsanız çıkar. O da benim gibi Yüksek işlevli otistikmiş. :(

Erdem boşver, sen iyi yaptığın şeylere odaklan. Kimseye bir zararın yoksa olumsuzluklara takılma. Yaptığın veya yapmadıklarının sorumluğu sende. Bir ara çok güzel seslendirme falan yapıyordun. Ne oldu o işler?

Bu arada paylaştığın kişiye bakmadım. Az çok seni tanıdım burada, başkasına benzetmek gibi bir gayem yok.

Merhaba. 2007 Yılından beridir yani 8 yaşımdan beridir internet hayatına dahil olmuş biriyim. İlk 2011 yılının ilk aylarında yani ben 11 yaşımdayken, Facebook'a ilk defa üye olmuştum. O zamanlar internetteki sosyal çevre oldukça sakin, çocuksu ve güzeldi. Sanal ortamda birisini eklediğiniz zaman, onlar size "Kimsiniz?" Diye şüpheci sorular sormazdı. "Merhaba" veya "Selam" yazıp, kolaylıkla insanlarla tanışabiliyordunuz.

Şimdiki günümüzün insanları ise, birbirlerinde küsur aramak, alay etmek ve insanları şikâyet etmeye gerçekten çok meraklı hale gelmiş gibi görünüyor. Hatta öyle.

2011-2014 Yıllarında "My Little Pony Friendship is Magic" adı verilen çizgi filmin hayranıydım. O zamanlar benim gibi bu çizgi filme hayran olan yerli bir kitle vardı. O zamanlar hiç kimse o çizgi filmi izlediğim ve hayranı olduğum için, benimle kimse alay etmezdi.

Peki şu anki durum nedir? Şu an birçok sitelerde, eskiden o çizgi filmin hayranı olduğumdan, insanların bana demediği hakaret kalmadı. Çok pis benzetmeler yaptılar. Ayrıca 2014 Yılında Furry olduğumdan, şu an günümüzdeki devirin insanları tarafından epey alay edilmiş durumdayım.

Eskiden özgürlük diye bir şey vardı. Şimdi insanlar ne izlediğinize bile karışacak haldeler. Sadece izlediğiniz şeye bile karıştıkları bu devirde, insanlara neler yapmazlar ki...

2011-2014 Yıllarındaki Türkiye kayboldu artık. Şu anki insanlar; Bencil, Cinselliğe düşkün, Küfürbaz, Yalancı, Kibirli, İnsanları tuzağa düşürüp onlarla eğlenen, Soğuk karakterli, Çoğu şeye "Cringe" diyen, İnsanların arkasından konuşan, İnsanlar hakkında iftira atan, töleransı olmayan, sabırsız, barışçıl olmayan vs...

Üzgünüm ancak son birkaç sene içerisinde benim gördüğüm insanlar, bu olumsuz özelliklere sahipler.

Hatta günümüz insanlarına kısa ve öz tek bir örnek vermem gerekirse; Sokakta bir kadının veya erkeğin, sırf eğlence için önünden geçen adamı veya bayanın yanında bağırıp, "Bu beni taciz etti!" Diye bağırmak gibi bir durum. Ki bunu haberlerde görüyoruz.

Haber demişken, son 5 sene içerisinde haber medyaları çok değişti. Neden artık sürekli cinayet, taciz gibi kötü haberleri gözümüze soka soka gösteriyorlar? Ben küçük bir çocukken ailem haber kanallarını açarken, bu tarz haberleri görmezdim bile. Görsem de, çok nadir.

Ayrıca sosyal medya denetlenecekmiş. Insanların özgürlüğü elinden tamamen alınacak yani. Öyle anlıyorum ben...

Bu arada kızmayın ama anti-seksüel'im. Yani aseksüel. Cinsellikle alakalı her türlü şeye karşı biriyim.

Sizim bu konuda görüşleriniz neler?

Eski şeyler asla geri gelmez hiçbir şey eskisi gibi olamaz kimse çocukluğındaki kadar mutlu olamaz eğlenemez bazen artık eskiyi bırakıp yeniye yönelik çalışmak lazımdır

Sorunun Türkiye olduğunu düşünüyorsan kaç hocam Türkiye'den. Sonuçta kafanı başka tarafa döndürürsen, diğer tarafı görmezsin.
He, bu arada beni yanlış anlama. Beğenmiyorsan git demek istemiyorum. Her şey değişir ve şuanki değişimi durdurmak konusunda senin yapabileceğin bir şey var mı? Buna cevabın yok ise, kendini kurtarmaya bakmalı insan.
Unutma bugün son günümüz olabilir. Neden diğer insanların hayatlarının senin hayatına müdahale etmesine izin veriyorsun ki?

Erdem boşver, sen iyi yaptığın şeylere odaklan. Kimseye bir zararın yoksa olumsuzluklara takılma. Yaptığın veya yapmadıklarının sorumluğu sende. Bir ara çok güzel seslendirme falan yapıyordun. Ne oldu o işler?

Bu arada paylaştığın kişiye bakmadım. Az çok seni tanıdım burada, başkasına benzetmek gibi bir gayem yok.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dostum sormuş olduğun soruların o kadar uzun cevapları var ki burada anlatılacak gibi değil. Tespitlerin gayet doğru bir değişim var ve hala devam ediyor, devam etmeye de devam edecek. Çok kısa bir şekilde örnek vererek anlatmaya çalışacağım bunun üzerine biraz düşünebilirsin. Ufkunun açılması ve kapsamlı olmasa da bazı sorularına cevap olarak Neil Postman'ın ''Televizyon : Öldüren Eğlence'' adlı kitabını okuyabilirsin.

Güçlü bir insan olduğunu hayal et para ve söz sahibi prestijli bir insansın. Elde etmek istediğin bazı şeyler var. Paran var ama bazen bu tek başına yeterli olmuyor, tüm dünya üzerinde kontrol etmek istediğin bir sistem var, toplumları yönetmek ve tüketim alışkanlıklarına, dünya görüşlerine, zevklerine ve toplumsal ahlakına yön vermek istiyorsun. Bunu başardığın zaman dünya üzerinde tek tip bir insan portföyü oluşuyor ve sen bu insanları çok iyi tanıdığın için kontrol etmen kolaylaşıyor. Bu işi başarmanın en yaygın ve kolay adımlarından biri medyanın gücünü kullanmak. Eğer medya organlarını doğru bir biçimde yönetir ve propaganda'nı medya üzerinden insanların bilinç altına empoze etmeyi başarabilirsen, gittikçe kendi benliğinden yaşadığı coğrafyanın kültüründen ahlakından soyutlanmaya başlamış, senin onlara empoze ettiğin hayat tarzına uygun bireylerin tohumlarını atmış olursun.

Bu konu çok fazla dalı olan çok geniş bir mevzu, dediğim gibi basit bir şekilde burada yazarak tartışılacak bir mevzu değil ama araştırarak bu konuyu daha derin bir şekilde irdeleye bilirsin.

Geri
Yukarı